System operacyjny UNIX: 50 lat i więcej

System operacyjny UNIX: 50 lat i więcej

O autorze

Andrew Josey, wiceprezes ds. standardów i certyfikacji w The Open Group.

Minęło 50 lat, odkąd zespół informatyków stworzył pierwszą wersję systemu operacyjnego (OS), który zrewolucjonizował współczesną informatykę. Zaprojektowany jako system wielozadaniowy dla wielu użytkowników, system operacyjny UNIX nadal wpływa na świat pięćdziesiąt lat później.

Obecne systemy operacyjne można podzielić na jedną z dwóch rodzin. Większość z tych, które nie są zawarte w systemach operacyjnych Windows NT firmy Microsoft, można znaleźć w systemie operacyjnym UNIX. Niezależnie od tego, czy używasz systemu Linux, MacOS, Android, iOS, Chrome OS czy PlayStation, istnieje duża szansa, że ​​używasz systemu operacyjnego opartego na podejściu UNIX.

Solidne fundamenty

Twórcy UNIX-a podjęli decyzję o przepisaniu systemu operacyjnego w języku C, umożliwiając mu działanie na szerokiej gamie architektur sprzętowych. Powstał w czasach, gdy systemy były na ogół przywiązane do platform, na których zostały napisane, dzięki zastosowaniu języka źródłowego niskiego poziomu.

Jej założycielskie zasady skupiały się na podstawowych koncepcjach prostoty i modułowego tworzenia oprogramowania, a ich celem było zapewnienie przejrzystego, zwięzłego i rozszerzalnego kodu ułatwiającego ponowne użycie i konserwację. Podejście to okazało się niezwykle popularne, a „filozofia UNIX” stała się bardzo popularna w przypadku tego modułowego projektu oprogramowania. Jego przenośność umożliwiła także szybkie i szerokie zastosowanie go w organizacjach komercyjnych, badawczych i akademickich.

Rzeczywiście dzisiaj

Elementy konstrukcyjne systemu operacyjnego UNIX występują obecnie w wielu postaciach, a ich rola w ewolucji informatyki jest widoczna w całej infrastrukturze. Dzięki udostępnieniu technologii, takich jak przetwarzanie w chmurze, bezpieczeństwo, wirtualizacja i mobilność, stanowi integralną część podstawowych technologii, począwszy od funkcjonalności chmury po przetwarzanie bezserwerowe.

Internet powstał w systemie UNIX w latach 1970. XX wieku, a pierwszy na świecie serwer WWW z systemem UNIX powstał w 1989 r. Sektory takie jak przemysł, rząd, opieka zdrowotna i usługi finansowe. Zostały one przyjęte w dużej liczbie, a ich wpływ jest nadal widoczny. obecnie w wielu firmach z listy Fortune 100.

Współczesne przykłady obejmują jego wykorzystanie w projekcie ludzkiego genomu jako platformy do dekodowania ludzkiego genomu oraz jako farmy renderującej dla systemów UNIX w pierwszym animowanym filmie komputerowym Disneya. Pixara, „Toy Story”. Większość obecnych bankomatów i platform kontroli ruchu lotniczego działa również na systemach pochodzących z systemu UNIX, wśród wielu innych przykładów bieżących wdrożeń.

Wycieczka do standardów

Definicja systemu operacyjnego UNIX znajduje się w czołówce otwartych standardów, ale nie zaczęła się w ten sposób. Przez pierwsze kilka lat po powstaniu kod był dostępny jedynie za opłatą mediów i kosztów wysyłki. Później uzyskał licencję firmy AT&T.

Oferta komercyjna szybko się rozwinęła wraz ze wzrostem akceptacji przez uniwersytety i dalszym rozwojem, zwłaszcza przez AT&T i Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley. Zaczęło pojawiać się kilka wariantów z pewnymi niezgodnościami. Okres ten, znany jako „Wojny UNIXowe”, doprowadził do wezwania do standaryzacji.

W tym okresie Instytut Inżynierów Elektryków i Elektroników opublikował standard POSIX®, pierwszy znaczący w branży, co pobudziło zamówienia federalne. Marka UNIX została następnie przeniesiona z AT&T za pośrednictwem Novella do The Open Group w celu zachowania jej ze względu na neutralność wobec dostawców i technologii. Doprowadziło to do stworzenia jednolitej specyfikacji UNIX i programu certyfikacji UNIX.

Obecnie Open Group ściśle współpracuje ze społecznością UNIX w swoich wysiłkach na rzecz utrzymania i ewolucji standardu. Obejmuje to umożliwienie ponownego wykorzystania standardowej dokumentacji w projektach open source, udostępnienie narzędzi testowych, zapewnienie bezpłatnego dostępu do standardowej dokumentacji w Internecie oraz administrowanie programami certyfikacyjnymi UNIX i POSIX.

Biorąc pod uwagę swój otwarty charakter, dzisiejsza platforma UNIX pozwala użytkownikom skupić się na innowacjach, a nie na konkurencji, oferując jednocześnie integratorom rozwiązań wybór oparty na ich wyborze. Oferuje także twórcom oprogramowania stopień przenośności, który pozwala im uniknąć rozwiązywania problemów związanych z integracją i skupić się na rozwiązywaniu problemów biznesowych.

Obiecująca przyszłość

Większość specjalistów technicznych rozumie, że podejście UNIX będzie przez jakiś czas nadal preferowanym systemem operacyjnym dla społeczności naukowej i technicznej, ale jego wpływ prawdopodobnie rozprzestrzeni się znacznie szerzej.

Żaden inny system operacyjny nie miał tak szerokiego wpływu na nowoczesną technologię, a kształt przyszłego ekosystemu IT oznacza, że ​​będzie miał jeszcze większy wpływ.

W miarę ewoluowania w kierunku przyszłości szeroko połączonych i zróżnicowanych środowisk informatycznych, duże zapotrzebowanie będzie miało na platformy napędzające innowacje biznesowe i rynkowe. Środowiska te będą wymagały solidnych podstaw systemu operacyjnego, aby zapewnić ciągłość działania i skalowalność.

Jako katalizator kluczowych technologii, które zapewniają również niższy całkowity koszt posiadania, większą elastyczność, stabilność i interoperacyjność IT w heterogenicznych środowiskach, system operacyjny UNIX jest w stanie doskonale spełnić te wymagania. co daje długą przewagę.

Andrew Josey, wiceprezes ds. standardów i certyfikacji w The Open Group.