Cały czas pojawia się nowa technologia telewizyjna. Dlatego może być trudno nadążyć za wieloma nowymi formatami treści, które można znaleźć na nowoczesnych telewizorach. Głównie dlatego, że większość nowych funkcji i formatów ma mylące inicjały, takie jak HDR i HLG.

Każdy, kto kupuje nowy telewizor lub interesuje się technologią telewizyjną, odkryli już nowe formaty HDR, w tym Dolby Vision i HDR10+. Ale co z Hybrid Log Gamma (często skracaną do HLG)? Co to jest HLG? Czy Twój telewizor to ma? Dlaczego miałbyś się tym przejmować, jeśli tak?

Najlepszym miejscem, aby zacząć naprawdę rozumieć HLG, jest HDR (wysoki zakres dynamiki). Jest to format wideo, który poprawia jasność, ostrość i gamę kolorów obrazu poza SDR (standardowy zakres dynamiczny).

Istnieje już kilka rodzajów HDR. Istnieje oryginalny standard HDR10 w bardziej ekskluzywnym Dolby Vision. Jest to wciąż rodzący się zaawansowany HDR Technicolor, a dla nadawców właśnie w tym miejscu do gry wkracza Hybrid Log Gamma.

Aby pomóc Ci zrozumieć ten wspaniały nowy świat kolorów i przejrzystości, przygotowaliśmy przegląd nowego formatu Hybrid Log Gamma HDR., wraz ze wszystkim, co odróżnia ją od standardów konkurencji.

Czym więc jest Hybrid Log Gamma?

Hybrid Log Gamma to format HDR opracowany przez British Broadcasting Corporation (BBC) w Wielkiej Brytanii we współpracy z NHK, japońskim nadawcą krajowym.

Problem z tradycyjnymi nadawcami polega na tym, że wielu ich widzów zachowuje stare telewizory SDR, które nie są w stanie wyświetlać coraz bardziej popularnego standardu HDR.

SDR jest również znacznie tańszy w filmowaniu, a aktorzy tacy jak BBC są, co zrozumiałe, niechętni rezygnacji z dochodowego formatu, któremu nadal ufają dziesiątki tysięcy widzów.

Format HLG omija tę przeszkodę, kodując informacje HDR i SDR w pojedynczy sygnał, dzięki czemu telewizory zgodne z HDR mogą wyświetlać ulepszony obraz. Jest to znacznie bardziej wydajny proces dla nadawców, którzy nie muszą zapewniać dwukrotnie większej przepustowości, aby nadawać swoje programy w całym kraju w SDR i HDR.

Gdy dotrze do domowego telewizora, sygnał HLG będzie wyświetlany w formacie HDR, jeśli telewizor obsługuje format HLG HDR. W przeciwnym razie jest wyświetlany w klasycznym SDR, starannie przeskalowany, aby zbliżyć go do swojego odpowiednika HDR.Hybrydowy rejestr gamma

Format transmisji HLG różni się nieco od trybu fotograficznego HLG, w którym wyświetlane są zdjęcia HDR z kamer Panasonic Lumix i jest dostępny wyłącznie w telewizorach OLED z linii telewizorów Panasonic.

Jak działa Hybrid Log Gamma?

Hybrid Log Gamma wykorzystuje tak zwaną „optooptyczną funkcję transferu”, czyli proces używany do konwersji sygnału telewizyjnego na światło, które pojawia się na ekranie telewizora?. Zarówno informacje SDR, jak i HDR są konwertowane na dwa rodzaje kodowania światła, które można następnie dekompresować osobno w zależności od obsługi telewizora.

Termin „hybryda” w Hybrid Log Gamma odnosi się do tego podwójnego kodowania SDR i HDR. „Gamma” odnosi się do danych obrazu przy słabym oświetleniu zakodowanych w sygnale, podczas gdy „log” jest skrótem od „krzywej logarytmicznej”, która jest przesyłana w szerszym zakresie jasności HDR.

Dlaczego ktoś potrzebuje Hybrid Log Gamma?

Chociaż posiadanie dominującego pojedynczego formatu byłoby zdecydowanie łatwiejszeDla użytkowników, którzy chcą po prostu nadal oglądać telewizję, konkurencja zdecydowanie podnosi standardową jakość obrazu, której oczekujemy od naszych ekranów telewizyjnych.

HLG to tylko jeden z wielu dostępnych formatów HDR., z których wszystkie robią różne rzeczy i są odpowiednie do różnych celów.

HDR10 jest najczęstszym z nich i generalnie ma na myśli to, co ludzie mają na myśli, mówiąc „HDR” (wbudowany zostanie każdy telewizor HDR). Podobnie jak HLG, jest to format open source, co oznacza, że ​​każdy może z niego korzystaći oferuje szerszą paletę kolorów niż SDR, z 10-bitową głębią kolorów i szczytową jasnością 4000 nitów.

Dolby Vision to uznana alternatywa, która może osiągnąć do 10,000 12 nitów jasności i 10-bitowej głębi kolorów, zapewniając ogólnie lepszy obraz. Jednak jego użycie wymaga opłat licencyjnych od dostawców treści, dlatego jest znacznie mniej wszechobecne i już teraz konkuruje z ulepszonym standardem HDRXNUMX+ z równoważnymi funkcjami.

Zarówno Dolby Vision, jak i HDR10+ używać typu „dynamicznych metadanych” w czasie rzeczywistym, które optymalizują jasność i kontrast na podstawie obrazów wyświetlanych na ekranie w każdym ujęciu. HLG jest specjalnie zaprojektowany dla wygody nadawców, co oznacza że

Wiele treści BBC to HLG, zwłaszcza niektóre z wysokobudżetowych programów przyrodniczych, takich jak Planet Earth II.

Źródło obrazu: BBC

Ogłasza metadane, które mogą zostać utracone lub niezsynchronizowane podczas transmisji na żywo.

 

Gdzie mogę przeglądać treści HLG?

Jak w przypadku każdego nowego formatu, HLG będzie tak silne, jak gracze, którzy go wspierają.. To naprawdę jest jego własny format HDR, więc telewizor HDR będzie musiał mieć możliwość rozpoznawania i odczytywania formatu.

Każdy najnowszy telewizor HDR firmy LG, Sony lub Samsung, wyprodukowany w 2016 r. lub później, zawierał obsługę HLG w aktualizacjach oprogramowania układowego. Panasonic wspierał również ten format w kilku swoich pakietach premium HDR.

Wsparcie jest rozproszone gdzie indziej, nawet w dziwnym projektorze Sony i JVC, ale nie jest tak rozpowszechnione jak HDR10 i musisz upewnić się, że jest kompatybilny z Twoją marką telewizora lub czymkolwiek.

Co dalej z Hybrid Log Gamma?

BBC rozpoczęło testowanie technologii w 2017 roku., po silnym sprzeciwie opinii publicznej, wdrożył go we flagowych programach, takich jak Blue Planet II, a także w najważniejszych wydarzeniach sportowych, takich jak tegoroczne Mistrzostwa Świata FIFA.

Jeden z postów na blogu BBC na temat HLG brzmi: „Opinie opinii publicznej na temat zeszłorocznego testu były fantastyczne i przekroczyły nasze oczekiwania. Nawet przy zaledwie tych czterech minutach treści z przyjemnością dowiedzieliśmy się, że wśród publiczności istnieje prawdziwy apetyt na obrazy lepszej jakości i nie tylko”.

Oczywiście, HLG jest kompatybilny z BBC iPlayer, a także YouTube, Freeview Play i DirecTV. Bez wątpienia Hybrid Log Gamma zacznie pojawiać się na większej liczbie telewizorów, platformy treści i nie tylko, chociaż na wysoce konkurencyjnym rynku, nigdy nie wiadomo, co przetrwa, a co spadnie.

Według BBC wciąż pracuje nad rozwojem „kompletny ekosystem HDR”, który wymaga wielu prac badawczo-rozwojowych. Wydaje się jednak, że w ostatnich latach innowacyjność HLG była nieco spokojna.

Udostępnij to