Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 (2022)

Recenzja Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 (2022)

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10: przegląd minut

W gamie Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 jest sprytnie skierowany do firm, które chcą wydać duże pieniądze na sprzęt, ale nie są gotowe zapewnić swoim pracownikom drogich mobilnych stacji roboczych.

Może to sugerować, że jest to bardziej przystępna cenowo maszyna, ale nadal jest to świetna zmiana w przypadku sprzętu do dmuchania, który można łatwo złomować przez nieostrożne obchodzenie się.

Tam, gdzie było więcej podobieństw między poprzednim X1 Carbon a jego poprzednikiem, ten sprzęt jest prawie całkowicie nową maszyną, w której każdy aspekt został zaktualizowany lub wymieniony.

Zniknął panel 16:9, który ma zostać zastąpiony nowym 16-calowym 10:14, który może być OLED lub nawet 4K, a nawet najtańszy ekran ma lepszą rozdzielczość niż 1080p.

Zauważyliśmy również, że kamera internetowa jest teraz lepsza w rozdzielczości 1080p niż 720p, a poprzednia generacja tego produktu miała zastrzeżoną przejściówkę dokującą, która została przerwana, ponieważ porty Thunderbolt są teraz znacznie bardziej popularne.

Ale znaczącą różnicą jest nowa seria mobilnych chipów Intela, które próbują wymazać słabą historię poprzednich dwóch lub trzech generacji.

Nowy krzem ma jednak wyraźnie inny balans wydajności i wydajności, a dostępny akumulator nie zabiera już tak wielu godzin pracy, jak kiedyś.

Dla osób z zasilaniem prądem zmiennym lub sposobem na ładowanie w podróży nie jest to wielka sprawa, ale ci, którzy mają nadzieję, że przetrwają cały dzień pracy bez ładowania, mogą być rozczarowani.

W zamian za krótszy czas pracy baterii otrzymujesz potężną platformę, która bez problemu poradzi sobie nawet z najtrudniejszymi aplikacjami biurowymi. Jedyną słabością wydajności jest to, że zintegrowany procesor graficzny Intela Iris Xe nie sprawia, że ​​X1 Carbon jest idealny do edycji wideo lub aplikacji CAD, nawet jeśli jest lepszy niż okropna grafika UHD, która pojawiła się wcześniej.

Chociaż nastąpiło wiele zmian, pozostała podstawowa estetyka ThinkPad, po raz pierwszy zdefiniowana przez IBM ponad trzydzieści lat temu. Jest to charakterystyczna cecha, chociaż obecnie mniej osób korzysta z kontrolera czerwonego węzła, a ponad siedemnaście lat temu firma została przejęta przez inną międzynarodową firmę.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10: cena i dostępność

Lenovo_ThinkPad X1 Carbon Gen 10

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Dane techniczne Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji

Oto konfiguracja Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 (2022) przesłana do TechRadar do przeglądu:

Procesor: Procesor Intel Core i7-1260P (podstawowy 3,4 GHz i wzmocniony 4,5 GHz)
Grafika: grafika Intel Iris Xe
RAM: 16 GB DDR4 RAM
Wyświetlacz: 14-calowy wyświetlacz OLED 2880 x 1800
Przechowywanie: Samsung PM9A1 512 GB PCIe Gen 4 SSD
Porty: 2x USB Type-C Thunderbolt 4, 2x USB Type-A 3.2 Gen 1, 1x HDMI 2.0b, 1x combo słuchawek/mikrofonu 3,5 mm, 1x Ranura Nano SIM (opcjonalnie)
Łączność: WiFi 6E, Bluetooth v5.2
Aparat: przedni aparat 2MP
System operacyjny: Windows 11 Professional
Waga: 1,12 kg (2,48 funta)
Rozmiar: 315,6 x 221,5 x 14,9 mm (szerokość x głębokość x wysokość)
Bateria: 4-ogniwowa bateria litowo-jonowa 57 Wh z zasilaczem 65 W AC

Cena początkowa X1 Carbon wydaje się rozsądna, dopóki nie zorientujesz się, że koszt bazowy dotyczy modelu z procesorem klasy Core-i5, 16 GB pamięci RAM, wyświetlaczem IPS o rozdzielczości 1920x1200 i bez możliwości 5G.

Zakup sprzętu określonego w naszej recenzji to ponad dwukrotność tej kwoty, co daje cenę w Wielkiej Brytanii do 3,023.99 EUR, a koszt w USA do 2,330 EUR. Jednym z dziwactw amerykańskich jednostek SKU jest to, że procesor w testowanym sprzęcie ma tylko 16 GB pamięci RAM w USA, a aby uzyskać 32 GB, należy wybrać i7-1270P lub nowszy. Cała pamięć jest przylutowana do płyty, więc nie jest tak, że użytkownik może dodać dodatkową pamięć RAM do mniej określonej maszyny.

Warto również zauważyć, że wyświetlacz 4K nie jest obecnie opcją w Wielkiej Brytanii, podobnie jak procesor i7-1280P vPro, chociaż obie opcje są dostępne w innych regionach.

Podsumowując, po sprawdzeniu wszystkich możliwych pól, może to być bardzo drogi laptop.

(*10*) Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji: wzornictwo

Lenovo_ThinkPad X1 Carbon Gen 10

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Wraz z wiekiem podniesienie laptopa za róg może wywołać panikę, w której staw nadgarstka rozważa odmowę trzymania tej dźwigni.

Dla tych, którzy tego doświadczyli, ThinkPad X1 Carbon Gen 10 to idealny laptop dla Ciebie, ważący zaledwie 1,12 kg i wykonany z niezwykle sztywnego połączenia włókna węglowego i magnezu.

Jedynym problemem związanym z tą metodą konstrukcji jest to, że zewnętrzna powierzchnia pokryta jest gumowanym wykończeniem, które jak żadna inna przyciąga kurz i brud i sprawia, że ​​prawie niemożliwe jest usunięcie odcisków palców.

Jeśli uda Ci się przekroczyć cenę wywoławczą i jego zdolność do przyciągania kurzu, jest to bardzo funkcjonalny laptop, który zawiera większość funkcji, których każdy, kto chce mieć system mobilny, może rozsądnie chcieć.

Obejmuje to doskonały wybór portów, w tym wyjście HDMI, tacę Nano SIM do mobilnych usług danych i przyzwoitą klawiaturę z akcją, która będzie działać na długie pisanie.

Nie odbiega zbytnio od klasycznego ThinkPad Playbook, wykorzystując standardowy touchpad z przyciskami myszy zintegrowanymi z górną krawędzią i czerwonym przyciskiem bezpośrednio nad literą „B”.

Lenovo_ThinkPad X1 Carbon Gen 10

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Niewielkim odstępstwem jest to, że przycisk zasilania znajduje się teraz tuż nad klawiszem Home i pełni funkcję czytnika linii papilarnych. Ten przycisk jest trochę za mały i niepozorny jak na nasz gust, ale jest to coś, do czego użytkownicy mogą się szybko przyzwyczaić.

Innym interesującym wyborem projektu jest to, że kamera internetowa znajduje się na górze pośrodku, ma fizyczną osłonę prywatności i zapewnia wysoką jakość wideo w porównaniu z poprzednią generacją Carbon X1.

Więc czego tutaj brakuje? Jedyną oczywistą funkcją, której wielu mogło chcieć, był czytnik kart SD, chociaż jest wystarczająco dużo portów Thunderbolt i portów USB, aby łatwo podłączyć czytnik.

Jedną z opcji, co do których jesteśmy mniej pragmatyczni, jest to, że Lenovo umieściło etykietę zabezpieczającą na jednej ze śrub na spodzie, zasadniczo uniemożliwiając dostęp do komponentów wewnętrznych. Nie jest jasne, dlaczego mieliby to zrobić, ale zauważyliśmy, że wszystkie SKU są dostarczane z pamięcią RAM przylutowaną do płyty głównej, co jest rozczarowujące. Trend obserwowany obecnie w większej liczbie Ultrabooków, więc spodziewaj się, że więcej systemów zostanie zablokowanych w ten sposób.

Osoby nieświadome etykiety będą mogły wymienić dysk M.2 2280 NVMe, chociaż wymagana jest konstrukcja PCIe 4.0 i nie ma fabrycznie zainstalowanego radiatora.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji: funkcje

W systemie recenzji najbardziej uderzającą cechą Carbon X1 jest ekran.

Panele OLED mają spójność oświetlenia i nasycenie kolorów, z którymi TFT IPS nie może konkurować, a ten na tym laptopie robi wrażenie.

To powiedziawszy, ma nieco dziwną rozdzielczość 2880 x 1800, a to jest na wysokim boku o zaledwie czternaście cali od rogu do rogu, co daje domyślne skalowanie 200%.

Ta rozdzielczość jest prawdopodobnie przesadna, chociaż Lenovo oferuje panel 4K (nie OLED) dla tych, którzy chcą dużo pikseli, których nie spodziewają się zobaczyć bez szkła powiększającego.

Tam, gdzie ten panel może być lepiej uzasadniony, jest jego jasność, z podanym maksimum 400 nitów.

Nadal jest poniżej tego, co uważamy za poziom, na którym HDR staje się imponujący, ale jest jaśniejszy niż wiele wyświetlaczy. Chociaż opcje wyświetlania dla tego projektu obejmują dwa projekty IPS 4K (dotykowy i bezdotykowy), a także panel IPS WUXGA (1920 x 1200), który może zarządzać podświetleniem 500 nitów.

Ponieważ jednak ekrany OLED automatycznie oświetlają każdy piksel, a nie podświetlenie LED, bylibyśmy zaskoczeni, gdyby 500-nitowy szczyt opcji IPS był rzeczywiście jaśniejszy niż pojedynczy wyświetlacz OLED w ofercie.

Jako technologia Thunderbolt jest lepszy niż USB 3.2 Gen 2 pod kilkoma krytycznymi względami, ale może również akceptować urządzenia peryferyjne USB, jeśli są skonfigurowane. Dwa porty Thunderbolt 4.0 w X1 Carbon umożliwiają również ładowanie laptopa i podłączanie urządzeń peryferyjnych Thunderbolt lub USB 3.2. I choć drugi wyświetlacz można podłączyć przez HDMI, Thunderbolt może być również używany do zapewnienia dodatkowego wyjścia wyświetlania, korzystając z trzeciej opcji wyświetlania procesora graficznego Iris Xe.

Lenovo_ThinkPad X1 Carbon Gen 10

(Zdjęcie: Mark Pickavance)

Włączenie tych portów sprawia, że ​​uzyskanie stacji dokującej lub koncentratora Thunderbolt jest praktyczną koniecznością w przypadku tego urządzenia. Podsumowując, nie rozbije to banku, ale pozwoli X1 Carbon bezproblemowo połączyć się z wieloma urządzeniami i usługami, a także ładować za pomocą jednego kabla.

Kolejną cechą, o której warto wspomnieć, jest opcja 5G, dodatkowa, którą należy określić w momencie składania zamówienia. Ze względu na globalne różnice w tej technologii różne modemy 5G/4G LTE są dostępne w regionalnych jednostkach SKU, a maszyna zakupiona w jednym regionie może nie działać podczas podróży międzynarodowych z tymi usługami WWAN w innym.

To nie jest coś, co Lenovo może łatwo zrobić, ale pamiętaj, że w tym momencie nie jest gwarantowana zgodność regionalna.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon 10. generacji: wydajność

Lenovo_ThinkPad X1 Carbon Gen 10

Porty Thunderbolt znajdują się po lewej stronie X1 Carbon (Źródło zdjęcia: Mark Pickavance)

Referencje

Oto jak Lenovo ThinkPad X1 Carbon Gen 10 (2022) wypadł w naszym zestawie testów porównawczych:

Dzika przyroda 3DMark: 14,915 4.803; Trafienie ogniowe: 1847; Szpieg czasu: 23 Cinebench R1577 Procesor: 6869 (jednordzeniowy); XNUMX (wielordzeniowy)
GeekBench 5: 1518 (pojedynczy rdzeń); 7664 (wielordzeniowy), 19961 (OpenCL)
CrystalDiskMark: odczyt sekwencyjny: 6465 MB/s; Zapis sekwencyjny: 4910 MB/s
PC Mark 10: 5.083 punktów
Żywotność baterii PCMark 10 (Modern Life): 7 godzin i 12 minut
Indeks wydajności systemu Windows: 8.4

Podczas interpretacji testów porównawczych należy zdać sobie sprawę, że na wyniki wpływa kilka różnych elementów systemu. I w zależności od tego, jak...