Najnowsza łatka Microsoftu we wtorek zepsuła niektóre maszyny wirtualne, ale jest poprawka

Najnowsza łatka Microsoftu we wtorek zepsuła niektóre maszyny wirtualne, ale jest poprawka

Firma Microsoft wydała awaryjną poprawkę do swojej najnowszej aktualizacji Patch Tuesday, która uniemożliwiała niektórym użytkownikom tworzenie nowych maszyn wirtualnych na niektórych hostach Hyper-V.

Problem, który dotknął użytkowników Windows Server 2019 i Windows Server 2022, wynikał z aktualizacji KB5021249 (Otwiera się w nowej karcie) lub KB5021237 (Otwiera się w nowej karcie) zainstalowanych na hostach Windows Server lub Azure Stack.HCI.

Na istniejące maszyny wirtualne nie ma wpływu błędna aktualizacja zgodnie z Microsoft Status Update — otwiera się w nowej karcie, tylko nowe maszyny wirtualne utworzone po instalacji.

Co się teraz dzieje z użytkownikami?

Firma Microsoft rozwiązała problem z aktualizacjami poza pasmem (OOB) wydanymi 20 grudnia do instalacji na hostach Hyper-V w Twoim środowisku.

Firma Microsoft zaleca, aby nie trzeba było instalować żadnych aktualizacji ani wprowadzać żadnych zmian na innych serwerach lub urządzeniach klienckich w swoim środowisku, aby rozwiązać ten problem.

Jeśli chcesz uzyskać autonomiczny pakiet dla tych aktualizacji poza pasmem (OOB), możesz znaleźć numer KB w wykazie usługi Microsoft Update — otwiera się w nowej karcie.

Microsoft twierdzi, że można następnie ręcznie zaimportować te aktualizacje do Windows Server Update Services (WSUS) i Microsoft Endpoint Configuration Manager.

To nie pierwszy raz w 2022 roku, kiedy aktualizacja Patch Tuesday powoduje poważne problemy dla użytkowników.

W grudniu 2022 r. aktualizacja o nazwie KB5019980 spowodowała awarię połączeń z bazą danych przy użyciu sterownika Microsoft ODBC SQL Server.

Jednak tradycja cotygodniowych aktualizacji Patch Tuesday może nie trwać wiecznie.

W lipcu 2022 r. firma Microsoft udostępniła narzędzie, którego usługa Windows Update dla firm będzie używać do automatycznego wdrażania ważnych aktualizacji.

Nazwane Microsoft Autopatch, narzędzie dla Windows 10 i 11, Microsoft Edge i Microsoft 365 jest teraz dostępne dla użytkowników z licencjami Windows Enterprise E3 i E5.