BT i Toshiba wdrażają bezpieczną kwantową sieć biznesową

BT i Toshiba wdrażają bezpieczną kwantową sieć biznesową

Firmy BT i Toshiba zbudowały dla EY pierwszą na świecie komercyjną sieć metra z zabezpieczeniem kwantowym na standardowych kablach światłowodowych, bezpiecznie przesyłając dane firmy konsultingowej między lokalizacjami London Bridge i Canary Wharf.

Partnerzy twierdzą, że sieć jest dużym krokiem naprzód w komercjalizacji technologii i realizacji ambicji rządu Wielkiej Brytanii, by stać się gospodarką „kwantową”.

Firma BT będzie obsługiwać sieć za pomocą sieci światłowodowej Openreach i zapewniać szereg bezpiecznych usług kwantowych, podczas gdy Toshiba zapewni sprzęt i oprogramowanie do zarządzania kluczami. EY będzie wykorzystywać infrastrukturę do ochrony własnych danych i demonstrowania użyteczności technologii swoim klientom.

„Oczekuje się, że technologie kwantowe będą miały ogromny wpływ na sposób, w jaki społeczeństwo i biznes działają w przyszłości, ale są one niezwykle skomplikowane do zrozumienia, opracowania i zbudowania: w szczególności zapewnienie, że kompleksowe projekty spełniają surowe wymagania bezpieczeństwa sklep. powiedział Howard Watson, CTO firmy BT.

„Jestem niezwykle dumny, że firmy BT i Toshiba z powodzeniem połączyły siły w celu dostarczenia tej wyjątkowej sieci, a wraz z EY jako naszym pierwszym klientem próbnym torujemy drogę do przyszłych komercyjnych poszukiwań technologii kwantowych i ich wykorzystania w zastosowaniach biznesowych i społecznościowych w przyszły."

Sieć sprzedaży

Technologia Quantum Key Distribution (QKD) ma być odpowiedzią na wyzwanie stojące przed tradycyjnymi systemami bezpieczeństwa w szybko rozwijającej się dziedzinie obliczeń kwantowych.

Podczas gdy klasyczne architektury komputerowe przechowują informacje w bitach binarnych (1 lub 0), obliczenia kwantowe wykorzystują zdolność cząstek subatomowych do istnienia w wielu stanach jednocześnie. Oznacza to, że komputery kwantowe mogą przechowywać znacznie więcej informacji i znacznie szybciej rozwiązywać problemy.

QKD to rzekomo „odporna na manipulacje” technika udostępniania kluczy szyfrujących między lokalizacjami za pomocą pojedynczego strumienia fotonów. Zgodność z multipleksowaniem umożliwia przesyłanie zarówno danych, jak i kluczy przez to samo światłowód, zasadniczo podwajając przepustowość sieci i umożliwiając dystrybucję 1000 kluczy na sekundę.

Firmy BT i Toshiba twierdzą, że QKD i inne techniki kwantowe będą odgrywać coraz większą rolę w zwalczaniu cyberataków kwantowych, które mogą zostać wykorzystane do złamania tradycyjnych metod szyfrowania już za pięć lat, a na pewno w ciągu dekady.

„Technologia kwantowa stwarza nowe możliwości dla firm, ale wiąże się z potencjalnym ryzykiem” — powiedział Praveen Shankar, partner zarządzający ds. technologii, mediów i telekomunikacji (TMT) w EY UK & Ireland. „Kwantowo bezpieczna transmisja danych to kolejny duży krok w ochronie danych, niezbędny element prowadzenia działalności gospodarczej w gospodarce cyfrowej. Nasza współpraca z dwoma wiodącymi światowymi innowatorami technologicznymi pozwoli nam zademonstrować moc technologii kwantowej zarówno EY, jak i naszym klientom.

ambicja kwantowa

Rząd Wielkiej Brytanii wyraził chęć bycia liderem w tej dziedzinie, wierząc, że może odegrać kluczową rolę w połączonej gospodarce i przyspieszyć wdrożenia Przemysłowego Internetu Rzeczy (IIoT). Narodowe Centrum Obliczeń Kwantowych (NQCC) ma zostać otwarte w 2022 r. w ramach Narodowego Programu Technologii Kwantowych o wartości 1 miliarda euro.

Jednak firma BT twierdzi, że aby osiągnąć ten cel, potrzeba więcej pracy.

„To ważny moment w drodze Wielkiej Brytanii do gospodarki kwantowej, ale jeszcze tam nie jesteśmy” – dodał Watson. „Będą potrzebne nowe zobowiązania inwestycyjne, aby rozszerzyć badania technologii kwantowych, które przyczynią się do tej nowej gospodarki, w tym obliczeń kwantowych, kryptografii kwantowej i komunikacji kwantowej.

„Z niecierpliwością czekamy na współpracę z naszymi partnerami rządowymi i branżowymi, aby wykorzystać impet, jaki rozpoczęło BT, i ukształtować brytyjską strategię kwantową”.