Ustawa o bezpieczeństwie w Internecie „na granicy niewykonania”

Ustawa o bezpieczeństwie w Internecie „na granicy niewykonania”

Brytyjscy działacze ostrzegają, że ustawa o bezpieczeństwie w Internecie będzie „bliska niewykonalności”, jeśli zostanie przedstawiona parlamentarzystom w obecnej formie.

16 grup wysłało list do brytyjskiej sekretarz kultury Nadine Norris, wzywając rząd do wprowadzenia dalszych poprawek.

Twierdzą, że projekt ustawy zbytnio skupia się na regulowaniu tego, co ludzie mogą wypowiadać się w Internecie, zamiast zająć się rolą firm technologicznych w promowaniu szkodliwych treści.

„W rezultacie może to oznaczać najgorsze z obu światów: niezapewnienie nam bezpieczeństwa i zagrożenie wolności słowa” – napisali.

Sygnatariuszami są Fair Vote UK, Open Britain, Hope Not Hate i Unlock Democracy.

✍️ Dzisiaj napisaliśmy do @NadineDorries, ostrzegając, że nowe przepisy dotyczące mediów społecznościowych staną się wkrótce niewykonalne. Rząd może pogrążyć się w całkowitym chaosie, ale to nie znaczy, że powinno mu uchodzić na sucho złe ustawodawstwo. Nadal jest czas na naprawę płyty OSB.https://t.co/tMdcZeePi87 lipca 2022

Zobacz więcej

Aktywiści proponują poprawki w różnych obszarach prawodawstwa. Obejmują one:

Ostrzegają również przed „niebezpiecznymi lukami”, jeśli płatne reklamy są ignorowane, powołując się na badania sugerujące, że tego typu treści mogą wyrządzić „największe szkody w Internecie”.

„W sumie te elementy sprawiłyby, że ustawa byłaby prostsza, skuteczniejsza i łatwiejsza do egzekwowania” – napisali, stwierdzając, że są gotowi i chętni do współpracy z rządem, parlamentarzystami i innymi zainteresowanymi stronami nad nowymi poprawkami. .

„Gdy projekt ustawy przechodzi przez parlament, jest to ostatnia szansa na wprowadzenie skutecznych zabezpieczeń”.

Dlaczego ustawa o bezpieczeństwie w Internecie budzi kontrowersje?

Zapowiadana jako „pierwsza na świecie” tego rodzaju ustawa Safe Online Act (otwiera się w nowej karcie) to ambitne ustawodawstwo, którego celem jest uczynienie Wielkiej Brytanii najbezpieczniejszym miejscem na świecie do korzystania z Internetu.

Wywołało ono jednak powszechne zaniepokojenie polityków i grup zajmujących się wolnościami obywatelskimi w obawie, że zawarte w nim wytyczne podważą wolność w Internecie i wolność słowa w Internecie.

Komentatorzy są również zaniepokojeni przyszłością kompleksowego szyfrowania, technologią stojącą za bezpiecznymi aplikacjami do przesyłania wiadomości, takimi jak WhatsApp i wiodącymi usługami VPN.

W opublikowanym 4 lipca raporcie (otwiera się w nowej zakładce) przyszedł czas, aby komisja Izby Gmin zadała dodatkowe pytania dotyczące aktualnego statusu projektu ustawy. Są szczególnie zaniepokojeni nowymi uprawnieniami Sekretarza Stanu do kierowania funkcjami Ofcom, organu odpowiedzialnego za egzekwowanie nowych przepisów.

„Rząd musi w dalszym ciągu skupiać się na zapewnianiu niezależnych, skutecznych i niezawodnych regulacji, które sprawdziły się w innych sektorach” – podsumowują i wzywają rząd do wdrożenia swoich zaleceń.