Przepływ darowizn kryptowalutowych na Ukrainę

Przepływ darowizn kryptowalutowych na Ukrainę Źródło: Twitter/@denise_derah

Kryptoaktywa okazują się przydatną metodą gromadzenia pieniędzy dla organizacji na Ukrainie, ponieważ banki wdrażają nowe środki ograniczające, a co najmniej jedna usługa zaufania zajmująca się pozyskiwaniem funduszy zawiesiła darowizny na rzecz ukraińskiej organizacji non-profit.

Biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie, nie brakuje organizacji non-profit i organizacji charytatywnych zbierających fundusze na wsparcie narodu ukraińskiego. Jednak jak dotąd nie wszyscy akceptują kryptowaluty, chociaż liczba tych, którzy je akceptują, rośnie z każdym dniem ze względu na okoliczności utrudniające przelewy fiducjarne.

W szczególności nowe środki wprowadzone przez Narodowy Bank Ukrainy, bank centralny kraju, znacznie utrudniły ukraińskim organizacjom poleganie na bankach i tradycyjnych systemach przekazów pieniężnych fiducjarnych.

Wśród nowych przepisów znalazł się nakaz zawieszenia wydawania pieniądza elektronicznego oraz uzupełniania portfeli elektronicznych pieniądziem elektronicznym. Dodatkowo zawieszono rynek walutowy kraju i ustalono oficjalny kurs waluty krajowej, a wypłaty gotówki ograniczono do 100.000 3.339 hrywien ukraińskich (XNUMX USD) dziennie.

Alternatywnie, niektórzy na Ukrainie, a także ludzie za granicą, którzy chcą wesprzeć kraj, zwrócili się w stronę kryptowalut jako bardziej skutecznego rozwiązania.

Według recenzji przeprowadzonej przez Cryptonews.com następujące ukraińskie organizacje przyjmują bitcoiny (BTC) lub inne aktywa kryptograficzne w ramach darowizn (lista może się wydłużać w miarę odkrywania kolejnych organizacji):

Oprócz tych uznanych organizacji, w ostatnich dniach członkowie społeczności kryptograficznej połączyli siły, aby założyć następujące organizacje kryptograficzne wspierające Ukrainę:

Ponadto kilka innych ofert zostało również udostępnionych w Internecie, chociaż wiele wymienionych organizacji nie akceptuje jeszcze kryptowalut. Wśród nich znalazła się lista udostępniona w piątek na Twitterze przez zwolennika bitcoina i dyrektora ds. strategii Fundacji Praw Człowieka Alexa Gladsteina.

Wśród organizacji przyjmujących darowizny w postaci kryptowalut, w czwartek w tym tygodniu The Kyiv Independent założył swój portfel bitcoinowy. W chwili pisania tego tekstu (14:30 UTC) portfel otrzymał już około 23 000 dolarów (0,58 BTC) w formie darowizn.

Tymczasem Come Back Alive, organizacja non-profit wspierająca ukraińskie siły zbrojne sprzętem, otrzymała miliony dolarów za pośrednictwem swojego portfela darowizn w postaci bitcoinów, a pojedyncza transakcja przychodząca o wartości ponad 3,1 miliona euro (80 BTC) miała miejsce tuż przed 09 :00 UTC. w piątek.

I chociaż wiele organizacji non-profit akceptuje kryptowaluty, ukraińskie Ministerstwo Obrony stwierdziło na swojej stronie poświęconej darowiznom, że „prawo krajowe nie zezwala” na korzystanie z bitcoinów i platform fiducjarnych, takich jak PayPal, w celu przekazywania darowizn rządowych.

Narodowy Bank poinformował także, że otworzył konto zbiórki na rzecz Sił Zbrojnych Ukrainy. „Została utworzona i otwarta w celu przyjmowania przelewów od partnerów międzynarodowych i darczyńców” oraz akceptuje wiele walut – czytamy w ogłoszeniu, wymieniając USD, EUR, GBP i UAH.

Duże darowizny zostały uznane za opartą na fiat platformę zbierania datków Patreon zawiesił stronę z darowiznami dla Come Back Alive, powołując się na naruszenie jej zasad.

„Nie zezwalamy na wykorzystywanie Patreona do finansowania broni lub działań wojskowych. Jest to naruszenie naszych zasad, dlatego usunęliśmy tę stronę. Wszelkie pozostałe środki na koncie zostaną zwrócone sponsorom” – napisała firma w oświadczeniu . oświadczenie opublikowane dziś na jego stronie internetowej.

Posunięcie to spotkało się z krytyką ze strony członków społeczności kryptograficznej, a niektórzy porównali je do podobnych posunięć serwisów crowdfundingowych GoFundMe i GiveSendGo w celu wstrzymania darowizn na rzecz protestów „Trucker Convoy” w Kanadzie w związku ze środkami COVID-19.

Tymczasem niektóre firmy w świecie kryptowalut również zdecydowały się bardziej bezpośrednio wziąć sprawy w swoje ręce.

Wśród nich jest FTX, giełda kryptowalut prowadzona przez miliardera Sama Bankmana-Frieda, która stwierdziła, że ​​rozdała 25 euro każdemu ukraińskiemu użytkownikowi FTX. „Rób, co musisz” – dodał szef FTX w tweecie ogłaszającym wprowadzenie środka.