Jeśli jesteś rekruterem lub pracujesz w dziale HR, wiesz, jak pracochłonna może być ta praca i ile CV (otwiera w nowej karcie) otrzymasz na otwarte stanowiska.

Chociaż z pewnością wspaniale jest mieć tak wielką pulę talentów do wyboru, przeglądanie wszystkich tych życiorysów i aplikacji może być zniechęcające, zwłaszcza jeśli jesteś zajęty lub musisz samodzielnie poradzić sobie z zadaniem.

Na szczęście istnieje wiele obszarów, w których można szybko przejrzeć CV i sprawdzić, czy dana osoba powinna znaleźć się na krótkiej liście, czy też należy odrzucić dokument. A jeśli z przyjemnością spędzisz trochę więcej czasu z każdym CV, możesz znaleźć o wiele więcej informacji, które pokażą, czy kandydat dobrze pasuje do Twojej firmy.

To dużo do przyjęcia, zwłaszcza jeśli masz dużo życiorysów do zarządzania lub nie masz dużego doświadczenia w rekrutacji. Dlatego zebraliśmy pięć kluczowych obszarów, na które należy zwrócić szczególną uwagę.

Mamy też wiele innych artykułów, na które warto zwrócić uwagę, jeśli potrzebujesz nowych pracowników: oto najlepsze platformy rekrutacyjne w 2021 r. patka). I na koniec nasz werdykt na temat tablic najlepszych ofert pracy w Ameryce w 10 r.(Otwiera się w nowej karcie).

Doświadczenie zawodowe

Oczywiście to jest najważniejsze - musisz zwracać szczególną uwagę na doświadczenie zawodowe każdego, kto aplikuje na Twoje wolne stanowisko. A biorąc pod uwagę długie wyścigi i mnóstwo informacji do przetrawienia, jest to jeden z obszarów, na którym naprawdę musisz się skupić.

Przyjrzyj się bliżej karierze kandydata, a dowiesz się wiele o jego perspektywach. Wcześniejsze doświadczenie zawodowe danej osoby może wskazywać, czy będzie ona miała umiejętności i zdolności, aby obsadzić twoje stanowisko, lub czy istnieją obszary, w których mogą nie pasować.

Możesz także uzyskać wgląd, wychodząc poza swoje poprzednie obowiązki i obowiązki. Jeśli widzisz oczywiste oznaki rosnącej odpowiedzialności i rozwoju kariery, jest to dobry znak, że ktoś jest pracowity i wydajny, ale jeśli widzisz spadek odpowiedzialności lub oczywisty płaskowyż w karierze, jest to potencjalna czerwona flaga.

Możesz znaleźć wypełniacze, jeśli czytasz między wierszami. Według branży, jeśli ktoś często zmienia pracę, może to wskazywać na problemy osobowościowe lub może po prostu oznaczać, że przyjął pracę kontraktową. Bardziej odpowiednie może być sprawdzenie, czy istnieją jakieś podejrzane luki między stanowiskami pracy ludzi.

Jeśli ktoś pozostaje w poprzedniej pracy przez długi czas, oznacza to, że był szczęśliwy i rozwijał się w poprzedniej pracy, co dobrze wróży Twojej firmie. Zwracaj też uwagę na twarde fakty dotyczące czyjegoś wcześniejszego zatrudnienia: wymierne sukcesy są bardziej orientacyjne niż modne hasła.

Podczas przeglądania czyjegoś doświadczenia należy pamiętać o kilku ostatnich rzeczach. Pamiętaj, że osoby pracujące w innej branży niekoniecznie stanowią problem; mogą nadal mieć wiele uniwersalnych umiejętności. Warto też pomyśleć o osobach, które w przeszłości zajmowały tylko niższe stanowiska, ponieważ odpowiednia osoba zawsze może się rozwijać w Twojej firmie.

Ucz się online

(Źródło zdjęcia: Mudassar Iqbal/Pixabay)

Edukacja

Wykształcenie jest niezbędne we wszystkich zawodach i jest jednym z najważniejszych aspektów CV. Jeśli ktoś przeszedł odpowiednie szkolenie do swojej roli, możesz być pewien, że będzie miał umiejętności potrzebne do otwarcia Twojej pracy. Jest to tym bardziej istotne, jeśli ktoś właśnie skończył szkołę i nie ma doświadczenia zawodowego.

Sekcja życiorysu dotycząca wykształcenia może pokazywać umiejętności, zainteresowania i zdolności kandydata, a także wskazywać, czy ma on wykształcenie na poziomie wymaganym na zajmowanym stanowisku. Pamiętaj, że Twoje wykształcenie nie musi odpowiadać branży, w której zatrudniasz. Dobre szkolenie może zapewnić niezbędne umiejętności i wiedzę, nawet jeśli dotyczy innej dziedziny.

Jeśli chcesz zatrudnić osoby, które są świeżo po studiach, pomocne może być sprawdzenie, czy mają w swoim CV jakieś odpowiednie kursy; może to działać jako doświadczenie zawodowe, jeśli go nie ma.

Należy również pamiętać, że wielu kandydatów będzie posiadało certyfikaty zawodowe, które zdobyli podczas swojego życia zawodowego. Będą one kluczowe dla wielu prac, więc bądź ostrożny, jeśli potrzebujesz ich do otwarcia.

Umiejętności i wiedza

Każdy nowo zatrudniony powinien mieć przynajmniej część umiejętności i zdolności potrzebnych do wykonania pracy, dlatego powinieneś przejrzeć pełne CV, aby dowiedzieć się, czy kandydat ma to, czego potrzeba.

Wielu kandydatów umieszcza w swoim życiorysie dedykowaną sekcję opisującą ich odpowiednie umiejętności zawodowe, dzięki czemu można od razu zobaczyć, ile pól zaznaczył każdy kandydat. Jest to niezwykle przydatne, jeśli musisz szybko zdecydować, kto powinien wykonać kolejny krok w Twojej rekrutacji: możesz zobaczyć, co każdy kandydat ma, a czego mu brakuje.

Nie chodzi jednak tylko o te wymierne umiejętności. Jeśli czytasz wcześniejsze doświadczenia zawodowe danej osoby, często łatwo jest zobaczyć, jaką wiedzę i umiejętności rozwinęła i zademonstrowała w poprzednich rolach. Przyjrzenie się hobby i zainteresowaniom danej osoby może zilustrować więcej umiejętności, zwłaszcza interpersonalnych, które mogą pomóc komuś dopasować się do Twojej firmy.

Osobowość i postawy

Jest to obszar, który może być trudny do odczytania w CV, ale każdy dobry rekruter nadal może wyciągnąć tutaj wnioski. Jest to ważne, ponieważ każdy kandydat, który może dopasować się do Twojej firmy i dogadać się z Twoimi pracownikami, wykona lepszą pracę, a to wygrana dla wszystkich zaangażowanych.

Istnieją pewne obszary, w których można określić czyjąś osobowość i wartości. Wielu kandydatów dołączy krótkie osobiste oświadczenie do swojego CV, a wielu innych będzie miało listy hobby i zainteresowań.

Ostatecznie nie będziesz w stanie powiedzieć wszystkiego o osobowości kandydata z jego CV, ale zazwyczaj możesz zebrać wystarczająco dużo informacji, aby zdecydować, czy warto przeprowadzić z nim rozmowę kwalifikacyjną.

Mężczyzna korzystający z laptopa z filiżanką kawy

(Źródło zdjęcia: Shutterstock / SFIO CRACHO)

Dokładność, ortografia i gramatyka.

Jeśli natkniesz się na CV pełne błędów ortograficznych, niespójności gramatycznych i brzydkiego układu, możesz je natychmiast odrzucić; chcesz kogoś, kto zwraca uwagę na szczegóły, a kandydaci z CV pełnymi błędów zdecydowanie nie są dla tego portfolio.

Poza pisownią i gramatyką istnieje wiele sposobów, dzięki którym projekt i prezentacja CV mogą wiele powiedzieć o kandydacie.

Jeśli użyli zwięzłego, uporządkowanego i prostego języka w swoim CV, to dobry znak – pokazuje lepsze umiejętności komunikacyjne niż CV pełne żargonu i pustych sloganów. Poszukaj również dobrych informacji ogólnych oraz słów i wyrażeń związanych z Twoją branżą, ponieważ pokazuje to, że kandydat zwrócił uwagę na zamieszczony przez Ciebie opis stanowiska (otwiera się w nowej karcie). Jeśli dostosowali swoje CV do pracy, oznacza to, że są poważni i zwracają uwagę na szczegóły.

Projekt CV powinien być jasny i spójny, najlepiej mieć nowoczesną czcionkę i być łatwy do odczytania. Nie powinno to zająć dużo czasu, a oni powinni postępować zgodnie z instrukcjami podanymi podczas wystawiania oferty pracy.

Gdzie indziej, bądź świadomy, jeśli ludzie nie powiedzieli ci, z kim możesz się skontaktować w celu uzyskania referencji: jest to potencjalna czerwona flaga, jeśli nie chcą, abyś rozmawiał z niektórymi z ich byłych pracodawców.

Dobre CV powinno zawierać czytelne dane kontaktowe, a jeśli ma formę elektroniczną, warto zamieścić linki do odpowiednich profili zawodowych i społecznościowych. To nie tylko pokazuje dobrą dbałość o szczegóły, ale także oznacza, że ​​możesz upewnić się, że Twoje CV pasuje do tego online.

Uważaj na czerwone flagi

Ważne jest, aby dostrzegać pozytywy w każdym CV, które przeglądasz, ale jest też wiele problemów z CV, a świadomość, że czerwone flagi mogą pomóc ci omijać kandydatów, którzy mogą być bardziej kłopotliwi niż ty.

W wielu programach nauczania pojawia się kilka kluczowych tematów. Na początek szukalibyśmy znaczących luk w czyjejś historii zatrudnienia: może istnieć całkowicie rozsądne wyjaśnienie, ale może to być również powód, by wątpić w czyjeś zaangażowanie w karierę. Podobnie brak rozwoju kariery i niejasne opisy stanowisk to dwa źródła niepokoju.

Potencjalnie problematyczne jest, jeśli daty w CV są również niespójne, a warto spojrzeć na adres e-mail kandydata; Jeśli jest to adres inny niż służbowy, może to oznaczać, że nie mówisz poważnie. A co za tym idzie, sprawdź swoje media społecznościowe pod kątem jakichkolwiek dowodów na problematyczne zachowanie.

Ustal, czy kandydat postępował zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez Ciebie lub Twoją firmę w ramach procesu aplikacyjnego. Sprawdź, czy CV zostało dostosowane do Twojego stanowiska; Jeśli nie, świadczy to o braku zainteresowania i dbałości o szczegóły.

Umiejętności miękkie

Każdy dobry rekruter będzie uważnie obserwował techniczną wiedzę i umiejętności kandydata podczas oceny CV, ale jeśli chcesz uzyskać pełny obraz kandydata, warto czytać między wierszami, aby zrozumieć również jego ogólne umiejętności.

Umiejętności miękkie mogą nie być możliwe do wykazania lub zmierzenia w taki sam sposób jak umiejętności twarde, ale są niezbędnym składnikiem sukcesu w biznesie.

Przeglądając historię pracy kandydata i najważniejsze wydarzenia, powinieneś być w stanie określić, czy ma on dobre umiejętności przywódcze, pracy zespołowej i komunikacyjne. Jeśli odnieśli w przeszłości sukcesy na stanowiskach kierowniczych, prowadząc zespoły do ​​pozytywnych wyników lub pracując w funkcjach komunikacyjnych, wyraźnie przodują w tych obszarach.

Spójrz poza swoją historię zatrudnienia i rozważ…

Udostępnij to