Pracownicy zdalni nadal powodują wiele zagrożeń dla cyberbezpieczeństwa


Według nowego badania, pomimo tego, że od prawie trzech lat jest to „nowa normalność”, praca zdalna i hybrydowa (otwiera się w nowej karcie) pozostaje znaczącym zagrożeniem dla bezpieczeństwa cybernetycznego dla organizacji każdej wielkości i kształtu.

Raport Lookout, w którym przeprowadzono ankietę wśród 3000 zdalnych i hybrydowych pracowników korporacyjnych w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech, wykazał, że 92% nadal wykonuje zadania służbowe na swoich osobistych urządzeniach mobilnych. Ponadto prawie połowa (43%) nadal korzysta z urządzeń osobistych, pomimo zespołu firmowego.

W sumie ponad połowa (56%) wykonuje zarówno zadania osobiste, jak i zawodowe na tym samym urządzeniu. Ponadto 45% używa tego samego hasła do kont służbowych i osobistych, a 47% korzysta z profesjonalnego oprogramowania do kont osobistych.

komfort ponad bezpieczeństwem

Pracownicy czasami wysyłali e-maile z konta służbowego na konto osobiste, ponieważ tak było wygodniej (57%) oraz pobierali, zapisali lub wysyłali dokumenty związane z pracą na konta osobiste z tego samego powodu (43%).

Ale zespół to nie jedyny sposób, w jaki pracownicy zdalni i hybrydowi narażają Twoją organizację na ryzyko. Ogromnym czynnikiem ryzyka jest też miejsce, z którego wykonują swoją aktywność zawodową, ponieważ prawie wszyscy (około dziewięciu na dziesięciu) pracuje poza domem.

Najpopularniejszymi miejscami pracy są przestrzenie coworkingowe (67%), hotele (65%), plenery (56%), cudzy dom (52%) i kawiarnie (51%).

Według raportu jedna trzecia (31%) pracowników zdalnych jest mniej skłonna do przestrzegania bezpiecznych praktyk bezpieczeństwa podczas pracy z domu.

Naukowcy ostrzegają, że praca zdalna i hybrydowa w dużej mierze przyczyniła się do ogromnego wzrostu incydentów związanych z cyberbezpieczeństwem w ciągu ostatnich trzech lat.

Dzieje się tak głównie dlatego, że ci pracownicy nie są już chronieni przez sieci korporacyjne i ich zespoły IT. Ponadto praca zdalna oznacza znacznie szerszy krajobraz zagrożeń i znacznie więcej punktów końcowych do ochrony.