Zapomnij o rozwoju 5G, rozwój 6G naprawdę nabiera tempa

Zapomnij o rozwoju 5G, rozwój 6G naprawdę nabiera tempa

Rozwój tego, co stanie się sieciami 6G, nabiera tempa – nowe fińskie konsorcjum stara się przyspieszyć rozwój technologii radiowej nowej generacji, a koalicja japońsko-amerykańska stara się przewodzić standaryzacji technologii, która będzie niezbędna w zastosowaniach bezzałogowych .

Rozwój i wdrożenie 6G jest postrzegane jako „umowa o wartości biliona dolarów” dla branży telefonii komórkowej, podczas gdy przywództwo techniczne staje się w coraz większym stopniu priorytetem politycznym wielu rządów na całym świecie.

Chociaż jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, jaką ostateczną formę przybierze standard 6G i jakie technologie zostaną w nim uwzględnione, istnieją pewne wiarygodne założenia dotyczące jego możliwości i wyzwań stojących przed operatorami, producentami i badaczami.

Bezprzewodowa 6G

Naturalnie sieci 6G zaoferują ogromny skok szybkości, pojemności i niskich opóźnień, a jednocześnie oczekuje się, że będą znacznie inteligentniejsze i bardziej niezawodne. Zapewni to doskonałą mobilną łączność szerokopasmową, ale umożliwi także zaawansowane usługi, takie jak naprawdę wciągająca rzeczywistość rozszerzona (XR), hologramy mobilne o wysokiej lojalności i cyfrowe bliźniaki.

Podstawą tych zastosowań będzie zdolność sieci 6G do kompensowania obecnych ograniczeń, takich jak ograniczona moc obliczeniowa urządzeń mobilnych oraz integracja inteligencji z Internetem.

Jeśli zostaną osiągnięte najbardziej ambitne cele, 6G zapewni stukrotnie większą przepustowość niż 5G i będzie w stanie przyjąć dziesięć milionów urządzeń na kilometr kwadratowy.

Sygnały sięgałyby 000 3 metrów nad powierzchnię, pozostawiając „pokrycie XNUMXD” na niebie, przestrzeni kosmicznej i pod wodą. Każda z tych możliwości pozostawiłaby inteligentne wykrywanie, pozycjonowanie, przetwarzanie brzegowe i obrazowanie w wysokiej rozdzielczości.

Jednak jednym z największych wyzwań jest prawdopodobnie zjawisko duchów, ponieważ 6G wykorzystuje jeszcze wyższe częstotliwości, aby zmaksymalizować przyrost wydajności, nawet przy częstotliwości 1 THz i niższej. Technologia i duch radia są głównymi tematami nowego projektu w Finlandii.

Kraj ma długą historię rozwoju technologii radiowych sieci dostępowych (RAN) i chce utrzymać to dziedzictwo w miarę przechodzenia branży z 5G na 6G. W projekcie RF Sampo uczestniczy 9 ​​firm i 3 organizacje badawcze, w tym Nokia, Bittium i Uniwersytet w Oulu.

6G

(Zdjęcie: Shutterstock)

Standaryzacja 6G

„Finlandia ma silną tradycję w zakresie technologii radiowych, które stanowią serce systemów bezprzewodowych” – powiedziała Saila Tammelin z Nokii, która jest przemysłowym liderem projektu. „RF Sampo ma na celu wzmocnienie konkurencyjności Finlandii w technologiach radiowych w miarę wychodzenia z przemysłowego 5G w kierunku 6G.

„RF Sampo obejmuje rozwój podsystemów, komponentów i algorytmów radiowych. Zajmuje się także rozwojem metod pracy pozwalających na szybsze wdrażanie innowacji, na przykład poprzez skuteczniejsze metodologie symulacji i modelowania. Rozwiązanie problemów coraz bardziej złożonych systemów bezprzewodowych wymaga ścisłej współpracy badawczo-rozwojowej między firmami i organizacjami badawczymi w celu poszerzenia i odnowienia bazy wiedzy oraz potencjału innowacyjnego w Finlandii.

RF Sampo skoncentruje się na zapewnieniu jak największej efektywności technologii radiowej 6G, wykorzystaniu mocy nowych pasm częstotliwości i technologii antenowych oraz tworzeniu projektów, które zmniejszają problemy związane z 6G. W szczególności zbadane zostaną nowe technologie RF dla 5G i 6G, w tym struktury anten, układy scalone, nowe architektury i algorytmy RF.

Oddzielnie Japonia i Stany Zjednoczone będą współpracować nad komercjalizacją technologii chipów zegara atomowego, która będzie niezbędna do monitorowania i lokalizowania bezzałogowych samochodów i dronów w czasie rzeczywistym, podobnie jak GPS. Mamy nadzieję, że technologia zostanie opracowana do XNUMX r., a ofiary obejmą różne branże, w tym motoryzacyjną, mobilną i zegarkową.

Ponieważ Chiny będą miały znacznie większy wpływ na rozwój sieci 6G niż poprzednie generacje łączności mobilnej, Japonia i Stany Zjednoczone mają nadzieję utrzymać wiodącą pozycję w standaryzacji.