Windows 11 22H2 cierpi na paskudny błąd, który powoduje awarię niektórych komputerów wyposażonych w procesory Intel

Windows 11 22H2 cierpi na paskudny błąd, który powoduje awarię niektórych komputerów wyposażonych w procesory Intel

Windows 11 22H2 powoduje problemy tu i tam, najpierw dla graczy z kartami graficznymi Nvidia, chociaż problem ten został już naprawiony, a teraz słyszymy o paskudnej awarii niebieskiego ekranu śmierci (BSoD), która dotyka niektórych ludzi.

BSoD to awaria, która całkowicie zabija komputer i wymaga twardego resetu, a problem dotyczy tych ze sterownikiem audio Intel Smart Sound Technology (SST). W szczególności jest to problem niezgodności, który występuje w aktualizacji systemu Windows 11 z niektórymi wersjami sterowników Intel SST na procesorach 11. generacji (Rocket Lake, generacja przed obecnymi układami Alder Lake).

Nie wszyscy muszą być dotknięci, ale niektórzy tak, w wyniku czego Microsoft aktywnie zablokował system Windows 11 22H2 na tych komputerach (a także aktualizacje do systemu Windows 21H2 dla osób migrujących z systemu Windows 10).

W niedawno zaktualizowanym dokumencie wsparcia wykrytym przez Windows Latest (otwiera się w nowej karcie) Microsoft wyjaśnia (otwiera się w nowej karcie): Menedżer urządzeń i mieć nazwę pliku IntcAudioBus.sys oraz wersję pliku 10.29.0.5152 lub 10.30.0.5152.

„Ten problem dotyczy tylko urządzeń z procesorami Intel Core 11. generacji i sterownikiem Intel SST w wersji 10.29.0.5152 lub 10.30.0.5152”.

Na szczęście istnieje rozwiązanie i jak można się domyślić, polega ono na aktualizacji sterownika Intel SST, o którym mowa. Firma Microsoft zaleca skontaktowanie się z producentem urządzenia w celu uzyskania nowego sterownika, ponieważ wymagana jest aktualizacja do wersji 10.30.00.5714 lub 10.29.00.5714 (lub nowszej). Zwróć uwagę, że wersje 10.30.x niekoniecznie są nowsze niż 10.29, ale to ostatnie cztery cyfry, na które patrzysz, aby określić czas wydania, więc jakakolwiek wersja odpowiada Twoim potrzebom, powinna kończyć się na „5714” (lub później).

Po zainstalowaniu odpowiedniego sterownika system Windows 11 22H2 będzie dostępny do instalacji (chociaż dostarczenie go na komputer może zająć trochę czasu).

Analiza: czy pojawi się łatka dla samego systemu Windows 11? raczej nie

Oczywiście miło jest zobaczyć tutaj rozwiązanie, nawet jeśli jest to trochę niewygodne, aby zadzierać z aktualizacjami sterowników (i niewielką komplikacją tych dziwnych, różnych numerów wersji).

Nie jest jasne, czy Microsoft poprawi aktualizację 22H2, aby naprawić problem ze zgodnością po stronie systemu operacyjnego, ale nie wydaje się to prawdopodobne, biorąc pod uwagę, że błąd jest teraz oznaczony jako „łagodzony” w dokumencie wsparcia. Jest to i fakt, że ten gremlin w trakcie tworzenia istnieje od listopada 2021 r., Więc nie jest tak naprawdę nowy, po prostu wrócił z 22H2.

Cokolwiek robisz, Microsoft wyjaśnia, że ​​nie powinieneś próbować ręcznie stosować i wymuszać aktualizacji 22H2 na swoim komputerze, jeśli sterownik Intel SST jest nieaktualny, ponieważ możesz napotkać te paskudne losowe awarie w postaci BSoD.

BSoD to zdecydowanie przeszłość: cofnij się w czasie o dekadę lub więcej i zdarzały się, no cóż, nie regularnie, ale wystarczająco często, by być uciążliwe, a teraz z reguły są dość rzadkie. Czasami jednak takie błędy nadal dają o sobie znać w systemach Windows 11 i Windows 10.

Najlepsze dzisiejsze oferty na karty graficzne