Co to jest UGW? Wyjaśnienie ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi

Co to jest UGW? Wyjaśnienie ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi
            Unified Endpoint Management (UEM) describe un conjunto de tecnologías que se emplean para resguardar y dirigir una extensa pluralidad de dispositivos y sistemas operativos de los empleados, todo desde una sola consola.
Uważane za następną generację oprogramowania mobilnego, narzędzia UEM integrują wiele istniejących technologii zarządzania mobilnością w przedsiębiorstwie (EMM), w tym zarządzanie urządzeniami mobilnymi (MDM) i zarządzanie aplikacjami mobilnymi (MAM), z niektórymi narzędziami używanymi do ochrony komputerów stacjonarnych i laptopów. „Teoretycznie EMU łączy to wszystko razem i daje przysłowiową taflę szkła, dzięki czemu możesz zobaczyć stan swoich punktów końcowych” — powiedział Phil Hochmuth, wiceprezes programowy w IDC. „Daje Ci wgląd w to, co ludzie robią z danymi firmowymi, aplikacjami firmowymi na dowolnym urządzeniu, jakie można sobie wyobrazić. „ Chociaż produkty UEM istnieją już od kilku lat, popyt przyspieszył w ciągu ostatnich osiemnastu miesięcy z powodu pandemii COVID-XNUMX. Dla wielu zespołów IT zmuszonych do obsługi zdalnej siły roboczej W krótkim czasie narzędzia UEM pomogły sterować używanymi urządzeniami pracowników aby uzyskać dostęp do danych firmowych poza zaporą sieciową. „Pandemia naprawdę była siłą napędową przejścia na UEM” — powiedział Dan Wilson, starszy menedżer i analityk firmy Gartner. całkowicie przemyśleć swoją architekturę ze względu na fakt, że zdecydowana większość urządzeń poruszała się zdalnie.”

Ewolucja zarządzania urządzeniami mobilnymi: MDM, MAM i inne

W swej istocie EMU składa się z wielu technologii zarządzania urządzeniami, które pojawiły się, aby pomóc firmom monitorować urządzenia mobilne pracowników. Pierwszą wersją tych narzędzi był MDM, który pojawił się mniej więcej dekadę temu. Uruchomiony w odpowiedzi na pierwszą falę smartfonów używanych w miejscu pracy, MDM został zaprojektowany, aby pomóc działowi IT w centralnym udostępnianiu, konfigurowaniu i zarządzaniu urządzeniami mobilnymi z dostępem do systemów i danych korporacyjnych. Typowe funkcje MDM obejmowały konfigurację zabezpieczeń i egzekwowanie zasad, szyfrowanie danych, zdalne czyszczenie i blokowanie urządzeń oraz śledzenie lokalizacji. Jednak w miarę jak programy pracownicze BYOD (przynieś własne urządzenie) stały się bardziej rozpowszechnione w biurach, napędzane najpierw popularnością iPhone'a, a następnie rozwojem Androida, dostawcy zaczęli oferować zarządzanie bardziej specyficzne dla aplikacji i danych. Możliwości MAM zapewniały bardziej szczegółową kontrolę, skupiającą się na oprogramowaniu, a nie na samym urządzeniu; Funkcje obejmują enkapsulację i konteneryzację aplikacji, a także możliwość blokowania kopiowania/wklejania lub ograniczania, które aplikacje mogą otwierać określone pliki. Funkcje MAM zostały szybko zintegrowane z MDM i innymi narzędziami, takimi jak zarządzanie tożsamością mobilną i zarządzanie informacjami mobilnymi, a następnie sprzedawane jako kompletne zestawy produktów do zarządzania mobilnością w przedsiębiorstwie (EMM). Pakiety te doprowadziły do ​​kolejnego kroku w ewolucji zarządzania urządzeniami: UEM.

Czym więc właściwie jest UGW?

UEM łączy różne aspekty pakietów EMM z funkcjami zwykle spotykanymi w narzędziach do zarządzania klientami (CMT) używanych do zarządzania komputerami stacjonarnymi i laptopami w sieci korporacyjnej. Jednym z przykładów jest Endpoint Manager firmy Microsoft, który dwa lata temu połączył swoją platformę Intune MDM/MAM z Configuration Manager (wcześniej System Center Configuration Manager). Platformy UEM zazwyczaj mają pełną obsługę systemów operacyjnych, w tym systemów operacyjnych mobilnych (Android, iOS) i stacjonarnych (Windows 10, macOS, ChromeOS, aw niektórych przypadkach Linux). Niektóre produkty UEM obsługują również bardziej ezoteryczne kategorie, w tym smartwatche i urządzenia IoT, a także Android Things, Alexa for Business i Raspberry Pi OS. W przeciwieństwie do tradycyjnych produktów CMT, UEM jest zwykle dostępny jako narzędzie oparte na chmurze typu oprogramowanie jako usługa, które umożliwia zarządzanie i aktualizowanie urządzeń, takich jak komputery stacjonarne, bez połączenia z siecią. Pojawienie się UEM było częściowo spowodowane włączeniem protokołów konfiguracji i zarządzania opartych na API w systemach Windows 10 i macOS, umożliwiając zarządzanie urządzeniami na takim samym poziomie, jaki był już możliwy w przypadku urządzeń z systemami iOS i Android. Jest to również świadectwo szerszego rozwoju konwergencji mobilnych i tradycyjnych urządzeń komputerowych, z wysokiej klasy tabletami często porównywalnymi z laptopami pod względem mocy obliczeniowej. „Granice między tym, co jest komputerem mobilnym, a tym, co jest tradycyjnym komputerem końcowym, są naprawdę rozmyte” – powiedział Hochmuth.

Dlaczego warto inwestować w narzędzia UEM?

Analitycy twierdzą, że wszystkie te urządzenia — mobilne, stacjonarne, Windows, Mac, stacjonarne i zdalne — wymagają ujednoliconego podejścia do zarządzania urządzeniami użytkowników końcowych, które może przynieść wiele korzyści. Wśród nich możliwość uproszczonego i scentralizowanego zarządzania. Krótko mówiąc, dla jednego zespołu bardziej wydajne jest udostępnianie i zarządzanie wszystkimi urządzeniami za pomocą jednego narzędzia, niż posiadanie oddzielnych zespołów i narzędzi wsparcia, które tradycyjnie były podzielone między komputery mobilne i Windows lub macOS. „Jeśli możesz zarządzać wszystkimi swoimi urządzeniami z jednej konsoli, z jednym dostawcą i jedną umową, z tego punktu widzenia są oczywiście korzyści” — powiedział Wilson. Produkty UEM mogą zredukować ręczną pracę działu IT dzięki możliwości stworzenia pojedynczej polityki, takiej jak wymaganie szyfrowania urządzenia, którą można wdrożyć na wielu urządzeniach i systemach operacyjnych. To samo dotyczy patcha. „Może to znacznie uprościć konfigurację i konserwację środowiska” — powiedział Wilson. Zapewniając spójne zasady we wszystkich aplikacjach, urządzeniach i danych, narzędzia UEM mogą zmniejszyć ryzyko przy mniejszej złożoności i mniejszych możliwościach błędnej konfiguracji zasad. „Jeśli utworzysz strategię w jednym systemie i nie zmapujesz jej poprawnie z równoważną strategią w innym narzędziu, możesz zostać narażony” – powiedział Wilson. Narzędzia UEM pomagają ograniczyć ryzyko tego typu błędnej konfiguracji.

Rynek dostawców UEM

Według danych IDC globalny rynek ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi ma wzrosnąć z 3.4 mld euro w 2019 r. do 4.9 mld euro w 2024 r. Istnieje wielu dostawców, od dużych firm po mniejsze, bardziej skoncentrowane firmy. Microsoft (Endpoint Manager) i VMware (Workspace One) są często uważane za liderów rynku UEM z najszerszą ofertą. Popularnymi produktami są również BlackBerry UEM, Citrix Endpoint Management, IBM MaaS360 i Ivanti UEM. Do dostawców, którzy przyjęli bardziej niszowe podejście, należą Jamf, który koncentruje się wyłącznie na urządzeniach Apple obsługujących wszystko, od macOS po tvOS, oraz Soti, którego produkty są ukierunkowane na określone branże, takie jak pracownicy magazynów z wytrzymałymi urządzeniami mobilnymi. Firmy próbujące wybierać między różnymi opcjami muszą określić, do czego zamierzają używać narzędzia, jakich konkretnych funkcji potrzebują i które narzędzie UEM może obsłużyć większość potrzeb, powiedział Wilson. „Nie ma jednego idealnego narzędzia dla wszystkich, więc zaimplementuj większościową UGW, a następnie spróbuj wypełnić krytyczne luki” – powiedział.

Pandemia przyspiesza przyjęcie UGW

Chociaż adopcja EMU rosła już przed 2020 r., adopcja gwałtownie wzrosła, gdy firmy przestawiły się na pracę zdalną podczas pandemii, ponieważ działy IT musiały obsługiwać szeroką gamę urządzeń, często nowo udostępnianych. , aby uzyskać dostęp do aplikacji i danych biznesowych. „Pandemia i duży nacisk na pracę z domu zmusiły wiele organizacji do przyspieszenia wdrożeń ujednoliconego zarządzania punktami końcowymi” — powiedział Hochmuth. Widać to po rozwoju nowoczesnego zarządzania systemem Windows 10. Według danych firmy Gartner w 2019 r. około 5% urządzeń z systemem Windows 10 było kontrolowanych przez system zarządzania oparty na chmurze (UEM). Liczba ta wynosiła około 20% we wrześniu 2020 r. „Uważamy, że liczba ta jest obecnie bliższa 30% i jest na dobrej drodze do osiągnięcia 50% na początku 2022 r.” – powiedział Wilson. „To krok w kierunku EMU i zarządzania opartego na chmurze ze względu na pandemię” – powiedział. Dzięki pracy zdalnej wszystkie urządzenia są „mobilne”, a narzędzia UEM doskonale nadają się do obsługi dowolnego urządzenia, które nie jest podłączone do korporacyjnej sieci LAN. „Wiele tradycyjnych narzędzi do zarządzania komputerami PC wymaga, aby komputery PC były w sieci i podłączone do głównej platformy w celu zarządzania, egzekwowania zasad i przeprowadzania aktualizacji oprogramowania” — wyjaśnił Hochmuth. To powiedziawszy, nie wszystkie firmy będą potrzebować narzędzi UEM; na przykład niektórzy obawiają się pracowników, którzy osadzają narzędzia do zarządzania na swoich urządzeniach. Ale przejście na UEM prawdopodobnie będzie kontynuacją ostatniego dążenia do powrotu do biura lub tworzenia hybrydowych miejsc pracy. „Widzimy, że prawie trzy czwarte terminali korporacyjnych będzie zarządzanych przez UEM w ciągu najbliższych trzech do pięciu lat” — powiedział Hochmuth.

Co na horyzoncie dla UGW?

Najnowszym trendem wśród dostawców UEM jest ściślejsza integracja z systemami Unified Endpoint Security (UES), które zapewniają wgląd w zabezpieczenia urządzeń z centralnej konsoli zarządzania. UES pomaga organizacjom zapewnić skoordynowaną reakcję w celu wykrywania i eliminowania luk w zabezpieczeniach oraz incydentów bezpieczeństwa. Oprócz korzyści, takich jak lepsza koordynacja i mniejsze tarcia między zespołami ds. operacji IT i bezpieczeństwa, połączenie UEM i UES może również poprawić doświadczenia pracowników poprzez zmniejszenie złożoności, powiedział Wilson. Firma Gartner dostrzega również zwiększone zapotrzebowanie na automatyzację przy użyciu zarządzania punktami końcowymi, infrastruktury wirtualnych komputerów stacjonarnych lub DaaS, analiz i uczenia maszynowego „w celu umożliwienia autonomicznym systemom, naprawie i samodostrajaniu, które zapewniają bogatsze wrażenia użytkownika” — powiedział Wilson. Jest to koncepcja, którą firma analityczna definiuje jako „Automatyzacja doświadczeń oparta na inteligencji (IDEA)”. „Spodziewamy się, że narzędzia UEM będą się nadal rozwijać lub pozwolą na ściślejszą integrację z cyfrowymi narzędziami do zarządzania doświadczeniami pracowników (DEX), aby umożliwić IDEA” — powiedział Wilson.
<p>Copyright © dos mil veintiuno IDG Communications, Inc.</p>