Nie, SEC nie wysyła ci e-maila, to jest

Statystycznie większość cyberprzestępców unika „ważnych” i wartościowych celów. Zamiast tego wszyscy powinni być zaangażowani. To w najlepszym razie prawda, ale pandemia COVID-19 tylko zintensyfikowała i ośmieliła ich poszukiwania wrażliwych i wrażliwych ludzi.

Kradzież tożsamości (otwiera się w nowym oknie) może nagle i gwałtownie zmienić Twoje życie. Czasami może to spowodować gwałtowny spadek wiarygodności kredytowej, a w zależności od rodzaju i zakresu oszustwa, odzyskanie może zająć miesiące i tysiące dolarów.

Poniższe sugestie są najlepszymi praktykami dla każdego, kto chce proaktywnie chronić się przed kradzieżą tożsamości:

Użyj menedżera haseł

Przeciętna osoba ma około 70-80 haseł, co nieuchronnie prowadzi do odręcznych notatek. Co gorsza, według ankiety Harrisa przeprowadzonej przez Google, dwóch na trzech użytkowników przyznaje się do ponownego używania haseł na wielu kontach. Menedżer haseł (otwiera się w nowej karcie) jest tutaj Twoim przyjacielem, który pomaga tworzyć silne i unikalne hasła dla każdego konta. Szyfruje je, a także przechowuje w bezpiecznym magazynie haseł — wystarczy zapamiętać jedno hasło główne. Atakujący mogą włamać się do aplikacji do zarządzania hasłami, ale Twoje zaszyfrowane hasła na nic im się nie zdadzą. Jeśli przechowujesz swoje hasło główne w bezpiecznym miejscu, ty też powinieneś.

Ci, którzy wciąż nie są przekonani do menedżerów haseł, powinni przynajmniej zacząć tworzyć unikalne hasła, które wykorzystują maksymalną dozwoloną liczbę znaków. Pamiętaj, aby natychmiast zresetować hasło, jeśli konto zostanie zhakowane. Zasadniczo nie zezwalaj przeglądarce na zapamiętywanie haseł do kont i nigdy nie używaj danych logowania z jednej witryny (np. mediów społecznościowych) do tworzenia konta lub logowania się do innych (stron trzecich) witryn. Jeśli to możliwe, twórz nazwy użytkowników, które nie zawierają Twojego imienia i nazwiska, adresu e-mail ani wskazówek dotyczących daty urodzenia. Daje to cyberprzestępcom połowę informacji potrzebnych do włamania się na Twoje konta.

Użyj uwierzytelniania wieloskładnikowego

Zapomnij o „kłopotach” z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym, które wymaga podania kodu wysłanego SMS-em po podaniu nazwy użytkownika i hasła. Jest to skuteczna dodatkowa warstwa zabezpieczeń, której należy używać w przypadku każdego konta, z którego jest ona dostępna.

Przestań udostępniać zbyt dużo online

Zastanów się, jak i co udostępniasz online. Nic nie czyni Cię łatwiejszym celem dla złodziei tożsamości niż duża ilość dobrowolnie udostępnianych danych osobowych. Połącz tę cyfrową nagrodę ze wszystkimi „cichymi” danymi, które gromadzą się za kulisami, a w ciągu kilku minut pojawią się przestępcy, którzy mogą się pod Ciebie podszyć.

Aby zachować bezpieczeństwo, dobrze jest wyczyścić konta w mediach społecznościowych i sieciach z danych osobowych (data lub miejsce urodzenia, nazwisko panieńskie, nazwisko panieńskie matki, adres, numer telefonu, imię zwierzaka, hobby itp.). Używaj tylko najsurowszych ustawień prywatności i ostrożnie wybieraj swoich „przyjaciół” (w tym zgłaszaj zduplikowane prośby o dodanie do znajomych). Opieraj się quizom lub grom w mediach społecznościowych (większość ma na celu zbieranie danych osobowych). Nie pobieraj aplikacji z nieznanych źródeł; uważaj na linki i reklamy w swoim kanale mediów społecznościowych, w tym te od osób, które znasz (ponieważ ich konta mogły zostać zhakowane). Na koniec wyłącz tagowanie lokalizacji i unikaj udostępniania treści, takich jak zdjęcia, jeśli jesteś poza domem. Nie da się wymienić wszystkich środków ostrożności, ale spróbuj zadać sobie pytanie: „Dlaczego te informacje są stale potrzebne?” Kto korzysta? Czy może to naruszyć moją prywatność lub narazić moją tożsamość? »

Chroń swoją prywatność w domu

Zabezpiecz swoją domową sieć bezprzewodową, używaj tylko urządzeń IoT, które umożliwiają zmianę haseł i zarządzanie ustawieniami zabezpieczeń, a także bezpieczną utylizację starych telefonów (otwiera się w nowej karcie), laptopów (otwiera się w nowej karcie) i urządzeń pamięci masowej (otwiera się w nowej karcie). Nowa karta). Nowa karta) ).

Ponadto ważne jest, aby nie zaniedbywać prostych środków technicznych, takich jak zabezpieczanie skrzynki pocztowej, codzienne odbieranie poczty, wyłączanie reklam wysyłanych pocztą bezpośrednią oraz używanie niszczarki do papieru, cięcia poprzecznego lub mikrowycinania w celu usunięcia wszystkich dokumentów zawierających informacje. niepotrzebne pliki). Poczta). Sprawdź, czy nie zostawiasz kosztowności (paszportów, dowodów osobistych, portfeli) w samochodach lub innych miejscach dostępnych publicznie.

Chroń swoją prywatność w miejscach publicznych

Trudno uwierzyć, że ktoś potrzebuje tego przypomnienia, ale publiczne Wi-Fi (otwiera się w nowej karcie) jest niezwykle podatne na podsłuchiwanie. Nigdy nie używaj go do bankowości internetowej, zakupów (żadnej działalności związanej z kartą kredytową) lub usług medycznych i związanych ze zdrowiem. Nie udostępniaj prywatnych informacji (takich jak numery kart kredytowych, data urodzenia, numer ubezpieczenia społecznego lub numery członkowskie) podczas połączeń głosowych w miejscach publicznych. Korzystając z systemów punktów sprzedaży, należy również chronić kody PIN, numery członkowskie i inne identyfikatory. Zachowaj ostrożność podczas przesuwania karty (uważaj na trudne do wykrycia skimmery!) i pamiętaj, że gotówka nadal działa w większości miejsc.

Unikaj bycia łatwym celem

Konsumenci są często zdezorientowani, sfrustrowani lub zaskoczeni nieskończoną różnorodnością sprytnych programów, które oszuści wymyślają, aby dokonać oszustw. Ciągły strumień wiadomości na ten temat jest taki, że przeciętny człowiek może czuć się przytłoczony, aw niektórych przypadkach bezradny. W idealnym świecie to nigdy nie powinno się zdarzyć, a kilka prostych kroków (takich jak te wymienione powyżej) może sprawić ogromną różnicę. Oszuści nie lubią przeszkód, więc im więcej przeszkód stawiasz im na drodze, tym lepiej. Kluczem do sukcesu jest uniknięcie stania się łatwym celem. Wiedz, co musisz zrobić (w granicach swoich możliwości) i bądź czujny, aby to zrobić. W dzisiejszych czasach nicnierobienie nie wchodzi w grę.

Udostępnij to