Rynki komputerów PC spadły, ale może nie jest tak źle

Rynki komputerów PC spadły, ale może nie jest tak źle

Rynek PC miał kolejny kwartał zakłóceń, a nowe dane analityków pokazują, że globalne liczby gwałtownie spadły w ostatnich miesiącach.

Najnowsze kwartalne dane firmy Gartner (otwiera się w nowej karcie) pokazały, że cztery największe firmy odnotowały gwałtowne spadki w drugim kwartale 2022 r., ponieważ problemy z łańcuchem dostaw i blokady zebrały swoje żniwo.

Badania firmy wykazały, że dostawy HP (otwiera w nowej karcie) spadły o 27,5% w porównaniu z tym samym kwartałem w 2021 r., Acer stracił 18,7%, Lenovo spadł o 12,5%, a Dell wypadł lepiej, tracąc zaledwie 5,2%.

kryzys komputerowy

Nie wszystkie firmy zostały mocno dotknięte, ponieważ w pierwszym kwartale 2022 roku Apple przewidział gwałtowny spadek i odpowiednio się przygotował. Dane Gartnera pokazały, że Apple wydaje się być jedynym producentem, który nie poniósł straty rok do roku, a faktycznie odnotował dodatni wzrost o 9,3%.

Lenovo ponownie zajęło pierwsze miejsce, dostarczając około 1,78 miliona sztuk, co daje 24,8% udziału w rynku, wyprzedzając HP (1,35 miliona za 18,8%) i Della (1,32 miliona za 18,5%), zamykając pierwszą trójkę przed Apple, Acer i ASUS.

Z drugiej strony dane IDC oszacowały, że w ciągu trzech miesięcy obejmujących drugi kwartał 15,3 roku sprzedano około 2022% mniej komputerów w porównaniu z tym samym okresem w 2021 roku, co oznacza utratę „około 71,3 miliona sztuk”.

Liczby mogą dalej spadać, a Neha Mahajan z zespołu urządzeń i wyświetlaczy firmy IDC zauważył, że „przy nasyconym apetycie na komputery edukacyjne i powolnym popycie konsumentów amerykański rynek komputerów osobistych przeżywa kolejny kwartał”.

„Popyt na biznesowe komputery PC również wykazuje oznaki spowolnienia, ale nadal oczekuje się wzrostów w niektórych podsegmentach biznesowych, w których popyt na Windows z niższej i średniej półki pozostaje aktywny i niezaspokojony”.

IDC zauważyło jednak, że cały rynek komputerów osobistych jest nadal porównywalny z tym, jaki był na początku pandemii, kiedy wolumen osiągnął 74,3 miliona w drugim kwartale 2020 r., a także znacznie przekracza poprzednie poziomy.

Początkowy strach przed recesją, unikanie drogich przedmiotów i adaptacje do coraz tańszych maszyn powinny popchnąć rynek PC do przystosowania się i wcielenia w nową rzeczywistość. Zamiast budować maszyny na potrzeby przeszłości, buduj maszyny z myślą o pracowniku zdalnym lub hybrydowe, wieloużytkownikowe, być może tańsze lub modułowe.

W zależności od trajektorii rynku komputerów osobistych możemy spodziewać się ostrej reakcji, ponieważ producenci muszą reagować w sposób, który podtrzymuje zaangażowanie i zainteresowanie klientów.