Firmy uważają, że ich chmura nie nadąża za bezpieczeństwem

Firmy uważają, że ich chmura nie nadąża za bezpieczeństwem

Według najnowszego raportu Symantec Cloud Security Threat Report (CSTR) ponad połowa organizacji uważa, że ​​bezpieczeństwo nie nadąża za wdrażaniem chmury.

Firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem przeprowadziła ankietę wśród 1,250 decydentów z całego świata, aby opracować swój raport. Ten raport ujawnił szereg spostrzeżeń na temat zmieniającego się krajobrazu bezpieczeństwa w chmurze.

Firma Symantec stwierdziła, że ​​firmy osiągnęły punkt zwrotny: ponad połowa (53%) obciążenia informatycznego firmy była teraz oparta na chmurze. Jednocześnie praktyki bezpieczeństwa z trudem dotrzymują kroku 54% ankietowanych firm, twierdząc, że dojrzałość zabezpieczeń przetwarzania w chmurze ich przedsiębiorstw nie pozwala im nadążać za szybkim rozwojem aplikacji chmurowych.

Nico Popp, starszy wiceprezes ds. informacji w chmurze i ochrony w firmie Symantec, wyjaśnił, w jaki sposób przejście do chmury naraziło firmy na naruszenia danych:

„Przyjęcie nowych technologii prawie zawsze prowadziło do naruszeń bezpieczeństwa, ale odkryliśmy, że pęknięcie spowodowane przetwarzaniem w chmurze stwarza większe ryzyko, niż nam się wydaje, biorąc pod uwagę ogromne ilości poufnych danych i recenzji przechowywanych w chmurze.

„Naruszenia danych mogą mieć wyraźny wpływ na wyniki biznesowe, a zespoły ds. bezpieczeństwa desperacko próbują im zapobiegać”. Jednak nasze zestawienie CSTR z 2019 r. pokazuje, że to nie podstawowa technologia chmurowa zaostrzyła problem naruszeń danych: to niedojrzałe praktyki bezpieczeństwa, przeciążenie personelu IT i ryzykowne zachowania użytkowników końcowych w odniesieniu do wdrażania chmury”.

Bezpieczeństwo w chmurze

Badanie przeprowadzone przez firmę Symantec wykazało, że firmy miały trudności z unowocześnieniem swoich praktyk w zakresie bezpieczeństwa, podobnie jak usługi w chmurze, a 73% z nich miało incydent związany z bezpieczeństwem z powodu niedojrzałych praktyk.

Główną przyczyną jest brak wglądu w obciążenia w chmurze, a przytłaczająca większość respondentów (93 procent) zgłasza problemy ze śledzeniem wszystkich obciążeń w chmurze. Na przykład badania firmy Symantec wykazały, że firmy szacują, że korzystają średnio z 452 aplikacji chmurowych, podczas gdy ich rzeczywista liczba jest prawie czterokrotnie wyższa (1,807).

Niedojrzałe praktyki w zakresie bezpieczeństwa, w tym błędna konfiguracja i brak szyfrowania lub uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA), narażają przedsiębiorstwa na zwiększone ryzyko związane z zagrożeniami wewnętrznymi, które respondenci uznają za trzecie największe zagrożenie dla infrastruktury chmurowej.

Adopcja chmury jest również obciążeniem dla zespołów IT, a raport firmy Symantec wykazał, że 25 procent alertów bezpieczeństwa w chmurze nie jest przetwarzanych. Większość (64%) incydentów bezpieczeństwa ma miejsce na poziomie chmury, a ponad połowa ankietowanych przyznaje, że nie nadąża za incydentami bezpieczeństwa.

Zagrożone zachowania użytkowników to kolejne wyzwanie stojące przed zespołami ds. bezpieczeństwa. Niemal co trzeci pracownik wykazuje ryzykowne zachowanie w chmurze. Prowadzi to do nieprawidłowego przechowywania wrażliwych danych w chmurze, przez co firmy są bardziej narażone na naruszenia bezpieczeństwa danych.

Bezpieczeństwo w chmurze to problem, z którym boryka się obecnie większość firm. Mamy nadzieję, że raport firmy Symantec rzuca więcej światła na ten temat.