Elon Musk jest teraz właścicielem prawie 10% Twittera

Elon Musk jest teraz właścicielem prawie 10% Twittera

Według niedawnego dokumentu 9,2G opublikowanego przez SEC, dyrektor generalny Tesli i potentat biznesu technologicznego Elon Musk jest obecnie właścicielem 13% akcji Twittera.

Bloomberg twierdzi, że zakup był wart około 2890 miliarda dolarów, a wartość akcji Twittera wzrosła o 27% w poniedziałek, 4 kwietnia. Oczywiście nasuwa się pytanie, dlaczego Musk dokonał tego pozornie przypadkowego zakupu i co robi dla platformy i ogólnie jej użytkowników.

Musk nie podał jeszcze publicznie powodu zakupu, ale przegląd jego ostatnich tweetów i historii na Twitterze może wskazywać na jego intencje. W końcu Elon Musk jest jednym z najczęściej obserwowanych kont na platformie i nawet miał tam kłopoty za swoje zachowanie.

To było zaplanowane?

Nieco ponad tydzień temu Musk opublikował ankietę na swoim koncie, w której zapytał obserwujących i użytkowników, czy Twitter obejmuje koncepcję wolności słowa, a ponad 70% respondentów odpowiedziało „Nie”. Wygląda na to, że ta ankieta nie wpłynęła na jego decyzję, ponieważ już 14 marca przesłał plik zakupu.

Dzień po tej ankiecie założyciel SpaceX powiedział, że ponieważ Twitter jest „publicznym placem listonoszy”, rzekomy brak ochrony wolności słowa „podważa demokrację”. Rozważał nawet potrzebę stworzenia innej platformy podobnej do Twittera, która była wypróbowywana w przeszłości, ale niewielu może dorównać temu gigantowi mediów społecznościowych.

Musk nie jest obcy krytykom strony, na przykład gdy krytykował Twittera za poświęcenie czasu i energii na udostępnianie zdjęć profilowych NFT. Opublikował również mem przedstawiający dyrektora generalnego Twittera Paraga Agrawala, jak Józef Stalin pozbył się dysydenta w postaci byłego dyrektora generalnego Jacka Dorseya.

Pomijając krytykę głosową, nadal pozostaje pytanie, co stanie się z użytkownikami, bez odpowiedzi.

Mały kawałek

To nie tak, że Musk ma całkowitą kontrolę nad Twitterem, ale trudno uwierzyć, że ktoś kupiłby prawie 10% największych na świecie platform mediów społecznościowych i nic z nimi nie zrobił. Jak dotąd ani Elon Musk, ani Twitter nie zasugerowały ani nie zasygnalizowały żadnych przyszłych zmian na stronie.

W ostatnich latach Twitter znalazł się pod ostrzałem ze względu na swoją zawartość i sposób, w jaki sam siebie kontroluje. Niektórzy twierdzili, że Twitter nie robi wystarczająco dużo, aby zwalczać dezinformację, podczas gdy inni skarżyli się na cenzurę.

Skontaktowaliśmy się z Elonem Muskiem i Twitterem w celu uzyskania komentarza i zaktualizujemy ten post o ich odpowiedzi.