Czym są inteligentne kontrakty? Wszystko co musisz wiedzieć

Czym są inteligentne kontrakty? Wszystko co musisz wiedzieć

Technologia Blockchain jest często kojarzona tylko z kryptowalutami, takimi jak Bitcoin, i dla pierwszej generacji blockchainów była to prawda. Technologia stojąca za Bitcoinem została zaprojektowana wyłącznie jako procesor płatności, umożliwiający uczestnikom wysyłanie i odbieranie cyfrowej waluty, nic więcej. Jednak od tego czasu blockchain ewoluował jeszcze przez dwie generacje, a łańcuchy bloków „drugiej generacji”, takie jak Ethereum, mają różne możliwości zmiany gier. Deweloperzy mogliby tworzyć aplikacje oparte na blockchainie, zbierać fundusze na swoje projekty za pośrednictwem początkowych ofert monetarnych (ICO), a co najważniejsze, tworzyć inteligentne kontrakty. Inteligentne kontrakty w zasadzie robią to, co mówią na puszce. Są to kontrakty cyfrowe na tyle „inteligentne”, że aktywują się automatycznie po spełnieniu warunków powiązanej z nimi umowy. Choć brzmi to prosto, technologia ta ma potencjał, aby całkowicie zmienić sposób prowadzenia działalności gospodarczej na całym świecie. Kontrakty eliminują potrzebę pośrednika, takiego jak bank lub przedstawiciel prawny, w transakcjach i umowach wykorzystujących technologię blockchain. Kontrakty i warunki umów są zapisywane bezpośrednio w liniach kodu i zostaną wykonane automatycznie po spełnieniu tych kryteriów. Ponieważ kod i odpowiednie umowy są utrzymywane na rozproszonym, zdecentralizowanym łańcuchu bloków, nie muszą być przechowywane przez centralną stronę umowy, a transakcje są identyfikowalne i nieodwracalne. O autorze Aparna Jue jest Product Managerem w IOHK

Jakie są korzyści?

Wyeliminowanie potrzeby korzystania z pośredników ma wiele korzyści dla firm i konsumentów. Pozwala to nie tylko obniżyć koszty poprzez wyeliminowanie często wygórowanych opłat stron trzecich, takich jak notariusze, pośrednicy w obrocie nieruchomościami czy konsultanci, ale także oszczędza czas i zasoby, które zwykle są marnowane na ręczne przetwarzanie lub transport dokumentów papierowych. Oznacza to, że wiele kosztownych i nieefektywnych procesów biznesowych można zautomatyzować, eliminując możliwość wystąpienia błędu ludzkiego i znacznie obniżając koszty prowadzenia działalności. Co najważniejsze, umowy eliminują również potrzebę zaufania, ponieważ posiadanie centralnej, stale aktualizowanej wersji umowy oznacza, że ​​żadna ze stron nie może manipulować, kraść ani gubić dokumentów. Po prawidłowym wdrożeniu inteligentne kontrakty są również niezwykle trudne do zhakowania, co oznacza, że ​​dokumenty pozostaną bezpieczne.

Jak można je wykorzystać?

Korzyści te mają zastosowanie w prawie każdej branży, jeśli chodzi o poprawę szybkości i bezpieczeństwa prowadzenia dokumentacji. Weź przykład ze służby zdrowia. Obecnie światowe systemy komputerowe opieki zdrowotnej przechowują ogromne ilości dokumentacji medycznej pacjentów. Chociaż organizacje opieki zdrowotnej zaczynają więcej inwestować w bezpieczeństwo, nadal są podatne na cyberataki, o czym świadczy włamanie NHS „WannaCry” w Wielkiej Brytanii w 2017 r., w ramach którego odbyło się 19.500 600 wizyt lekarskich. odwołane, komputery w gabinetach 19 lekarzy pierwszego kontaktu zablokowane i pięć szpitali, aby skierować karetki do innych miejsc. Technologia Blockchain może sprawić, że te włamania odejdą do przeszłości, umożliwiając szyfrowanie i bezpieczne przechowywanie całych baz danych osobowych danych medycznych. Wdrażając inteligentne kontrakty, rzeczy takie jak recepty mogą być również realizowane automatycznie, oszczędzając cenny czas administratora i usprawniając obsługę pacjenta. Idąc dalej, technologia może również przywrócić pacjentom kontrolę nad dokumentacją medyczną, umożliwiając im decydowanie, kto ma dostęp do ich dokumentacji i kto może wprowadzać zmiany, a nawet którzy dostawcy mogą uzyskać dostęp do wrażliwych danych. Technologia może być również wykorzystywana do głosowania. Dla Stanów Zjednoczonych, które ostatnio doświadczyły lawiny zarzutów oszustw wyborczych po wyborach prezydenckich, głosowanie oparte na technologii blockchain mogło oznaczać całkowite uniknięcie komplikacji. Dzięki inteligentnym kontraktom rządy mogą zweryfikować tożsamość wyborcy i zarejestrować jego głos. Następnie mogą wykorzystać te informacje do podjęcia działań po zakończeniu głosowania. Ponieważ bloków w łańcuchu bloków nie można zmienić po ich zarejestrowaniu, zhakowanie byłoby prawie niemożliwe, dzięki czemu zdalne głosowanie, które stało się tak niezbędne podczas Covid-XNUMX, stało się znacznie bezpieczniejszym procesem. A jeśli opozycja zażąda ponownego przeliczenia głosów, można to zrobić w kilka minut zamiast dni. Te przypadki użycia to tylko ułamek tego, co może osiągnąć ta technologia. Inteligentne kontrakty mogą być wykorzystywane do wszystkiego, od wynagrodzeń pracowników po możliwość wyeliminowania przez firmy handlu elektronicznego drogich procesorów płatności, a nawet umożliwienia sprzedawcom obwoźnym obsługiwania transakcji na własną rękę, zapewniając zapis. bezpieczną i niezmienną transakcję bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. usługi prawników lub pośredników mieszkaniowych.

Kiedy nastąpi powszechne przyjęcie?

Pomimo obietnicy, druga generacja blockchain napotkała szereg problemów związanych ze skalowalnością, kosztami, szybkością transakcji i wydajnością sieci. Na przykład na Ethereum, obecnie największej platformie inteligentnych kontraktów, transakcje są nadal bardzo powolne, ponieważ publiczny blockchain może przetwarzać tylko około 15-20 transakcji na sekundę (TPS), podczas gdy Visa może przetwarzać 45,000 2.0. Podatek VAT. Utrudniło to powszechne przyjęcie, ponieważ systemy nie mogą skalować się, aby spełnić obietnicę transformacyjnej zmiany inteligentnych kontraktów. W rezultacie branża blockchain pracowała nad dojrzałością technologii i opracowaniem trzeciej generacji, która może w pełni ewoluować, aby zastąpić istniejące globalne systemy. Ta „trzecia generacja” składa się z łańcuchów bloków, takich jak Cardano, EOS i Aion, zdecentralizowanych architektur oprogramowania, które są prawie nieskończenie skalowalne, mają natychmiastowe transakcje, prawie nieskończoną decentralizację, znacznie niższe opłaty i zużywają tylko jedną milionową energii oryginału łańcuch blokowy bitcoina. Ethereum rozpoczęło również niedawno przejście do swojej formy nowej generacji, Ethereum XNUMX, która będzie oferować znacznie wyższe prędkości transakcji.

Blockchain „dojrzał”

Ponieważ łańcuchy bloków trzeciej generacji w końcu stały się rzeczywistością, technologia osiągnęła pełnoletność i wreszcie możemy zobaczyć inteligentne kontrakty wdrożone na całym świecie w tysiącach firm i organizacji rządowych. Mogłoby to mieć transformacyjny wpływ na całe segmenty społeczeństwa, rozszerzając dostęp do usług finansowych dla osób wcześniej wykluczonych ze względu na wygórowane opłaty, zmniejszając koszty wejścia na rynek dla osób chcących rozpocząć działalność gospodarczą i świadczyć usługi. istotne, jak bardziej wydajna i skuteczna opieka zdrowotna. ubezpieczony.