IPv4 vs IPv6: jakie są główne różnice?

IPv4 vs IPv6: jakie są główne różnice?

Nie jest nowością, że Internet, który obecnie działa w oparciu o protokół internetowy w wersji 4 (IPv4), ma ograniczoną liczbę dostępnych adresów IP i nie wystarcza już do zaspokojenia potrzeb. nowoczesny. Przy stale rosnącej penetracji Internetu i większości populacji posiadającej jedno lub więcej inteligentnych urządzeń, nowa wersja 6 protokołu (IPv6) jest uważana za najlepsze rozwiązanie spełniające te potrzeby, zwłaszcza że liczba dostępnych adresów IPv6 jest wystarczająca. przypisać każdemu atomowi na Ziemi. Chociaż obecnie standardem branżowym jest IPv4, jest on powoli zastępowany przez najnowszą wersję protokołu internetowego. Jednak przed całkowitym przejściem na protokół IPv6 ważne jest, aby przejrzeć główne różnice między protokołami IPv4 i IPv6. Chociaż oba są używane do identyfikowania maszyn podłączonych do sieci, istnieją dowody na kluczową rozbieżność strukturalną, ponieważ oba protokoły różnią się w działaniu. To powiedziawszy, należy zauważyć, że chociaż IPv4 ma tylko 32-bitową długość adresu, co oznacza, że ​​​​całkowita liczba dostępnych adresów IP wynosi 4,3 miliarda, ostatni z nich jest 128-bitowy. , co odpowiada 340 milionom unikalnych adresów IP na całym świecie, co wystarczy dla każdego użytkownika na nadchodzące dziesięciolecia i zaspokojenie rosnących potrzeb infrastrukturalnych Internetu.

nowy protokół

Nowy protokół przewyższa również IPv4 pod względem złożoności i wydajności. Na przykład, podczas gdy starszy protokół wymaga skonfigurowania świeżo zainstalowanego systemu, zanim będzie mógł komunikować się z innymi systemami, konfiguracja wersji 6 jest znacznie szybsza. Co więcej, protokół IPv4 jest siecią o stosunkowo ograniczonych możliwościach: podczas korzystania z protokołu IPv4 administratorzy sieci muszą znaleźć sposób na efektywne przydzielanie dostępnych adresów, aby w systemie nie zabrakło adresów IP. Wręcz przeciwnie, ponieważ IPv6 ma tak wiele adresów IP, nowy protokół eliminuje takie obciążenie, chociaż należy zauważyć, że IPv6 w żadnym wypadku nie jest prostszy niż stary protokół. Ten automatyczny proces umożliwia urządzeniom samodzielną konfigurację, co skutkuje płynniejszą łącznością sieciową, zwłaszcza że liczba urządzeń mobilnych wzrosła o 121 milionów w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nadal rośnie. zwiększyć.

Mniej problemów i więcej bezpieczeństwa

Zasadniczo nieograniczone zasoby IPv6 oznaczają, że proces zarządzania alokacją adresów IP jest mniejszym problemem. Każdy, kto dostanie w swoje ręce inteligentne urządzenie, może połączyć się z siecią bez ryzyka znacznego przeciążenia infrastruktury, zwłaszcza że większość populacji ma w użyciu nie jedno, ale kilka urządzeń, takich jak smartfony, laptopy i komputery. Ponadto ważne jest, aby zrozumieć, że protokół IPv4 nie został zaprojektowany z myślą o zwiększonym bezpieczeństwie. W przeciwieństwie do IPv6, wersja 4 protokołu nie ma wbudowanej opcji Internet Protocol Security (IPSec), która zapewnia poufność, uwierzytelnianie i integralność danych. Dzięki wbudowanej funkcjonalności IPSec nowy protokół jest uważany za znacznie bezpieczniejszy i może wykonywać kompleksowe szyfrowanie, które uniemożliwia stronom trzecim gromadzenie danych podczas ich przesyłania.

Internet przedmiotów

Oprócz różnic strukturalnych i zaspokajania potrzeb użytkowników, wersja 6 protokołu odgrywa również rolę w szybszym rozwoju IoT (Internet of Things), zwłaszcza ze względu na jego złożony charakter i ogromną ilość miejsca. . adresowania są bardziej odpowiednie do wspierania przyszłego rozwoju branży. . Według McKinsey, całkowita liczba urządzeń podłączonych do IoT na całym świecie ma się potroić do 2023 roku do 43 miliardów. Oznacza to, że każde urządzenie podłączone do Internetu musi mieć adres IP, aby działać, ale oto sedno: z powodu niedoboru IPv4 każda pojedyncza maszyna podłączona do internetu potęguje problem, zwiększając presję na Internet i hamując rozwój. Przegląd przemysłu. Internet przedmiotów szybko staje się jednym z głównych czynników wpływających na przyjęcie protokołu IPv6. Przy rosnącym zapotrzebowaniu na stałą łączność i podwojeniu liczby urządzeń podłączonych do sieci, miliardy adresów IP dostępnych w IPv6 mogłyby pomóc w rozwoju branży IoT i pozwolić jej produktom działać przez długi czas. Nie możemy jednak zapominać, że IPv4 nigdzie się nie wybiera, nawet przy pełnym wdrożeniu IPv6, ze względu na dużą liczbę urządzeń, które nadal będą działać tylko na IPv4.

rewolucja internetowa

Wraz z rosnącą presją rynku i potrzebą zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na dostęp do sieci, wdrożenie protokołu IPv6 jest oczywistym kolejnym krokiem w ewolucji Internetu. Ponieważ jednak wydaje się, że pełne wdrożenie nadal zajmuje dużo czasu, a do Internetu podłączamy coraz więcej urządzeń, istnieją alternatywne sposoby na złagodzenie wyczerpywania się IPv4, czyli dzierżawę IP, która umożliwia monetyzację. Dobrym przykładem są zasoby własności intelektualnej wśród graczy rynkowych. Może to ułatwić przejście na nowy protokół i zapobiec awariom i spaleniom sieci do czasu wdrożenia powszechnej implementacji protokołu IPV6.