Cyberzagrożenia wzrosną w 2020 roku

Cyberzagrożenia wzrosną w 2020 roku

FireEye, firma zajmująca się bezpieczeństwem cybernetycznym, opublikowała swój pierwszy raport FireEye Cyber ​​​​Trenscape, ujawniając, że większość (56 procent) organizacji uważa, że ​​ryzyko cyberzagrożeń wzrośnie do 2020 roku.

Aby sporządzić raport, firma przeprowadziła wywiady z ponad 800 CISO i innymi członkami kadry kierowniczej wyższego szczebla z Ameryki Północnej, Europy i Azji, aby lepiej zrozumieć ich stosunek do cyberbezpieczeństwa.

Spośród ankietowanych połowa (50%) na całym świecie stwierdziła, że ​​ich organizacja nie jest objęta ubezpieczeniem cybernetycznym. Niemcy zajmują drugie miejsce wśród respondentów niezabezpieczonych cybernetycznie z wynikiem 60%, co jest dość wysoką wartością w porównaniu z Wielką Brytanią (32%) i Francją (43%).

Kary wynikające z przepisów dotyczących zgodności, takich jak RODO, znalazły się na drugim miejscu z listy dziewięciu potencjalnych obaw, a badanie FireEye wykazało, że 24% respondentów na całym świecie uważa te kary za niepokojące. W Wielkiej Brytanii 39% respondentów stwierdziło, że te grzywny budzą niepokój, a następnie 22% w Niemczech i 19% we Francji. Jednak utrata wrażliwych danych była głównym problemem na świecie, a także w trzech badanych krajach europejskich.

cyberzagrożenia

FireEye odkryło również, że problemem pozostaje brak szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa, a jeden na pięciu (21%) niemieckich respondentów przyznał, że ich organizacje nie odbyły szkoleń z zakresu cyberbezpieczeństwa. Liczba ta znacznie przekracza średnią światową wynoszącą 11%, a także Francję (1%) i Wielką Brytanię (10%).

Według raportu jedna na dziesięć brytyjskich firm (11%) stwierdziła, że ​​nie ma planu cyberataku ani reagowania na przestępstwa. Był trzecim co do wielkości krajem za Kanadą (19%) i Japonią (15%). Jednak w tym samym czasie odpowiedź Niemiec wyniosła 5%, a tylko 2% respondentów we Francji stwierdziło, że nie bierze pod uwagę cyberataku ani brutalnej reakcji, podczas gdy średnia światowa wynosiła 8%.

Jeśli chodzi o nowe technologie, 86% respondentów z całego świata zgłosiło wdrożenie inicjatyw blockchain. Jednak 21% niemieckich respondentów stwierdziło, że nie podążało za blockchainem i nie uważa tego za priorytet. Można to porównać do 10% we Francji i 14% w Wielkiej Brytanii. Jednak w każdym z trzech krajów 40% respondentów stwierdziło, że podjęło inicjatywę mającą na celu lepsze zrozumienie sztucznej inteligencji i jej bezpieczeństwa.

Eric Ouellet, FireEye Global Security Strategist, przedstawił dodatkowe informacje na temat wyników raportu:

„Interesującym aspektem tych nowych badań jest to, że podkreślają one różne postawy, które wpływają na to, jak ludzie i organizacje podchodzą do cyberbezpieczeństwa na całym świecie. Jedna postawa, która powinna się wyłonić i którą ludzie powinni ponownie rozważyć, to pozwolenie, by zgodność dyktowała standardy bezpieczeństwa, podczas gdy w rzeczywistości powinni dążyć do wyższy poziom ochrony. Na przykład raport wykazał, że 29% organizacji miało nieformalne programy szkoleniowe „w razie potrzeby”, które koncentrowały się na spełnianiu podstawowych wymagań bezpieczeństwa. Organizacje, które przyjęły bardziej holistyczne podejście w tej dziedzinie i inne, prawdopodobnie będą lepsze przygotowane do radzenia sobie z zagrożeniami bezpieczeństwa”.