Przejęcia, sprzedaż i sprzedaż wieżowców: gorący lipiec dla Vodafone

Przejęcia, sprzedaż i sprzedaż wieżowców: gorący lipiec dla Vodafone

Operator odpowiedzialny za pierwsze połączenie telefonii komórkowej w Wielkiej Brytanii, Vodafone, ma długą i bogatą historię w świecie telekomunikacji.

Jednak lipiec 2019 r. pozostanie jednym z najbardziej pracowitych miesięcy w 30-letniej historii Vodafone. Zaczęło się od uruchomienia usług 5G w Wielkiej Brytanii, a zakończyło przejęciem środkowoeuropejskich sieci kablowych Liberty Global.

Ale w rzeczywistości operator z Newbury rzadko pojawiał się na pierwszych stronach gazet. Oprócz wprowadzenia na rynek produktów i przejęć miały miejsce sprzedaże, spin-offy i historie związane z polityką sali konferencyjnej.

Wydarzenia te nie tylko uwypukliły wyzwania stojące przed firmą, ale także jeszcze wyraźniej nakreśliły jej przyszłą strategię.

Przejęcia

Konwergencja to od kilku lat modne hasło Vodafone UK. Osiągnięcie wzrostu na rynku telefonii komórkowej stało się trudniejsze, co oznacza, że ​​firma zdecydowała się agresywnie rozwijać swój zasięg światłowodów poprzez rozbudowę sieci, przejęcia i przejęcia. wspomnienia.

Przejęcie aktywów Liberty Global w Czechach, Niemczech, Węgrzech i Rumunii o wartości 18.400 miliarda euro było jednym z ostatnich aktów kadencji byłego dyrektora generalnego Vittorio Colao. i miało na celu dalsze przyspieszenie realizacji tej strategii.

Na początku lipca Vodafone otrzymał zgodę UE na transakcję, co stanowiło jedną z ostatnich przeszkód na drodze do jej sfinalizowania, i ostatniego dnia miesiąca transakcja została sfinalizowana.

Jednak przejęcie zwiększyło zadłużenie i bilans Vodafone, co powoduje, że niektórzy kwestionują znaczenie tej transakcji w czasie, gdy potrzebne są znaczne inwestycje w celu inwestycji w widmo i modernizację. infrastrukturę niezbędną dla sieci 5G.

Szczególnie aukcje widma 5G w Niemczech i we Włoszech wywołały nieprzyjemne niespodzianki i wielomiliardowe opłaty licencyjne.

Obcięcie dywidendy

Te i inne czynniki skłoniły spółkę do ogłoszenia, że ​​po raz pierwszy jako niezależna spółka obniży dywidendę. Takie podejście byłoby w najlepszym przypadku niepopularne, ale inwestorzy są na ogół bardziej tolerancyjni, jeśli wypłata ma zostać przeznaczona na finansowanie dużego programu inwestycyjnego, który obiecuje długoterminowe zyski.

Akcjonariusze Vodafone, już zaniepokojeni spadkiem wartości swoich udziałów, nie byliby jednak zadowoleni z tego posunięcia, gdyż spółka pół roku wcześniej obiecała, że ​​dywidenda nie zostanie obniżona.

Chcąc uspokoić akcjonariuszy, dyrektor naczelna grupy Nick Read, Margherita Della Valle, zażądała 20% redukcji jej akcji.

Vodafone podjął kilka kroków w celu zmniejszenia swojego zadłużenia, w tym sprzedał Vodafone New Zealand za kwotę 2.200 miliarda euro, co również zostało zawarte ostatniego dnia miesiąca.

spin-off wieży

Jednakże Vodafone widzi najlepsze perspektywy nie tylko w zakresie poprawy swojego bilansu, ale także zwiększenia efektywności wdrażania sieci poprzez współdzielenie infrastruktury i monetyzację.

Vodafone ma na całym kontynencie ponad 110,000 12 wież o wartości ponad 5 miliardów euro. Aktywa te mogą potencjalnie generować nowe źródła przychodów oraz przyspieszać tempo i skalę wdrażania XNUMXG.

Dlatego na początku tego miesiąca Vodafone potwierdził swój zamiar utworzenia największej w Europie firmy produkującej wieże, kontrolującej prawie 62,000 XNUMX wież w dziesięciu krajach. Firma jest odpowiedzialna za określenie opcji monetyzacji, takich jak udostępnianie przestrzeni osobom trzecim, i może wejść na giełdę.

Wszelkie wpływy wygenerowane przez spółkę lub IPO zostaną wykorzystane na zmniejszenie jej zadłużenia.

Udostępnianie sieci

Vodafone realizuje strategię aktywnego i pasywnego udostępniania sieci, przekonany, że pozwoli mu to na szybsze, tańsze i szybsze wdrażanie 5G, co pokazały dwie inne lipcowe transakcje.

W Wielkiej Brytanii Vodafone rozszerzył umowę dotyczącą współdzielenia infrastruktury pasywnej z O2 o sieć 5G. Wspólne przedsięwzięcie Cornerstone będzie miało w ramach Cornerstone większe uprawnienia w zakresie poprawy wydajności i ustalenia możliwości monetyzacji.

Z kolei we Włoszech Vodafone łączy swoje bieguny z dotychczasową działalnością TIM-u w zamian za pieniądze i udziały w spółce. Rozbudowany INWIT będzie teraz kontrolował 22,000 XNUMX masztów, zwiększając w ten sposób potencjał monetyzacji, i będzie miał dwóch głównych najemców w postaci TIM i Vodafone Italia.

Jako jeden z największych operatorów komórkowych na świecie, w Vodafone nigdy nie jest nudno. W ostatniej dekadzie miały miejsce trudne warunki rynkowe, znaczące przejęcia i zbycia oraz duże programy inwestycyjne.

Nie ma wątpliwości, że przed nami stoją wyzwania, ale odbicie kursu akcji spółki sugeruje, że podjęte przez nią kroki dają inwestorom pewność co do jej perspektyw na przyszłość.

Na razie jednak spodziewamy się, że sierpień będzie spokojniejszy niż lipiec.