Większość firm nie jest jeszcze gotowa do obsługi poważnego incydentu związanego z bezpieczeństwem


Chociaż wielu z nas wie, jak kosztowny może być incydent związany z cyberbezpieczeństwem, większość firm wciąż nie jest na nie przygotowana – wynika z Cisco Cybersecurity Preparationdness Index, z którego wynika, że ​​tylko 17% firm jest przygotowanych na cyberatak. .

Cisco przeprowadziło ankietę wśród 6700 liderów cyberbezpieczeństwa z sektora prywatnego na 27 rynkach, aby zobaczyć, ile firm ma rozwiązania do ochrony punktów końcowych (otwiera w nowej karcie) w pięciu obszarach: tożsamość, urządzenia, sieć, obciążenia, praca z aplikacjami i dane.

Na podstawie tych danych Cisco podzieliło firmy na cztery kategorie: początkujące, formatywne, progresywne i dojrzałe. Formative jest największą z czterech grup, z 40% wszystkich firm w tej kategorii, powiedział Cisco. Progresivo jest drugim co do wielkości z 39%, a następnie Maduro z 17%. Wreszcie 4% wszystkich firm należy do kategorii Początkujący.

spodziewać się ataku

Dla naukowców wyniki są stosunkowo zaskakujące, biorąc pod uwagę, że większość organizacji spodziewa się ataku i rozumie potencjalne ryzyko i szkody.

W rzeczywistości 80% spodziewa się incydentu związanego z cyberbezpieczeństwem w ciągu najbliższych 12-24 miesięcy, podczas gdy 59% doświadczyło takiego zdarzenia w ciągu ostatniego roku. Dla prawie połowy (47%) incydent kosztował ich ponad 500 000 euro.

„Przejście do świata hybrydowego zasadniczo zmieniło krajobraz biznesowy i spowodowało jeszcze większą złożoność cyberbezpieczeństwa” — powiedział Jeetu Patel, wiceprezes wykonawczy i dyrektor generalny ds. bezpieczeństwa i współpracy w firmie Cisco.

„Organizacje muszą przestać podchodzić do obrony za pomocą kombinacji narzędzi punktowych i zamiast tego rozważyć zintegrowane platformy, aby zapewnić odporność na zabezpieczenia i zmniejszyć złożoność” — dodał Patel. „Tylko wtedy firmy mogą wypełnić lukę w zakresie gotowości do cyberbezpieczeństwa”.

Cisco uważa, że ​​przedsiębiorstwa powinny ustanowić „podstawową gotowość” w ramach pięciu filarów bezpieczeństwa, aby chronić się przed przyszłymi atakami. Niewiele pomaga fakt, że 85% ankietowanych planuje w tym roku zwiększyć swoje budżety na bezpieczeństwo o co najmniej 10%.