Jak działa VPN?

Jak działa VPN?
Mówiąc najprościej, VPN (lub wirtualna sieć prywatna) zapewnia bezpieczny sposób łączenia się z Internetem, szyfrując dane przesyłane przez połączenie w celu ich ochrony, a jednocześnie zapewniając wyższy poziom prywatności w Internecie. Technologia VPN jest dostępna od lat, ale w ostatnich miesiącach nastąpił gwałtowny wzrost zainteresowania. Było to spowodowane wieloma czynnikami, w tym rosnącymi obawami dotyczącymi monitorowania przez rządy aktywności w Internecie, możliwością odsprzedaży danych użytkowników przez dostawców usług internetowych oraz, oczywiście, wszechobecnymi hakerami chcącymi przechwycić dane pochodzące ze złośliwych działań. . Nic więc dziwnego, że wiele osób zwraca się do VPN, aby odeprzeć zbliżające się zagrożenia. Zrozumienie, jak działa VPN, pomoże użytkownikom zdecydować, czy i kiedy korzystać z tej technologii, jakie rodzaje zagrożeń mogą chronić, a także wszystkie ograniczenia z nią związane.

Korporacyjna sieć VPN

Istnieją dwa podstawowe typy VPN: korporacyjne i konsumenckie. Korporacyjna sieć VPN, znana również jako sieć VPN dostępu zdalnego, to metoda umożliwiająca pracownikowi spoza kampusu bezpieczne łączenie się z prywatnym intranetem firmy poza siedzibą firmy. Bezpieczeństwo zapewnia hasło, a w niektórych przypadkach token bezpieczeństwa lub aplikacja na smartfona generująca hasła jednorazowe. Korporacyjna sieć VPN składa się z dwóch zasadniczych elementów. Pierwszy to serwer dostępu zdalnego (RAS), zwany także serwerem dostępu do sieci (NAS), ale termin ten może być mylący, ponieważ NAS to także akronim oznaczający pamięć sieciową), czyli serwer, z którym użytkownik łączy się przez Internet, aby sieć korporacyjną. Drugim komponentem jest oprogramowanie klienckie VPN, które nawiązuje połączenie z RAS i zapewnia poufność poprzez proces szyfrowania. Technologia ta jest przydatna dla pracowników pracujących na zewnątrz lub będących w drodze, którzy nadal potrzebują dostępu do zasobów wewnętrznej sieci prywatnej firmy. Po uwierzytelnieniu pracownik zdalny łączy się z intranetem firmy poprzez zaszyfrowany tunel; innymi słowy, w publicznym Internecie nawiązywane jest połączenie prywatne. Korporacyjna sieć VPN umożliwiła pracownikom zdalnym współpracę z kolegami za pomocą usług takich jak udostępnianie pulpitu. Większe firmy z wieloma lokalizacjami w kampusach i, co za tym idzie, wieloma sieciami LAN, wymagane jest jeszcze solidniejsze rozwiązanie. Jest to sieć VPN typu site-to-site, która ułatwia współdzielenie zasobów korporacyjnych w wielu lokalizacjach poprzez bezpieczne łączenie geograficznie oddzielonych kampusów.

Konsumencki VPN

Drugim typem VPN jest VPN dla konsumentów. Jest to odmiana, o której myśli obecnie większość ludzi, gdy pojawia się termin VPN. W przypadku konsumenckiej sieci VPN użytkownik jest podłączony do sieci prywatnej poprzez zaszyfrowany tunel, zwany tunelem VPN. Dane przesyłane przez tunel są szyfrowane, aby zapewnić ich prywatność i zapobiec przechwyceniu. Użytkownik przesyłający zaszyfrowane dane do serwera VPN za pośrednictwem połączenia wirtualnego, które następnie łączy się z globalną siecią, sprawia, że ​​jego działania są bardziej anonimowe i bezpieczne. Dostawca usług internetowych nie widzi przesłanych danych, jedynie użytkownik jest podłączony do prywatnego serwera. Konsumenckie sieci VPN mają wiele zastosowań, które przyczyniają się do ich obecnej popularności. Niektóre typowe zastosowania obejmują: Ilustracje VPN
Metody konfigurowania VPN dla użytkownika domowego obejmują poziom komputera lub routera. Indywidualna konfiguracja VPN na komputerze PC ma tę zaletę, że jest prosta i łatwiej jest wypróbować nową usługę bez całkowitego angażowania się. Chociaż w ten sposób można skonfigurować komputery stacjonarne i laptopy, a nawet telefony z systemem Android i iOS, nie wszystkie urządzenia, takie jak telewizory Smart TV czy urządzenia multimedialne, będą mogły połączyć się z usługą. VPN. Z drugiej strony posiadanie VPN na poziomie routera ma tę zaletę, że cała sieć jest w VPN bez osobnej konfiguracji każdego urządzenia, co oznacza, że ​​uwzględnione zostaną wyżej wymienione urządzenia, takie jak inteligentne telewizory. Kluczowym elementem VPN jest tunel łączący użytkownika z serwerem VPN, co jest kluczem do zachowania prywatności danych. W tym miejscu pamiętaj, że aby wysyłać i odbierać dane przez Internet, musisz je podzielić na pakiety. Aby chronić każdy pakiet danych, jest on opakowany w pakiet zewnętrzny, który jest szyfrowany przy użyciu procesu zwanego enkapsulacją. Ten zewnętrzny pakiet chroni dane podczas przesyłania i stanowi podstawę tunelu VPN. Po dotarciu do serwera VPN pakiet zewnętrzny jest odrzucany, aby uzyskać dostęp do danych zawartych w pakiecie wewnętrznym, co wymaga procesu deszyfrowania.

Problemy z wydajnością

Połączenie VPN jest zazwyczaj wolniejsze niż połączenie inne niż VPN. Wynika to z trzech czynników: IPLeak.net
Biorąc pod uwagę wiele etapów tego procesu, możesz się zastanawiać: skąd wiesz, czy VPN działa? Czy Twoja witryna naprawdę jest prywatna i ukryta? Na szczęście nie musimy tu polegać na skoku wiary, a anonimowość można łatwo zweryfikować za pomocą testu szczelności IP. Po prostu wskaż przeglądarkę na IPLeak.net, poczekaj kilka sekund, a raport pozwoli Ci sprawdzić, czy wyświetlany jest Twój lokalny lub publiczny adres IP lub adres DNS dostawcy usług internetowych. Mam nadzieję, że nie. Gdy VPN będzie działać prawidłowo, adresy te zostaną ukryte, a test szczelności potwierdzi zachowanie poufności. VPN to technologia posiadająca wiele przydatnych zastosowań, ale też ograniczenia. Rozumiejąc, w jaki sposób VPN osiąga prywatność poprzez proces tunelowania, użytkownicy mogą z powodzeniem obsługiwać to narzędzie, poprawiając w ten sposób swoje doświadczenia z Internetem. Użytkownicy, którzy cenią swoją anonimowość i bezpieczeństwo w Internecie, opłacają się wybrać, skonfigurować i utrzymywać dobrą usługę VPN (istnieją nawet te pozbawione jakości), aby zapewnić szyfrowanie i bezpieczeństwo ruchu internetowego.