Sklep Google Play pełen fałszywych aplikacji do wydobywania kryptowalut

Sklep Google Play pełen fałszywych aplikacji do wydobywania kryptowalut
Analitycy cyberbezpieczeństwa po raz kolejny pomogli Google usunąć nieuczciwe aplikacje z oficjalnego sklepu z grami, które fałszywie oznaczyły się jako usługi wydobywające kryptowaluty. Firma ochroniarska Trend Micro zgłosiła osiem takich aplikacji na Androida, które prosiły użytkowników o zapłacenie za nieistniejące operacje wyszukiwania w chmurze. „Po analizie odkryliśmy, że te nieuczciwe aplikacje nakłaniały ofiary jedynie do oglądania reklam, płacenia za usługi subskrypcyjne ze średnią miesięczną opłatą w wysokości 15 euro oraz do płacenia za zwiększone możliwości wydobycia, nie otrzymując nic w zamian” – napisał Cifer Fang, Mobile Threat. Analityk. w Trend Micro.

LaComparacion cię potrzebuje! Przyglądamy się, w jaki sposób nasi czytelnicy korzystają z VPN z witrynami do przesyłania strumieniowego, takimi jak Netflix, abyśmy mogli ulepszać nasze treści i oferować lepsze porady. Ta ankieta nie zajmie Ci więcej niż 60 sekund i bylibyśmy bardzo wdzięczni, gdybyś podzielił się z nami swoimi doświadczeniami.
Kliknij tutaj, aby uruchomić ankietę w nowym oknie
Według Fanga wszystkie osiem zgłoszonych aplikacji zostało zainfekowanych złośliwym oprogramowaniem AndroidOS_FakeMinerPay lub AndroidOS_FakeMinerAd.

trudna bitwa

To nie pierwszy raz, kiedy badacze odkryli nieuczciwe aplikacje w Sklepie Play, mając nadzieję zarobić na szaleństwie kryptowalut. W zeszłym miesiącu Laboratorium Zagrożeń Lookout zidentyfikowało około 170 takich aplikacji, z których ponad dwa tuziny było dostępnych w Sklepie Play, i udało mu się nakłonić tysiące użytkowników do zapłacenia za nieistniejące operacje wyszukiwania w chmurze. Tak jak poprzednio, Google szybko usunęło osiem złośliwych aplikacji wskazanych przez firmę Trend Micro. To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. „Według danych firmy Trend Micro Mobile App Reputation Service (MARS) ponad 120 fałszywych aplikacji do wydobywania kryptowalut jest nadal dostępnych online. Te aplikacje, które nie mają możliwości wydobywania kryptowalut i zachęcają użytkowników do wyświetlania osadzonych reklam, wpłynęły na ponad 4.500 użytkowników na całym świecie od lipca 2020 r. do lipca 2021 r.”, ujawnia Fang. Chociaż niektóre złośliwe aplikacje mogą dostać się do Sklepu Play, aby chronić się przed zagrożeniami, użytkownikom zaleca się pobieranie aplikacji wyłącznie z oficjalnych sklepów z aplikacjami i wyszukiwanie nowych usług online w celu zweryfikowania ich legalności.