Ciemna strona 5G

Ciemna strona 5G
Moskwa stała się jednym z pierwszych miast na świecie, które rozpoczęło testowanie sieci piątej generacji. Użytkownicy interesują się 5G od dawna, w związku z czym narosło wiele mitów na ten temat. Nowa technologia wyróżnia się gigabajtowymi prędkościami przesyłania danych, minimalnymi opóźnieniami, wysoką efektywnością energetyczną i ultrawysoką mobilnością dla milionów podłączonych urządzeń. Wszystko to otwiera nowe horyzonty dla rozwoju szerokiej gamy usług i technologii cyfrowych, w tym Internetu Rzeczy (IoT), pojazdów autonomicznych i telemedycyny. Ale oprócz niesamowitych możliwości, jakie niesie ze sobą 5G i korzyści, jakie niesie ze sobą w różnych sferach naszego życia, krążą także liczne przerażające historie o jej destrukcyjnym wpływie na zdrowie człowieka i transmisję danych. nie jest bezpieczny np. W rezultacie przeciętnemu użytkownikowi coraz trudniej jest oddzielić prawdę od fikcji. Przyjrzyjmy się więc temu razem: czy naprawdę jest powód do strachu?

Mity i rzeczywistość

  1. Bezpieczeństwo danych
Na pierwszy rzut oka posiadanie w sieci nawet miliona urządzeń bezprzewodowych na kilometr kwadratowy byłoby prawdziwym prezentem dla hakerów. Jest to szczególnie istotne w przypadku systemów IoT (Internet of Things), które są przeznaczone do monitorowania linii komunikacyjnych, arterii transportowych, sieci energetycznych i niezwykle ważnego środowiska miejskiego. Ale to nie jest takie proste: w miarę ulepszania sieci komórkowych poprawiają się także same urządzenia. Karty SIM, które wszyscy znamy, będą stopniowo odchodzić w przeszłość i zostaną zastąpione przez tzw. eSIM-y. Są to małe mikroukłady, które są wbudowane w telefony w procesie produkcyjnym i mogą służyć do „przesyłania” niezwykle ważnych informacji przez radiową sieć dostępową. Generalnie manipulacja danymi osobowymi nie następuje na tym poziomie, ale na poziomie przechowywania i zarządzania danymi, dlatego też nie do końca zasadne jest twierdzenie, że samo 5G może stanowić zagrożenie dla poufności informacji. Niektóre kraje, w tym pionierzy we wdrażaniu 5G, np. Chiny, stawiają tym urządzeniom wiele dodatkowych wymagań i opracowują nowe algorytmy szyfrowania i ochrony danych. Specjaliści w Moskwie pracują również nad stworzeniem najbardziej optymalnego i bezpiecznego sposobu wdrażania sieci szerokopasmowych.
  1. Szkodliwy wpływ sieci 5G na ekosystem miejski i zdrowie człowieka.
Negatywny wpływ 5G na ekosystem miejski jest często mocno przesadzony. Sprzęt dostępu radiowego jest certyfikowany zgodnie ze wszystkimi międzynarodowymi normami i spełnia normy sanitarne. Aby wreszcie rozwiać obawy mieszkańców miast, Moskwa uruchomiła zakrojone na szeroką skalę badania laboratoryjne dotyczące potencjalnego wpływu nowych technologii bezprzewodowych na zdrowie i środowisko miejskie. Konkretnie poszukiwane będą odpowiedzi na pytania: jak niebezpieczne jest 5G dla ludzi i jaka powinna być gęstość sieci stacji bazowych, aby zminimalizować wpływ fal radiowych? technologia moskiewska

Doświadczenia Moskwy

Moskiewski Departament Technologii Informacyjnych aktywnie wdraża 5G w mieście i dosłownie ratuje życie. Możliwości nowej technologii zostały po raz pierwszy zastosowane w telemedycynie. Pod nadzorem odległej rady chirurgów przeprowadzono online dwie operacje: usunięcie guza nowotworowego i usunięcie chipa NFC. Dzięki wysokiej jakości obrazu, szybkości i brakowi opóźnień w transmisji sygnału wszystko poszło dobrze. Do tej pory Moskwa utworzyła dziewięć pilotażowych stref 5G. Technologię można już testować na ulicy Twerskiej, w Centrum Wystawowym VDNH, w Łużnikach i w Centrum Innowacji Skołkowo. W najbliższej przyszłości sieć będzie działać także w Żariadach, Parku Gorkiego, Wzgórzach Sparrow i centrum biznesowym Moskwa-City. Wszyscy rosyjscy operatorzy Wielkiej Czwórki (MTS, MegaFon, Beeline i Tele4) uczestniczą w projekcie na podstawie umów długoterminowych i każdy z nich ma swój własny obszar zasięgu. Główne cele to zbadanie interakcji między siecią 2G a sieciami poprzedniej generacji oraz przetestowanie nowych możliwości, funkcji i usług. Wkrótce na obszarach pilotażowych zostaną opracowane także scenariusze wykorzystania technologii 5G dla gospodarki miejskiej i potrzeb władz Moskwy. Ponadto na początku 5 r. w Moskwie powstanie centrum demonstracyjne 2020G, w którym firmy i programiści będą mogli testować swoje pomysły przy użyciu prawdziwego sprzętu 5G. Dzięki temu będą mogli podejmować decyzje dotyczące marketingu swoich produktów. Aby mieć pewność, że wiele urządzeń niezbędnych do realizacji tak wielkoskalowych rozwiązań technicznych nie zniekształca ulic miejskich, Moskwa opracowała plan poprawy środowiska miejskiego. Trwają prace nad wymianą nieporęcznych masztów i słupów o podwójnym przeznaczeniu (podtrzymujących latarnie i zasilacze antenowe). Najbardziej masywne elementy sieci usuwane są w tzw. „cyfrowych zlewach”, natomiast w historycznej części miasta wszystkie napowietrzne linie komunikacyjne, zwłaszcza zasłaniające widok kable, przenoszone są pod ziemię.

Globalne doświadczenie 5G

Zainteresowanie sieciami piątej generacji jest zjawiskiem globalnym. Oprócz Moskwy uruchomiono już poligony testowe w Melbourne, Singapurze, Helsinkach, Barcelonie, Bangkoku, Houston i Los Angeles. Każdy kraj dostosowuje także 5G do własnych potrzeb. Na przykład w Tokio wprowadzono transmisję strumieniową obrazu z kamer CCTV na lotnisku, aby zachować bezpieczeństwo w świetle rosnącej liczby pasażerów. Seul wykorzystał 5G do stworzenia mobilnego biura, do którego można wejść bez dowodu osobistego i przepustki, opierając się wyłącznie na technologii rozpoznawania twarzy. Specjalny system mobilny zastępuje biura, optymalizując środowisko pracy. W Barcelonie i Pekinie 5G z powodzeniem zastosowano do transmisji koncertów i festiwali. Przy okazji Moskwa przetestowała także transmisję meczu piłkarskiego, którą widzowie mogli śledzić w czasie rzeczywistym w wirtualnej rzeczywistości.

Kiedy 5G będzie dostępne w Moskwie?

Główną przeszkodą w szybkim i masowym rozwoju 5G pozostaje zakaz wykorzystywania częstotliwości z zakresu 3.5 – 3.8 GHz (są to częstotliwości, które zostały przydzielone sieciom 5G w Europie i Stanach Zjednoczonych). W Rosji pasmo to jest prawie w całości zajęte przez łączność rządową i wojskowe systemy satelitarne. Udostępnienie ich oznaczałoby, że ktoś musiałby wszystko odtworzyć od zera, ale w innym paśmie częstotliwości. Wyzwanie tej skali wymaga dogłębnej oceny, porozumienia i koordynacji między różnymi agencjami rządowymi. Eksperci przewidują jednak, że komercyjne wykorzystanie sieci 5G w Moskwie mogłoby rozpocząć się już w 2021 roku. Początkowo strefy 5G zostaną utworzone tam, gdzie zapotrzebowanie jest największe: obszary gęsto zaludnione, duże węzły komunikacyjne, centra handlowe i biznesowe. Przejście na 5G nie oznacza, że ​​sieci poprzedniej generacji przestaną działać. Najprawdopodobniej pozostanie GSM, który zapewnia pełny podstawowy zasięg ogólnokrajowy dla systemów łączności alarmowej oraz LTE. Istniejące urządzenia mobilne będą nadal działać tak jak dotychczas, ale każdy, kto potrzebuje lepszej jakości komunikacji (duże prędkości transmisji danych lub minimalne opóźnienia w transmisji), będzie musiał kupić nowe urządzenie kompatybilne z 5G. Michaił Aleksiejew, szef działu zaawansowanej komunikacji i mediów (AC&M)