Przemysł 4.0: dla inteligentniejszych operacji

Przemysł 4.0: dla inteligentniejszych operacji

O autorzePaul Crimm jest głównym inżynierem w Honeywell Safety and Productivity Solutions. Przemysł 4.0 spowodował zmianę technologii. Widzieliśmy wpływ we wszystkich sektorach, w tym w łańcuchu dostaw, produkcji i bezpieczeństwie, prowadzący do bezprecedensowego wzrostu dostępności danych, mocy obliczeniowej i łączności. Ponieważ klienci w tych sektorach stają się coraz bardziej mobilni, wymagający i cieszący się niemal natychmiastową obsługą, przedsiębiorstwa albo decydują się na te nowe technologie, albo stają się pozostałością przeszłości. W Honeywell wierzymy, że przyszłość każdej firmy leży w danych, a dokładniejsze modele prowadzą do bardziej predykcyjnych podejść. W miarę jak urządzenia będą się łączyć, a maszyny będą się nadal uczyć, firmy będą osiągać lepsze wyniki i osiągać punkt automatycznego rozwiązywania problemów. Daje to branży możliwość zarządzania ryzykiem przy jednoczesnym uzyskaniu przewagi konkurencyjnej poprzez zmniejszenie kosztów bezpieczeństwa i administracji biznesowej.

Dostępność danych i łączność

Dostępność i łączność danych stworzyły Przemysłowy Internet Rzeczy (IoT), jeden z kluczowych elementów Przemysłu 4.0, tak potężny, że firmy podejmują teraz działania w oparciu o wyniki. Decyzje w czasie rzeczywistym. Prawie dziesięć lat temu wszystko dotyczyło łączenia urządzeń z oprogramowaniem na platformie chmurowej. To była jednowymiarowa łączność. Kilka lat później wszystko skupiło się na pętli fizycznej i cyfrowej. Teraz wszystkie urządzenia stają się inteligentne i autonomiczne. W tej zmianie musimy dziedziczyć powstające technologie, wbudowywać je w produkty i różnicować oferty. Urządzenia terenowe w coraz większym stopniu potrafią się ze sobą komunikować i wchodzić w interakcje, korzystając w razie potrzeby z bardziej scentralizowanych sterowników. Uczenie się odbywa się za pomocą lepszego oprogramowania, które wykorzystuje inne punkty danych, pomagając opowiedzieć głębszą historię.

Dane dla bezpieczeństwa

Inne ważne zastosowanie w świecie rzeczywistym dotyczy urządzeń zabezpieczających, które są obecnie wyposażone w czujniki zdolne do monitorowania praktycznie wszystkiego, od otoczenia pracownika po parametry życiowe, takie jak częstość tętna. W miarę zwiększania się zasięgu tych danych istotne jest, aby firmy bardzo poważnie podchodziły do ​​ochrony danych i dbały o to, aby pracownicy w pełni rozumieli, że technologia jest stosowana w celu poprawy ich bezpieczeństwa i zdrowia w pracy. . Wraz z niedawnym wprowadzeniem w Europie nowych przepisów, takich jak RODO, stało się to ważniejsze niż kiedykolwiek, nie tylko dla firm działających na tych rynkach, ale także dla tych, którzy przetwarzają dane osób na tych rynkach.

Internet rzeczy przemysłowych (IIoT).

Przyszłość IIoT opiera się na „rzeczach” – 50 miliardach urządzeń do 2022 r., aby zapewnić większą łączność. I tych rzeczy będziemy się nadal uczyć. Im więcej zostanie utworzonych systemów o zamkniętej pętli, tym więcej zebranych danych może dostarczyć informacji i poprawić wydajność. Kluczem do zwycięstwa jest oprogramowanie. Bez oprogramowania urządzenia fizyczne wnoszą niewielką wartość. To połączenie inteligencji, mocy obliczeniowej i oprogramowania ożywia produkty, czyniąc ideę połączonej infrastruktury rzeczywistością. Platforma oprogramowania w chmurze jest niezbędna, aby przenieść połączone produkty w przyszłość. Platforma zapewni niezbędną podstawę dla nowych funkcji. Istotne jest, aby te nowe, powstające platformy i infrastruktura prowadziły do ​​transformacji. Funkcje danych i maszyn będą coraz częściej wdrażane w chmurze, umożliwiając korzystanie z większej liczby usług opartych na danych. Wyższe wskaźniki wdrażania chmury zwiększą zapotrzebowanie na bezpieczną i niezawodną komunikację, a także wyrafinowane zarządzanie tożsamością i dostępem komputerów i użytkowników. Dane w czasie rzeczywistym w połączeniu z analizą predykcyjną pomagają producentom identyfikować sygnały ostrzegawcze, zanim zamienią się w awarie. Chodzi o przekształcenie pracowników w ekspertów, którzy są w stanie przewidzieć problemy z maszynami bez wpływu na produkcję i powodowania kosztownych przestojów. Automatyzując gromadzenie danych i stosując zaawansowane algorytmy, które stale poprawiają wydajność, każdy dzień produkcji może przewyższyć poprzedni. W miarę jak łączność staje się coraz bardziej dostępna i przystępna cenowo, połączona infrastruktura staje się obecnie częścią ekosystemu inteligentnych fabryk/centrów dystrybucji. Smartfony i wytrzymałe urządzenia stały się wszechstronnymi ośrodkami gromadzenia i przesyłania danych osobowych, otwierając niespotykane dotąd możliwości w wielu branżach.

Wiedza pozwalająca zrozumieć dane.

W tym momencie chodzi tylko o zdobycie właściwych danych, aby podjąć właściwe decyzje. Firmy wydają dużo na analitykę, ale niewiele z nich osiąga oczekiwane wyniki. Dostawcy nie dysponują danymi ani informacjami historycznymi, które mogliby wykorzystać w swoich analizach. Nie znają teoretycznych maksimów i nie wiedzą, jak to zrobić. Wymaga to konkretnej wiedzy. Oprócz tej wiedzy istnieją dwa inne kluczowe elementy, dane empiryczne i duże zbiory danych, które są niezbędne do uzyskania pełnej odpowiedzi i podjęcia świadomej decyzji. Ponieważ Przemysł 4.0 prowadzi do rosnącej liczby podłączonych urządzeń i zmieniających się środowisk pracy, firmy muszą zapewnić swoim pracownikom pełne wsparcie. Nowa luka w umiejętnościach pomiędzy osobami, które dorastały w czasach rewolucji cyfrowej, a tymi, które jej nie doświadczyły, stanowi poważne osobiste wyzwanie dla tych, którzy zawsze odgrywali swoją rolę w bardziej „tradycyjny” sposób. Przemysł 4.0 już istnieje, a przemysł 5.0 jest tuż za rogiem. W miarę jak produkty stają się coraz bardziej połączone, tworzymy rozwiązania w zakresie bezpieczeństwa i większą wydajność w sektorze przemysłowym w całym łańcuchu dostaw, o czym nie pomyślelibyśmy dziesięć lat temu. To właśnie łączność urządzeń i systemów, wspierana przez potężne oprogramowanie, wykorzystuje dane dostarczane przez te urządzenia i systemy i uczy się na nich. Paul Crimm jest głównym inżynierem w firmie Honeywell ds. rozwiązań w zakresie bezpieczeństwa i produktywności.