Jak działa śledzenie snu?

Jak działa śledzenie snu?

A więc podoba Ci się nowy monitor kondycji i chcesz zacząć monitorować swój sen, ale jak właściwie działa śledzenie snu?

Monitorowanie snu stało się w ostatnich latach ważną wiadomością. Mniej więcej co trzeci z nas korzysta obecnie z urządzenia do noszenia, niezależnie od tego, czy jest to w pełni funkcjonalny smartwatch, taki jak Apple Watch 7 czy Samsung Galaxy Watch 4, czy prostszy tracker fitness, taki jak Fitbit Inspire 2 lub Huawei Band 5. , oznacza to więcej z nas monitoruje swoje zdrowie na różne sposoby.

Oprócz śledzenia naszej kondycji i poziomu aktywności większość tych urządzeń może również monitorować ilość snu, którą przesypiamy każdej nocy, monitorując tętno i ruch, aby określić, w jakiej fazie snu się znajdujemy. encontrar.

Cztery etapy snu.

Istnieją cztery główne etapy snu, które razem tworzą jeden cykl trwający około 90 minut. Na każdym z tych etapów ruchy naszego ciała i rytm serca różnią się.

„Pierwszy etap jest krótki i trwa tylko od pięciu do dziesięciu minut” – mówi Rob Hobson, dyplomowany dietetyk i autor książki The Art of Sleeping. „Na tym etapie sen jest płytki i łatwo można się obudzić”.

„Drugi etap, czyli lekki sen, charakteryzuje się spowolnieniem oddechu i tętna i stanowi około połowę czasu, jaki spędzasz na spaniu”.

Kobieta używająca trackera podczas snu

(Zdjęcie: Getty Images)

Trzeci etap to głęboki sen, podczas którego Twoje ciało całkowicie się relaksuje, a tętno i częstość oddechów jeszcze bardziej spadają.

„Ten krok ma działanie regenerujące i jest niezbędny do regeneracji i wzrostu, a także wzmocnienia układu odpornościowego” – mówi Hobson.

Ostatnim etapem jest faza REM, w której ciało jest nieaktywne, ale oczy poruszają się szybko. Na tym etapie zwiększa się tętno, a oddech staje się bardziej nieregularny.

„Funkcje organizmu, takie jak synteza białek, osiągają teraz szczyt” – mówi Hobson. „To także czas, w którym najprawdopodobniej śnisz. Ten etap jest uważany za niezbędny dla poznania, uczenia się i kreatywności.

Jak działa śledzenie snu?

Mężczyzna z krótkimi brązowymi włosami śpi wygodnie w białym łóżku.

(Źródło zdjęcia: Getty)

Urządzenia monitorujące sen monitorują nasz sen, mierząc nasze ruchy i tętno, które odpowiadają naszemu wzorcowi snu. Podczas gdy pierwsze trackery po prostu monitorowały ruch, obecnie wdrażają znacznie bardziej wyrafinowaną technologię.

„Dane, które uwzględniały tylko nasze ruchy, często były niewiarygodne, ponieważ oczywiście osoba mogła leżeć, ale być bardzo rozbudzona” – mówi Will Turner, współzałożyciel aplikacji fitness GoJoe skupiającej się na sprzęcie.

„Pojawiły się jednak nowe technologie, które w połączeniu z danymi o ruchu zwiększają niezawodność śledzenia. Głównym sposobem na osiągnięcie tego jest fotopletyzmografia (lub PPG): krew pod skórą odbija czerwone światło emitowane przez Twój smartwatch i pochłania zielone światło. Każde uderzenie serca pozwala na absorpcję większej ilości zielonego światła, a pomiędzy uderzeniami serca może zostać wchłonięte mniej zielonego światła, co oznacza, że ​​urządzenie może śledzić Twoje tętno wraz z danymi dotyczącymi ruchu i trenować podczas snu.

„Niektóre urządzenia wykorzystują również «pulsoksymetrię», która analizuje również poziom nasycenia krwi tlenem. Ta funkcja, powszechnie uznawana za bardziej niezawodną niż metoda «światło czerwone, światło zielone», wykorzystuje kombinację czujników czerwieni i podczerwieni, które reagują inaczej niż mniej lub bardziej natleniona krew Wysoko natleniona krew pochłania więcej światła podczerwonego i pozwala na odbicie mniejszej ilości światła czerwonego, dzięki czemu urządzenie może analizować Twój sen.

Poziom tlenu we krwi nieznacznie obniży się podczas snu, w miarę zmniejszania się częstości oddechów. Teoretycznie Twój tracker powinien być w stanie monitorować poziom tlenu we krwi i wykorzystywać te informacje do potwierdzania, że ​​śpisz.

Czy urządzenia monitorujące sen mogą poprawić sen?

Obecnie nie rozstrzygnięto tej kwestii nie tylko dlatego, że sen u każdego przebiega inaczej, ale także dlatego, że wielu ekspertów uważa, że ​​śledzenie snu może w przypadku niektórych osób wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

„Chociaż wspaniale jest widzieć, jak ludzie stają się bardziej świadomi snu i własnych wzorców snu, w niektórych przypadkach powoduje to niepotrzebne zmartwienia i zmartwienia” – mówi Lisa Artis z organizacji Sleep Charity.

„Jest na to nawet określenie: ortosomnia. Ortosomnia opisuje osoby, które mają obsesję na punkcie wyników monitorowanych przez monitory snu i kondycji. Niestety, w przeciwieństwie do codziennego spożywania pięciu porcji owoców i warzyw czy ćwiczeń, często nie mamy wpływu na to, czy śpimy osiem godzin. A jeśli ludzie zaczną wywierać na siebie presję, aby lepiej spać, jest duże prawdopodobieństwo, że tak się nie stanie.

Ekran śledzenia snu jest podświetlony, gdy kobieta śpi

(Zdjęcie: Getty Images)

Jak dokładne są monitory snu?

Niestety odpowiedź jest dyskusyjna.

„Istnieją badania porównujące dokładność urządzeń monitorujących sen z uznanymi testami laboratoryjnymi zwanymi polisomnografią, które analizują fale mózgowe, poziom tlenu we krwi, tętno, oddychanie oraz ruchy oczu i nóg” – mówi Hobson.

„Kompleksowe badanie opublikowane w czasopiśmie Sleep Medical Reviews (otwiera się w nowej karcie) wykazało, że urządzenia do monitorowania snu były dokładne tylko w 78% przypadków w identyfikowaniu snu i czuwania. Dokładność ta spadła do zaledwie 38% przypadków. W XNUMX% przypadków oszacowanie, ile czasu zajęło uczestnikowi zasypianie.”

Jedną z największych przeszkód jest to, że ludzie niekoniecznie rozumieją, jak interpretować dane ze swoich urządzeń, co oznacza, że ​​nie ma sensu ich pozyskiwać. „Podobnie jak w przypadku większości rzeczy (odżywianie, oddychanie, uważność), nigdy nie ma jednego rozwiązania pasującego do wszystkich” – dodaje Hobson. „Te aplikacje korzystają z algorytmów, które muszą być zgodne z ustaloną metodą działania, więc nigdy nie będą tak skuteczne, jak konsultacja z dobrym profesjonalistą, jeśli potrzebujesz prawdziwej pomocy”.

Jak poprawić swój sen

Osoba śledząca swój sen w dzienniku snu.

(Zdjęcie: Getty Images)

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się monitorować swój sen, czy nie, istnieje kilka prostych kroków, które możesz podjąć, aby poprawić swój sen.

„Jeśli masz obsesję na punkcie technologii, przestań z niej korzystać” – radzi Artis. Zamiast tego przestrzegaj kilku dobrych zasad higieny snu: śpij regularnie, odpowiednio się relaksuj przed snem, unikaj kofeiny i alkoholu, stwarzaj w sypialni odpowiednie warunki relaksu itp. Pamiętaj, że najlepszym sposobem oceny jakości snu jest aby posłuchać swojego ciała i ocenić, jak się czujesz następnego dnia.