Ataki DDoS odnotowały ogromny wzrost w 2022 roku

Ataki DDoS odnotowały ogromny wzrost w 2022 roku

Według nowego raportu liczba niebezpiecznych rozproszonych ataków typu „odmowa usługi” (DDoS (otwiera w nowej karcie)) znacznie wzrosła w 2022 r.

Analiza przeprowadzona przez Qrator Labs wykazała, że ​​zarówno liczba ataków, jak i czas ich trwania wzrosły w 2022 r. w porównaniu z poprzednimi latami – przy czym minimalne liczby za ostatnie dziesięć miesięcy są „znacznie wyższe” niż maksymalne wartości zaobserwowane w pasado.

Czas trwania ataków DDoS wydłużył się dziesięciokrotnie w ciągu zaledwie jednego roku, stopniowo ukazując coraz więcej możliwości sprzętowych atakujących.

Analizując liczby, Qrator twierdzi, że liczba ataków wzrosła o XNUMX% rok do roku, a celem cyberprzestępców są przede wszystkim media (XNUMX%), ale także banki (XNUMX%) i systemy płatności (XNUMX%).

„Banki i systemy płatności to najbardziej dochodowe areny dla atakujących, a media zawsze przodują, gdy w społeczeństwie dochodzi do starć społecznych i politycznych” — wyjaśnił Alexander Lyamin, twórca Qrator Labs.

W pierwszym kwartale roku generowana jest większość ataków – 11%. Drugi kwartał to dwadzieścia trzy z trzema procentami, a trzeci dwadzieścia z pięcioma procentami. W czwartym kwartale odnotowano XNUMX% wszystkich ataków DDoS w ciągu roku.

Jeśli chodzi o czas trwania ataków, w ciągu zaledwie dwunastu miesięcy pomnożył się on dziesięciokrotnie. O ile w pierwszym kwartale XNUMX roku maksymalny czas trwania ataku wynosił dziesięć godzin, o tyle rok później wydłużył się on do kilkunastu dni. Oprócz tego wzrosła również trudność tych ataków.

Jednym z powodów tego znacznego wydłużenia czasu działania jest to, że cyberprzestępcy nie muszą już intensywnie optymalizować czasu działania botnetów. Naukowcy odkryli, że hakerzy mieli mnóstwo zasobów (tj. wystarczającą liczbę potężnych botów w botnecie), aby kontynuować atak przez wiele tygodni.