Torvalds potwierdza, że ​​Rust pojawi się w nowej wersji Linuksa

Torvalds potwierdza, że ​​Rust pojawi się w nowej wersji Linuksa

Twórca Linuksa Linus Torvalds podobno zobowiązał się do wprowadzenia Rusta do systemu operacyjnego.

W e-mailu otrzymanym przez ZDNet (otwiera się w nowej karcie) Torvalds powiedział, że język programowania zostanie zaktualizowany do wersji 6.1 systemu operacyjnego Linux, „chyba że wydarzy się coś dziwnego”.

To nie pierwszy raz, kiedy krążą pogłoski, że Linux zaadoptował Rusta, a niektórzy twierdzą, że zostanie on zaktualizowany do wersji 5.20. Tym razem zaangażowanie Torvaldsa wydaje się większe, zauważa jednak, że „będzie miał jedynie podstawową infrastrukturę (tj. nie będzie jeszcze żadnych poważnych przypadków użycia)”.

tlenek dla Linuksa

Podobno pojawiły się początkowe obawy dotyczące implementacji Rusta wymagającej niestandardowych rozszerzeń, ale Torvalds wyjaśnił, że Linux „od dziesięcioleci używa wyjątków od standardu C”, co sugeruje, że społeczeństwo jest teraz gotowe na adaptację.

Linux 6.0 to obecna oferta projektu, która jest dostępna do testowania od sierpnia 2022 r., ale szczegóły następnej wersji są już ujawniane, w tym zdolność systemu operacyjnego do informowania o uszkodzeniu procesora.

Według raportu CircleCI na temat najpopularniejszych języków kodowania, Rust właśnie osiągnął szczyt na 25. miejscu w 2021 r., po tym, jak rok wcześniej wypadł z pierwszej 25. Mimo to Rust jest preferowany ze względu na wysoką wydajność i ma wsparcie Google przy rozwijaniu systemu operacyjnego Android (który sam w sobie jest niezwykle popularną dystrybucją Linuksa).

W poście na blogu Google dotyczącym bezpieczeństwa (otwiera się w nowej karcie) z kwietnia 2021 r. Wedson Almeida Filho, członek zespołu Androida, powiedział, że Rust jest gotowy dołączyć do C” jako praktycznego języka do implementacji rdzenia”. Filho wyjaśnia dalej, że Rust „może pomóc zmniejszyć liczbę potencjalnych błędów i luk w zabezpieczeniach w uprzywilejowanym kodzie, jednocześnie dobrze współpracując z centralnym rdzeniem i zachowując jego charakterystykę wydajnościową.