Najlepsza dystrybucja Linuksa dla programistów w 2019 roku

Najlepsza dystrybucja Linuksa dla programistów w 2019 roku
Wydaje się, że jednym z nowszych kierunków w Linuksie było uproszczenie obsługi użytkownika, aby był bardziej znajomy i łatwy w użyciu dla użytkowników systemu Windows. W końcu zwabienie użytkowników Windowsa w radość płynącą z Linuksa nie może być niczym złym, prawda? A jednak osiągnięcie tego celu wymaga pewnego stopnia kompromisu w samym środowisku Linux. Pierwotnie Coders Paradise, wydania, które twierdzą, że upraszczają Linuksa dla użytkowników, mogą powodować problemy dla bardziej doświadczonych użytkowników. Zbyt wiele programów i wtyczek oprogramowania może powodować zakłócenia i błędy podczas próby zakodowania własnego oprogramowania. Może to być szczególnie problematyczne dla programistów, którzy potrzebują jak największej przestrzeni roboczej lub przynajmniej mniejszej ingerencji w inne aplikacje. Tak więc, chociaż uczynienie Linuksa atrakcyjnym dla dużej liczby użytkowników ma swoje zastosowania, ma też swoje ograniczenia. Jest to jeden z powodów, dla których niektóre dystrybucje starają się zapewnić uproszczenie lub dostosowanie obsługi. Oznacza to, że tylko najbardziej potrzebne oprogramowanie jest uruchamiane lub może zostać wybrane do uruchomienia, pozostawiając dużo miejsca i zasobów na programowanie użytkownika. Dlatego przyjrzymy się niektórym bardziej elastycznym wariantom, które zapewniają większą różnorodność funkcji niż tylko nowe wywołanie użytkownika, a tym samym pozwalają na znacznie bardziej spersonalizowane wrażenia. Oto najlepsze dystrybucje Linuksa dla programistów.

(Zdjęcie: © Arch Linux) Arch Linux oferuje potężny poziom dostosowywania podczas instalacji, umożliwiając pobieranie i instalowanie tylko potrzebnych pakietów. Chociaż zdecydowanie nie jest to dla początkujących programistów, możliwość zainstalowania tylko minimalnej liczby programów na komputerze przy użyciu systemu Arch Builder i podręcznika użytkownika Arch.Repository zmniejsza ryzyko zakłóceń w kodowaniu. Oznacza to na przykład, że możesz zainstalować menedżera okien typu barebone, takiego jak i3, aby mieć pewność, że system będzie szybko reagował podczas korzystania z wybranego edytora tekstu. Jeśli masz problemy, wiki Arch Linux oferuje pomocny przewodnik instalacji.

(zdj.: © Debian) Debian jest jedną z najstarszych dystrybucji Linuksa i został zaprojektowany z myślą o stabilności. Wszystkie programy dołączone do Debiana muszą być zgodne z Zasadami Wolnego Oprogramowania Debiana. Opakowania są starannie dobierane i testowane, aby znalazły się w &# 39; Debian, co oznacza, że ​​nawet jeśli niektóre są przestarzałe, istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że system będzie niestabilny, co czyni go idealnym systemem operacyjnym dla programistów. Witryna internetowa Debiana zawiera wiele podręczników, w tym rozdział o programowaniu, który wyjaśnia podstawy tworzenia i kompilowania skryptów oraz używania Autoconf do umożliwienia działania skryptów. Być skompilowany na innych dystrybucjach Linuksa.

(Zdjęcie: © Raspbian) Raspbian to domyślny system operacyjny dostarczany z Raspberry Pi. Ponieważ Pi zostało zaprojektowane jako narzędzie do nauczania, Raspbian jest idealnym systemem operacyjnym dla tych, którzy chcą rozpocząć kodowanie. Witryna Raspberry Pi zawiera niesamowite przewodniki dotyczące korzystania z narzędzia programistycznego Visual Scratch, które służy do tworzenia animacji i gier. Jest też świetna sekcja na temat rozpoczynania pracy z Pythonem, która jest obsługiwana od razu. Młodsi programiści mogą preferować naukę języka programowania Minecraft Pi, mini wersji popularnej gry Sandbox.

(zdj.: © Gentoo) Gentoo, nazwane na cześć szybko pływającego pingwina, jest czasem nazywane dystrybucją „meta”, w której użytkownicy ręcznie pobierają i kompilują kod źródłowy zgodnie ze swoimi potrzebami. To nie tylko czyni go idealnym rozwiązaniem dla wymagań sprzętowych twojej maszyny, ale także pozwala ci zdecydować dokładnie, które wersje pakietów mogą być instalowane. Kilka lat temu Gentoo doznało lekkiego niepowodzenia, kiedy cała ich Wiki została wyłączona. Na szczęście został on odrestaurowany i zawiera teraz oficjalny podręcznik Gentoo. Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, silne Gentoo wciąż jest na Reddicie.

(Zdjęcie: © Ubuntu) W przeciwieństwie do systemów typu barebone, takich jak Arch Linux i Gentoo, Ubuntu został zaprojektowany tak, aby był idealny dla początkujących, z interfejsem dla komputerów stacjonarnych i automatycznymi aktualizacjami. Ubuntu to wybrana dystrybucja projektu Open Source Android do tworzenia plików źródłowych. Wersja Androida jest regularnie testowana z najnowszymi wersjami Ubuntu. Możesz także zainstalować inne środowiska programistyczne za pomocą Ubuntu Make. Ubuntu obsługuje teraz format pakietu aplikacji „migawki” za pomocą narzędzia Snapcraft, które umożliwia pisanie aplikacji w wybranym języku programowania. i uwarunkuj je wszystkimi wymaganymi zależnościami. Odwiedź portal dla programistów Ubuntu tutaj.

(Zdjęcie: © Fedora) Fedora jest pochodną wspieranej przez społeczność komercyjnej dystrybucji systemu Red Hat Linux. Cieszy się również wyróżnieniem jako ulubiona dystrybucja twórcy jądra Linuksa, Linusa Torvaldsa. Oprócz tego, że jest bardzo łatwy w konfiguracji i instalacji, Fedora ma dedykowany portal dla programistów. Wystarczy kliknąć „Rozpocznij projekt”, aby wyświetlić przewodniki dotyczące tworzenia aplikacji internetowych, wiersza poleceń, aplikacji komputerowych i mobilnych. Istnieje również doskonała sekcja dotycząca korzystania z urządzeń peryferyjnych, takich jak Arduino. Jakby tego było mało, repozytoria Fedory zawierają również Eclipse, kompletne i wielojęzyczne IDE. Eclipse jest prawdopodobnie najbardziej znany z Javy, ale ma również IDE C/C++ i PHP. Możesz jeszcze bardziej rozszerzyć jego funkcjonalność za pomocą wtyczek.

(Zdjęcie: © OpenSUSE) OpenSUSE (wcześniej SUSE Linux) to dystrybucja zaprojektowana specjalnie dla programistów i administratorów systemu. Instalacja i konfiguracja systemu jest dziecinnie prosta dzięki wbudowanemu narzędziu YaST. Pozwala to zainstalować wszystkie pakiety -devel & # 39; Niezbędne dla programistów jednym kliknięciem. OpenSUSE jest fabrycznie instalowany ze wszystkimi podstawowymi narzędziami potrzebnymi programistom, takimi jak edytory tekstu Vim i Emacs, narzędzia do automatyzacji kompilacji, takie jak CMake, oraz narzędzia do tworzenia pakietów, takie jak RPM. System operacyjny jest również wyposażony w OBS (Open Build Service), narzędzie umożliwiające programistom tworzenie oprogramowania dla różnych dystrybucji i platform.

(Zdjęcie: © CentOS) Podobnie jak Fedora, CentOS jest bezpłatną, opartą na społeczności odmianą Red Hata (komercyjnej wersji Linuksa). Wiele pakietów jest identycznych i teoretycznie możliwe jest stworzenie wersji CentOS funkcjonalnie identycznej z wersją Red Hata, choć w praktyce jest to trudne do osiągnięcia. Daje to bardzo stabilny system. Repozytorium CentOS zawiera również zestaw narzędzi programistycznych, który oferuje szereg niezbędnych narzędzi programistycznych. Dla programistów platforma Xen Virtualization Platform umożliwia podział ich projektów i bezpieczne uruchamianie aplikacji na maszynie wirtualnej. Instrukcje, jak postępować, a także inne wskazówki dla programistów można znaleźć na doskonałej wiki CentOS.

(Zdjęcie: © Solus) Solus jest wyjątkowy, ponieważ jest jedną z niewielu dystrybucji Linuksa w Irlandii, a także dlatego, że opiera się na skalowalnym modelu wydawniczym. Zaletą tego jest to, że po zainstalowaniu systemu operacyjnego można nadal uruchamiać aktualizacje zamiast aktualizacji głównej. Jednak Solus stara się unikać instalowania bardzo najnowszych pakietów i oprogramowania w wersji beta, aby zachować stabilność systemu. Solus obsługuje wiele edytorów i IDE, takich jak Atom, Idea i Gnome Builder, a także Git, GitKraken GUI. Witryna projektu Solus twierdzi również, że system operacyjny obsługuje różne języki programowania, takie jak Go, Rust, PHP, Node.js i Ruby.

< p class="bordeaux-image-check"> Źródło zdjęcia: Puppy Linux (zdj.: © Puppy Linux) Puppy Linux to niezwykle lekka dystrybucja oparta na Ubuntu lub Slackware. Rozmiar systemu operacyjnego wynosi około 330 MB, co oznacza, że ​​może działać w całości w pamięci RAM i być instalowany na zwykłym dysku twardym. Zawiera minimalną liczbę pakietów, chociaż można dodać inne, takie jak devx, który zawiera różne narzędzia programistyczne. & # 39; & # 39 Wikka; Puppy Linux szczegółowo opisuje języki programowania obsługiwane przez system operacyjny. Jednym z godnych uwagi języków jest BaCon, który może konwertować kod napisany w BASIC-u na C. Wikka oferuje również szeroki wybór samouczków dotyczących pisania skryptów Bash i rozpoczynania pracy z Pythonem.