Intel i AMD zauważają: HPE właśnie wypuściło na rynek serwer oparty na architekturze ARM ze 128 rdzeniami

Intel i AMD zauważają: HPE właśnie wypuściło na rynek serwer oparty na architekturze ARM ze 128 rdzeniami

Podczas corocznego wydarzenia Discover firma HPE zaprezentowała nowy serwer oparty na architekturze ARM; ProLiant RL300 jedenastej generacji działa na procesorach Altra i Altra Max firmy Ampere Computing, które są również dostępne w ofertach chmurowych Oracle i Azure.

Serwer RL300 będzie dostępny w trzecim kwartale i jest pierwszym (i jedynym) produktem opartym na architekturze ARM w ofercie serwerów HPE (z wyjątkiem modelu Apollo 80, który wraz z Fujitsu A64FX jest przeznaczony dla bardzo małej niszy).

Zaprojektowany do zastosowań w chmurze, RL300 to jednogniazdowy serwer 1U w obudowie, która może pomieścić do dziesięciu 2,5-calowych dysków twardych (SSD lub HDD) i 16 gniazd DIMM. Tymczasem procesor Altra wraca do korzeni, z 1 rdzeniem/1 wątkiem pracującym ze stałą szybkością; bez wielowątkowości i podstawowych szaleństw związanych z szybkością, oferując to, co HPE nazywa „przewidywalną wydajnością”.

To nie jest pierwszy serwer ARM firmy HPE; W poprzednim życiu HP miał projekt poboczny o nazwie Moonshot, w którym wykorzystywano chipy Calxeda oparte na ARM, ale nie wszystko poszło zgodnie z planem. Spółka spodziewa się tym razem lepszych wyników.

Analiza: zbrojny renesans?

Ciekawie będzie zobaczyć, czy inni główni producenci OEM, Lenovo i Dell, zaczną oferować serwery oparte na architekturze ARM w oparciu o ofertę Ampere.

Amazon rozwija własne chipy serwerowe Graviton, podążając podobną drogą co Apple, starając się w jak największym stopniu kontrolować stos obliczeniowy.

Google zanurzyło się także w projektowaniu krzemu dzięki systemowi Tensor na chipie i naprawdę nie byłoby zaskoczeniem, gdyby uruchomiło własną platformę procesorów Arm, jeśli ten segment odniesie sukces.

Jeśli chodzi o Ampere, jej procesory natywne dla chmury będą nadal rozwijać się, ponieważ firma ugruntowała swoją pozycję architektonicznego pretendenta w Chinach z czterema dostawcami usług CSP (Alibaba, JD, Tencent i Ucloud). Wiemy też, że odejdzie od rdzenia Neoverse firmy Arm na rzecz nowej, w pełni niestandardowej mikroarchitektury wewnętrznej o nazwie Siryn, która będzie wykorzystywać proces 5 nm.

Siryn będzie kompatybilny z Arm's ISA i pozwoli Ampere jeszcze bardziej wyróżnić się na tle konkurencji.