Ustawa o cyberprzestępczości formalnie przyjęta przez rząd Republiki Południowej Afryki

Ustawa o cyberprzestępczości formalnie przyjęta przez rząd Republiki Południowej Afryki

Cyberbezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem we współczesnym świecie, a Republika Południowej Afryki nadąża za duchem czasu. Ustawa o cyberprzestępczości, która została po raz pierwszy zaproponowana w 2017 roku, przeszła szereg zmian i wkrótce zostanie podpisana przez prezydenta. Najnowsza wersja projektu ustawy jest dostępna tutaj. Podobnie jak w innych częściach świata, ustawa obejmie kryminalizację udostępniania intymnych zdjęć bez zgody w ramach tego, co uważa się za „złośliwą komunikację”. Wiele razy kobiety były wyśmiewane, nękane i zawstydzane, jak wiedźma z Salem bez publicznych egzekucji, za wysyłanie intymnych zdjęć. Te nowe przepisy pomogą chronić godność osób, których zdjęcia są udostępniane, jeśli kiedykolwiek znajdą się w sytuacji, w której ktoś spróbuje wykorzystać te zdjęcia przeciwko nim.

Zaktualizowana ustawa o cyberprzestępczości ma na celu:

„Stworzyć przestępstwa, które mają wpływ na cyberprzestępczość; kryminalizować ujawnianie szkodliwych wiadomości z danymi i ustanowić tymczasowe nakazy ochrony; uregulować większą jurysdykcję nad cyberprzestępczością; uregulować więcej uprawnień do prowadzenia dochodzeń w sprawie cyberprzestępczości; uregulować więcej aspektów związanych ze wzajemną pomocą w dochodzeniach w sprawie cyberprzestępczości; zapewnić stworzenie wyznaczonego punktu kontaktowego; również potwierdzać pewne fakty w formie oświadczenia pod przysięgą; nakładać obowiązek zgłaszania cyberprzestępczości; zapewniać budowanie potencjału; przewidywać, że władza wykonawcza może zawierać porozumienia z państwami obcymi w celu promowania działań służących wykrywaniu, zapobieganiu, łagodzeniu, i badać cyberprzestępczość, usuwać i zmieniać przepisy niektórych ustaw oraz rozwiązywać powiązane kwestie”.

Lista niektórych cyberprzestępstw

Ujawnienie intymnego przekazu danych obrazu

Każda osoba („A”), która bezprawnie i umyślnie ujawnia za pośrednictwem usługi łączności elektronicznej wiadomość zawierającą intymny wizerunek osoby („B”) bez zgody B, jest winna przestępstwo.

Osoba B rozumie

intymny wizerunek

Ustawa definiuje „obraz intymny” jako przedstawienie prawdziwej lub symulowanej osoby, wytworzone na dowolnym nośniku, w którym:

Kary

Według Cliffe'a Dekkera Hoffmeyera: „Ustawa o cyberprzestępczości przewiduje kary, jakie będą podlegać przestępcom, jeśli zostaną skazani za przestępstwa komputerowe stworzone na mocy ustawy, które obejmują grzywny i/lub kary więzienia od pięciu lat w wieku 10 lat, z dziećmi w wieku 15 lat. lat. „W przypadku oszustw internetowych, fałszerstw internetowych i przestępstw obiegowych ustawa przewiduje ogólne kary, które mogą zostać nałożone na każdą osobę uznaną za winną którejkolwiek z tych cyberprzestępstw, w przypadku gdy sąd ma swobodę wymierzenia kary, którą uzna za odpowiednią, na podstawie art. 276 k.p.k. nr 51 z 1977 r. „Sankcje te mogą obejmować grzywnę (nieokreśloną), karę pozbawienia wolności, orzeczenie o zwykłym dozorze karnym i poprawczym”.