Ten fałszywy program MSI Afterburner atakuje hasła graczy

Ten fałszywy program MSI Afterburner atakuje hasła graczy

Naukowcy twierdzą, że użytkownicy komputerów Power PC, którzy lubią poprawiać wydajność GPU, są celem złośliwego oprogramowania (otwiera się w nowej karcie).

Wykryto kilka stron internetowych reklamujących nieuczciwą wersję MSI Afterburner, która zamiast tego instaluje koparki kryptowalut i narzędzia do kradzieży informacji na zagrożonych punktach końcowych (Otwiera się w nowej karcie).

MSI Afterburner to program, który pozwala użytkownikom modyfikować zachowanie ich kart graficznych, umożliwiając modyfikowanie przetaktowywania, śledzenie temperatury karty i wiele innych zadań. Mimo że został zbudowany przez firmę MSI, producenta komputerów osobistych, działa z prawie wszystkimi kartami graficznymi, co szybko zapewniło mu sławę w społecznościach użytkowników komputerów PC i graczy, ale teraz wydaje się być celem przestępców.

Wydobywanie kryptograficzne za pomocą GPU

Analitycy cyberbezpieczeństwa z Cyble twierdzą, że tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy odkryli ponad 50 stron internetowych, które podają się za oficjalną stronę MSI Afterburner.

Witryny często lobbują górników kryptowalut na rzecz Monero i trojana kradnącego informacje o nazwie RedLine Stealer. Dodał, że większość odkrytych domen zawiera literówki, ale były też takie, które w ogóle nie miały nic wspólnego z MSI.

Wysokiej klasy karty graficzne są ważnym narzędziem dla kopaczy kryptowalut, ponieważ pozwalają im wydajniej generować cenne tokeny. Dlatego przez ostatnie dwa lata ceny flagowych modeli GPU systematycznie rosły, a podaż kart praktycznie się wyczerpała. Dlatego też sensowne jest celowanie w MSI Afterburner za pomocą koparki kryptowalut.

Jednak odkąd Ethereum (druga co do wielkości sieć blockchain na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, ustępująca jedynie Bitcoinowi) przeszło od proof-of-work (wydobywania) do proof-of-stake (stakowania), popularność kopania spadła. Rosnące koszty energii elektrycznej i obecna bessa na rynku kryptowalut (bitcoin spadł z 69 000 euro w listopadzie do około 16 000 euro w listopadzie) odegrały swoją rolę.

Jednak dla cyberprzestępców, którzy przechwytują terminale innych osób, wahania cen tokenów mają bardzo małe znaczenie.

Przez: BleepingComputer (Otwiera się w nowej karcie)