Cyberbezpieczeństwo: co to jest? | Porównanie

Cyberbezpieczeństwo: co to jest? | Porównanie Rozwój świata połączonego z Internetem w ostatnich dziesięcioleciach przyniósł wiele korzyści. Ale ta łączność może również stanowić zagrożenie. Hakerzy regularnie korzystają z podłączonych urządzeń, aby siać spustoszenie, kraść cenne informacje, a nawet przetrzymywać zakładników firmy i rządy. Zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowego świata w obliczu ciągłego wzrostu liczby urządzeń oznacza zwalczanie tych cyfrowych zagrożeń za pomocą cyberbezpieczeństwa. W tym przewodniku wyjaśnimy czym jest cyberbezpieczeństwo i dlaczego jest ważne, a także różne rodzaje cyberbezpieczeństwa i cyberzagrożeń.

Co to jest cyberbezpieczeństwo?

Ogólnie rzecz biorąc, cyberbezpieczeństwo to zbiór praktyk i narzędzi, którymi posługują się ludzie, „personel ITC”. Rządy wykorzystują je do ochrony informacji i urządzeń przed atakującymi. W ostateczności, Celem cyberbezpieczeństwa jest zapewnienie integralności, poufności i dostępności informacji cyfrowych. Upoważnieni użytkownicy powinni mieć dostęp do plików na żądanie, ale nikt nie powinien mieć do nich dostępu. Nie ma jednej praktyki ani oprogramowania, które stanowiłyby strategię cyberbezpieczeństwa. Cyberbezpieczeństwo polega raczej na wdrażaniu pasywnych i aktywnych narzędzi bezpieczeństwa cyfrowego na różnych poziomach, a także stałe monitorowanie nowych zagrożeń internetowych. Na przykład firmowa sieć komputerowa może być jednocześnie chroniona przez oprogramowanie antywirusowe, system uwierzytelniania ograniczający dostęp oraz zespół informatyków stale monitorujący sieć. Posiadanie silnego bezpieczeństwa cybernetycznego oznacza nie tylko możliwość powstrzymania znanego złośliwego oprogramowania i innych ataków online, ale także wykrywanie nowych wirusów i ataków hakerskich oraz zapobieganie ich sukcesom. Ponadto ochrona urządzeń i sieci przed złośliwymi podmiotami wymaga, aby ludzie, urządzenia i sieci były odporne na ataki. Na przykład, Utrzymywanie kopii zapasowej plików w trybie offline może nie zatrzymać bezpośrednio cyberataku, ale może ograniczyć potencjalne szkody wynikające z udanego ataku.

Dlaczego cyberbezpieczeństwo jest ważne?

Trudno przecenić znaczenie cyberbezpieczeństwa w dzisiejszym, silnie połączonym świecie. Ginni Rommitty, dyrektor generalna IBM, nazywa cyberprzestępczość największym współczesnym zagrożeniem dla każdej firmy na świecie. Według niektórych szacunków firmy tracą co roku na skutek udanych włamań wartość ponad 400 miliardów dolarów. Każdy atak naraża dane na ryzyko, zmniejsza produktywność, szkodzi reputacji firmy i potencjalnie ujawnia tajemnice handlowe. Cyberataki nie ograniczają się również do firm. Szkodliwe oprogramowanie nie przekracza granic międzynarodowych i nie rozróżnia komputera dyrektora generalnego od twojego. W każdej sekundzie każdego dnia kradzionych jest około 44 rekordów danych (nazwy użytkowników, hasła, informacje finansowe). Dane te mogą być wykorzystywane do kradzieży tożsamości ludzi i gorzej. Cyberbezpieczeństwo to jedyny sposób, w jaki osoby fizyczne, firmy i rządy mogą chronić się przed utratą cennych danych lub kradzieżą ze strony złośliwego aktora.

rodzaje cyberbezpieczeństwa

W rozległej dziedzinie cyberbezpieczeństwa istnieje wiele różnych subdyscyplin, które koncentrują się na określonych zagrożeniach lub typach architektury cyfrowej: Jest to rodzaj cyberbezpieczeństwa, który jest znany większości ludzi. Obejmuje to ochronę nazw użytkowników i haseł za pomocą systemów, takich jak uwierzytelnianie dwuskładnikowe i czasowe wygaśnięcie hasła. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z menedżera haseł, jest to rodzaj bezpieczeństwa sieci. Bezpieczeństwo aplikacji dzieje się to głównie za kulisami, zanim oprogramowanie zostanie upublicznione. Ten rodzaj cyberbezpieczeństwa ma na celu zapewnienie, że program nie będzie zawierał luk, które osoba atakująca mogłaby wykorzystać. Na przykład, Oprogramowanie może być wyposażone w zaporę ogniową, która uniemożliwia połączenie się z niechcianym serwerem, nawet jeśli kod oprogramowania zostanie zhakowany. Bezpieczeństwo informacji to dyscyplina cyberbezpieczeństwa, której celem jest ochrona plików. Może to obejmować narzędzia szyfrujące, które uniemożliwiają odczytanie plików, nawet jeśli zostaną skradzione, a także protokoły autoryzacji, które uniemożliwiają hakerom usuwanie lub szyfrowanie plików. W tym przypadku ochrona świata cyfrowego oznacza ochronę świata fizycznego. Bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej koncentruje się na połączonych z Internetem systemach komputerowych, które kontrolują fizyczne maszyny, takie jak generatory zasilające sieć elektryczną. Test przeprowadzony w 2007 r. po raz pierwszy wykazał, że cyberataki mogą mieć wpływ na sieć energetyczną i inną infrastrukturę. Niedawno cyberataki postawiły pod znakiem zapytania normalne działanie sieci elektrycznej w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Strategia cyberbezpieczeństwa może odnieść sukces tylko wtedy, gdy poszczególni użytkownicy komputerów i sieci wykonają swoją część. Oznacza to tworzenie silnych haseł i częstą ich zmianę, rozpoznawanie i unikanie oszukańczych wiadomości e-mail i stron internetowych. Edukowanie użytkowników końcowych w zakresie najlepszych praktyk i zachęcanie ich do zgłaszania podejrzeń ataków jest kluczem do opracowania odpornej strategii cyberbezpieczeństwa.

Rodzaje zagrożeń cybernetycznych

Jakie rodzaje ataków, ogólnie rzecz biorąc, ma za zadanie powstrzymywać cyberbezpieczeństwo? Zagrożenia cybernetyczne można podzielić na trzy odrębne kategorie:

Cyberbezpieczeństwo i przyszłość

Eksperci ds. bezpieczeństwa cybernetycznego i hakerzy toczą nieustanną bitwę, w której narzędzia dostępne dla każdej ze stron stale ewoluują. Na przykład sztuczna inteligencja już zmieniła krajobraz cyberbezpieczeństwa, umożliwiając programistom oprogramowania antywirusowego identyfikowanie nowego złośliwego oprogramowania, zanim będzie ono mogło siać spustoszenie. Tymczasem złośliwe oprogramowanie opracowane przez atakujących jest bardziej szkodliwe i łatwiej rozprzestrzenia się w sieciach. Globalna łączność stale się rozwija, znaczenie cyberbezpieczeństwa będzie tylko rosło. Eksperci to przewidują do 170 r. globalny rynek cyberbezpieczeństwa będzie wart 2022 miliardów euro, a rządy na całym świecie budują zdolności obronne przed cyberatakami. Co możesz zrobić, aby się chronić? Na początek regularnie twórz kopie zapasowe plików i inwestuj w oprogramowanie antywirusowe. Uważaj na e-maile od nieznanych nadawców i naucz się rozpoznawać schematy phishingowe. Przede wszystkim pamiętaj, że dobra strategia cyberbezpieczeństwa musi być wielowarstwowa i odporna.