Nigdy wcześniej kryptowaluty nie odegrały tak ważnej roli w sytuacji wojennej. Ale jest też wiele dylematów, który naród odniesie więcej korzyści, Ukraina czy Rosja.

Kryptowaluty odgrywają ważną rolę w wojnie między Rosją a Ukrainą. Kryptowaluty są okazją dla obywateli Ukrainy do przeprowadzania transakcji płatniczych pomimo załamania się infrastruktury, szybkiego otrzymywania międzynarodowych darowizn i ochrony własnych aktywów w przypadku rosyjskiej okupacji. Waluty kryptograficzne mogą być bardzo pomocne dla potrzebujących, ale prawdopodobnie także dla oligarchów.

Rosyjscy oligarchowie przenoszą wszystkie swoje aktywa na krypto z powodu sankcji

Z powodu wojny zamrożone zostały zagraniczne aktywa bogatych Rosjan. Rosja jest również wyłączona z bankowej sieci komunikacyjnej Swift. W związku z tym przepływ pieniędzy do i z Rosji jest poważnie ograniczony, ale zakaz ten nie dotyczy kryptowalut. Dlatego pozostają opcją bezpiecznego przechowywania środków lub dokonywania płatności. Kryptowaluty są szczególnie rozpowszechnione w Rosji i według wykres brokera, niektórzy rosyjscy oligarchowie już próbowali przenieść przynajmniej część swoich aktywów na Bitcoin.

Giełdy kryptograficzne są również wymagane do zamrożenia sankcjonowanych aktywów

W obecnym kryzysie Stany Zjednoczone koncentrują się na istniejących sankcjach. Na przykład, jeśli chcesz wymienić ruble na Bitcoin, Ether lub Litecoin, potrzebujesz platformy transakcyjnej, tak zwanej giełdy kryptograficznej. Tutaj na przykład możesz dowiedzieć się o jak działa bitpanda. Dzięki platformie takiej jak Bitpanda możesz przeprowadzać różne rodzaje operacji: inwestycje w aktywa, takie jak akcje, metale i fundusze ETF.

Operatorzy, podobnie jak banki, muszą przestrzegać istniejących sankcji. Zablokowali także konta osób sankcjonowanych. Ale jest dyskusyjne, czy to wystarczy, aby naprawdę skrzywdzić potężnych i bogatych w Rosji.

Darowizny kryptograficzne są niezbędne dla Ukrainy

Z drugiej strony cyfrowe kanały płatności są dobrodziejstwem dla Ukrainy, ponieważ atakowany kraj otrzymuje teraz miliony darowizn w kryptowalutach. Na razie jest to już ponad 40 mln euro i to niezależnie od pytania, czy ukraińskie banki mogą jeszcze funkcjonować. W końcu to natura kryptowalut polega na tym, że pośrednicy, tacy jak banki, nie są potrzebni do przesyłania płatności z punktu A do punktu B.

Po raz pierwszy rząd zbiera fundusze w kryptowalutach. Dlatego w bardzo krótkim czasie powstał na tę okazję portfel internetowy. Co teraz pomaga w bardzo znaczący sposób kupić wszystko, co jest teraz pilnie potrzebne: lekarstwa i żywność, ale także drony czy hełmy dla żołnierzy.

Wnioski

Nie ma wątpliwości, że należy zrobić wszystko, aby sankcje finansowe wobec Rosji były jak najbardziej dotkliwe. Jednak dla zwolenników kryptowalut nie ma ucieczki od tego problemu i muszą stawić czoła krytyce.

Nawet gdyby Rosja próbowała obejść sankcje na przykład za pomocą Bitcoina, napotkałaby problem polegający na tym, że byłaby w stanie prowadzić ograniczone interesy z Zachodem. Większość oligarchów, którzy przenieśli się do Bitcoina w ostatnich dniach, znajduje się również na celowniku organów sądowych, ponieważ można prześledzić operacje Bitcoin, zwłaszcza duże sumy pieniędzy, przy czym pieniądze najprawdopodobniej pochodzą od bogatych Rosjan.

Na szczęście istnieje wiele przykładów pozytywnego wpływu kryptowalut na Ukrainie. W tym sensie należy oczekiwać zrównoważonych informacji, które nie narażają kryptowalut na ogólne podejrzenia.

Udostępnij to