Jakie korzyści 5G może przynieść wojsku.

Jakie korzyści 5G może przynieść wojsku.
Co się stało z 5G? Wcześniej była to ekscytująca opowieść o postępie technologicznym, który polegał na przyspieszaniu działania naszych telefonów. Łączność mobilna nowej generacji jest teraz ściśle powiązana z międzynarodową geopolityką. Co więc ma wspólnego 5G z supermocarstwami? I jak dokładnie mogłoby to zostać wykorzystane przez rządy i wojsko?

5G: Dlaczego jest to problem geopolityczny?

Są to dwie z wiodących superpotęg na świecie, Chiny i Stany Zjednoczone. Chociaż wiele firm na całym świecie buduje sieci komórkowe 5G (Nokia, Samsung, Ericsson itp.), Huawei jest dużym graczem na świecie. To zupełnie inna działalność niż sprzedaż smartfonów, ale to ta sama firma z siedzibą w Chinach. Huawei angażuje się w budowę sieci 5G na całym świecie. Administracja Trumpa twierdzi jednak, że uważa sprzęt sieciowy Huawei za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, ponieważ Huawei jest najwyraźniej uwikłany w państwo chińskie. Czy chiński rząd ma tylne drzwi do sprzętu sieciowego Huawei i czy mógłby prowadzić tajny nadzór za pośrednictwem sieci 5G Huawei? Czy w przypadku wojny sieć 5G w danym kraju może zostać całkowicie wyłączona? Nikt tak naprawdę nie zna odpowiedzi, ale istnieje również zamieszanie związane z obecnym handlem między Chinami a Stanami Zjednoczonymi. Dlatego trudno jest wiedzieć, co naprawdę myślą rządy i co napędza obecne negocjacje.

5G jako infrastruktura krytyczna

Jedno jest jednak jasne: sieć 5G jest już uważana za infrastrukturę krytyczną wymagającą ochrony, zanim w ogóle zostanie zbudowana. Szybkość i głębokość jego przyjęcia mogą ukształtować rywalizację o dominację w XXI wieku między Stanami Zjednoczonymi a Chinami. Jeżeli to musi być takie ważne, zrozumiałe jest, że żaden kraj nie chce, aby jego systemy telekomunikacyjne i jego „Internet rzeczy” (czytaj: samoloty, sieć energetyczna, blokady dróg, samochody autonomiczne…) były podatne na ataki na odległość przez wroga, choć niewątpliwie jest to bardzo paranoiczne podejście do wszystkiego. W końcu, jeśli ktoś podejrzewa wszystkie produkty chińskie, podejrzany jest wciąż bardzo popularny iPhone produkowany w Chinach (wraz z prawie każdym innym sprzętem technologicznym). Co więcej, podatność dowolnej sieci 5G na wypadek wojny, niezależnie od tego, czy jest ona postrzegana, czy nie, jest spotęgowana przez to, jak 5G powinno zrewolucjonizować siły zbrojne na całym świecie. Oto, jak 5G może wpłynąć na wojsko.

Źródło obrazu: Shutterstock Źródło obrazu: Shutterstock (Zdjęcie: © Shutterstock)

5G i broń hipersoniczna.

Dzięki ultraszybkiej sieci zdolnej do wymiany danych w czasie rzeczywistym na dużych obszarach, 5G może odegrać rolę w czymś, o czym dużo mówi się w wojsku: broni hipersonicznej. Opracowywana obecnie przez Rosję, Chiny, Stany Zjednoczone i Francję, prawdopodobnie do 2022 roku, broń hipersoniczna będzie poruszać się z prędkością 5 Mach (5 razy większa niż prędkość dźwięku) i pokonywać jeden kilometr na sekundę. Będą także latać na bardzo dużych wysokościach i po nieprzewidywalnych trajektoriach, z łatwością omijając istniejące systemy obrony przeciwrakietowej. Przechwycenie ich jest bardzo trudne, ale kierowanie nimi jest takie samo. 5G wchodzi w grę w hipersonicznych systemach obronnych. Lotniskowiec, baza wojskowa, a nawet miasto będą miały mniej niż minutę na reakcję na przybycie rakiety hipersonicznej. Krótko mówiąc, do obrony przed bronią hipersoniczną potrzebne będą niesamowite ilości przetwarzanych w czasie rzeczywistym danych AI na temat celów i trajektorii. Kolejka 5G.

5G i „inteligentna” baza wojskowa

Widmo „fali milimetrowych” o wysokiej częstotliwości i krótkich falach, które umożliwia prędkości powyżej 5 Gbit/s i powyżej 5 G, ma oczywisty potencjał militarny. Ma jedynie krótki zasięg, co czyni go idealnym do zakładania inteligentnych baz wojskowych i stanowisk dowodzenia. Pomyśl o kamerach milimetrowych i technologiach czujników ruchu na obwodzie baz wojskowych, umożliwiających stanowiskom dowodzenia i pojazdom komunikację w czasie rzeczywistym. „Brak konieczności martwienia się o niższy zasięg jest do przyjęcia” – powiedział Gary Martin, były szef programu kontroli dowodzenia i komunikacji taktycznej (PEO C3T) w magazynie Signal. „W niektórych przypadkach nie chcesz, aby sygnał rozprzestrzenił się zbyt daleko, ponieważ wróg może go wykryć”. To kolejna zaleta; Sygnały fal milimetrowych w krótkim zasięgu 5G nie docierają zbyt daleko.

Źródło obrazu: Shutterstock Źródło obrazu: Shutterstock (zdjęcie: © Shutterstock)

5G i „sieć bojowa”

Szybkość jest najważniejsza na polu bitwy, a mniejsze opóźnienia i zwiększona pojemność 5G pozwolą siłom zbrojnym udostępniać więcej danych, takich jak mapy w czasie rzeczywistym i zdjęcia miejsca bitwy, a także symulacje komputerowe. „Prawdziwy potencjał sieci 5G leży w jej wpływie na sieć bojową jutra” – stwierdza niedawny raport amerykańskiej Rady ds. Innowacji w dziedzinie obronności. „Sieć ta będzie w coraz większym stopniu obejmować dużą liczbę tańszych, lepiej połączonych i bardziej odpornych systemów, aby działać na szybko rozwijającym się polu bitwy”. Sieć 5G połączy także fragmentaryczne sieci w jedną sieć „w celu promowania lepszej świadomości sytuacyjnej i podejmowania decyzji”, a także logistyki i konserwacji. Chociaż technologia fal milimetrowych jest dostępna wyłącznie na polu bitwy w ograniczonych geograficznie obszarach w pobliżu przenośnych stacji bazowych 5G, ważną, choć często pomijaną częścią specyfikacji 5G, jest połączenie o dużym zasięgu i niskiej częstotliwości. #39; fala. Ilość danych, o której mówimy 5G nie ma tej samej wagi, ale technologia ta docelowo stanie się całkowitym środkiem komunikacji na dużych obszarach. Oferując znacznie mniejszą szerokość pasma, ale działając na znacznie większych obszarach, częstotliwości poniżej 6 są już powszechnie stosowane przez wojsko.

Źródło obrazu: Shutterstock Źródło obrazu: Shutterstock (Zdjęcie: © Shutterstock)

5G i „odzież do noszenia na polu bitwy”

Technologia MMTC (mass machine type communication) to zaniedbany aspekt możliwości sieci 5G, która umożliwi połączenie miliona podłączonych urządzeń na kilometr kwadratowy. Wszystkie można wyposażyć w czujniki zbierające i udostępniające dane w sieci 5G. Przymocuj żołnierza do inteligentnego zegarka i zestawów odzieży biometrycznej i udostępniaj jego istotne statystyki (położenie geograficzne, tętno, ciśnienie krwi i zmęczenie). Moglibyśmy mówić o urządzeniach rzeczywistości rozszerzonej podłączonych do Google Glass, podobnych do tych, z których korzystają już piloci, ale z transmisją danych w czasie rzeczywistym. Tak czy inaczej, informacje o tym, co dzieje się na polu bitwy, wraz z 5G całkowicie się zmienią.

5G, drony i sztuczna inteligencja.

Bezzałogowe statki powietrzne (czyli drony) są już wykorzystywane przez wojsko. Nie transmitują jednak ani nie udostępniają w czasie rzeczywistym danych wideo w rozdzielczości 4K ani innych danych pomiędzy centrami dowodzenia i kontroli a jednostkami na polu bitwy. 5G łączy w sobie wideo 4K, rozpoznawanie obiektów, szybsze przetwarzanie danych i sztuczną inteligencję (dobrym przykładem jest projekt Maven), co pomoże misjom rozpoznawczym i jednostkom wojskowym. Informacje o tym, co ich czeka. Sieć 5G może również pomóc w precyzyjniejszym i inteligentniejszym celowaniu broni. 5G Uncovered we współpracy z firmą Samsung zapewnia wszystko, co musisz wiedzieć o kolejnej fali łączności – nie tylko o tym, jak szybka będzie, ale także o tym, jak bardzo zmieni Twoje życie. Nasz hub 5G Uncovered jest starannie zorganizowany, aby pokazać wszystko, co trzeba wiedzieć o połączeniach nowej generacji.