Najnowszy superkomputer NASA to majstersztyk majsterkowania

Najnowszy superkomputer NASA to majstersztyk majsterkowania

NASA ogłosiła swój najpotężniejszy jak dotąd superkomputer, nazwany „Aitken”.

Jednak nowy top dog nie jest nowo zbudowaną wielomiliardową bestią obliczeniową, ale raczej modułową aktualizacją do maszyny wydanej po raz pierwszy w 2019 roku.

Nazwana na cześć słynnego amerykańskiego astronoma Roberta Granta Aitkena, jednostka dużej mocy znajduje się w NASA Advanced Supercomputing Facility (NAS) Modular Supercomputing Facility (MSF) w Ames Research Center w Dolinie Krzemowej.

Co możesz zrobić?

Nowo zmodernizowana maszyna osiąga szczytową wydajność 13,12 petaflopa, ze stałą wydajnością 9,1 petaflopa, dużym wzrostem w porównaniu z wartością szczytową 3,69 petaflopa i stałą wydajnością 2,38 petaflopa, którą chwalił się przy pierwszym uruchomieniu.

Ulepszone statystyki zapewniają mu numer 58, umieszczając go na liście Top500 (otwiera się w nowej zakładce) najpotężniejszych superkomputerów na świecie.

Duży wzrost wydajności pochodzi z zaledwie czterech stojaków HPE Apollo, które wykorzystują architekturę AMD Rome, opartą na mikroarchitekturze Zen 2.

NASA twierdzi, że naukowcy wykorzystają Atikena do przeprowadzenia symulacji plazmy kinetycznej, aby dowiedzieć się więcej o strukturach i dynamice ponownego połączenia magnetycznego oraz o tym, jak pola magnetyczne Słońca łączą się i rozłączają z polami ziemskiej magnetosfery.

Ponadto, oczekuje się, że inżynierowie lotnictwa wykorzystają moc obliczeniową Aitkena do wsparcia nadchodzących misji Artemis poprzez symulację środowiska startowego w Kennedy Space Center.

Ale to nie wszystko, co twierdzi NASA, Aitken będzie używany przez wielu innych naukowców z dziedziny aeronautyki, eksploracji kosmosu, nauk o Ziemi i astrofizyki.

Oprócz czystej mocy, napompowany Aitken wnosi również do stołu o zwiększonej wytrzymałości; zużywając 14% mniej energii na chłodzenie i zmniejszając zużycie wody o 96%.

To ekscytujący czas dla branży obliczeń o wysokiej wydajności (HPC), ponieważ obszar ten cieszy się dużym zainteresowaniem i innowacjami.

Europa właśnie otrzymała swój pierwszy eksaskalowy komputer JUPITER, który znajduje się w Centrum Superkomputerowym Jülich w Niemczech i ma zostać uruchomiony w 2024 roku. Moc maszyny zostanie wykorzystana do modelowania klimatu, inżynierii materiałowej, symulacji biologicznych i badań nad zrównoważonym rozwojem. produkcja energii.

Obecnie jedynym eksaskalowym komputerem w świecie zachodnim jest Frontier, maszyna z procesorem AMD, znajdująca się w Oak Ridge Leadership Computing Facility (OLCF) w Tennessee w USA.