Irańskie władze ograniczają Instagram jako ostatnią próbę uciszenia protestujących

Irańskie władze ograniczają Instagram jako ostatnią próbę uciszenia protestujących

Śmierć 22-letniej Iranki z rąk irańskiej policji moralności wywołała od piątku falę protestów.

Wydaje się, że władze używają różnych środków, by rozprawić się z protestującymi: od przerw w dostawie internetu po armatki wodne i gaz łzawiący. Lokalne media podały też, że planowane są kolejne „tymczasowe ograniczenia” w telekomunikacji.

Teraz internetowy strażnik NetBlocks potwierdza, że ​​wyciekł nawet dostęp do Instagrama. Oznacza to, że Irańczycy prawdopodobnie będą potrzebować oprogramowania takiego jak VPN, aby korzystać z jednej z ostatnich platform mediów społecznościowych dostępnych w kraju.

⚠️ Aktualizacja: dostęp do #Instagram, jednej z najnowszych platform mediów społecznościowych dostępnych w #Iran, został ograniczony z powodu protestów przeciwko śmierci #MahsaAmini; wskaźniki na żywo pokazują, że interfejs i CDN są teraz niedostępne u wszystkich głównych dostawców usług internetowych

Zobacz więcej

Co się dzieje w Iranie?

Jak wyjaśnia NetBlocks w swoim raporcie (otwiera się w nowej karcie), awarie Instagrama to tylko ostatnia próba władz, aby spróbować uciszyć dysydentów.

„Dane sieciowe NetBlocks potwierdzają niemal całkowitą awarię usług internetowych w częściach prowincji Kurdystan w zachodnim Iranie, począwszy od poniedziałku wieczorem, 19 września 2022 r.

„Zakłócenia w regionalnej telekomunikacji w Sanandaj i okolicach są następstwem częściowej przerwy w świadczeniu usług internetowych w Teheranie i innych częściach kraju w piątek, kiedy po raz pierwszy wybuchły protesty. Dostęp do Instagrama został ograniczony w całym kraju w środę 21 września”.

Wszystko zaczęło się po ogłoszeniu śmierci 22-letniej Iranki podczas zatrzymania przez irańską policję moralną w Teheranie.

Pochodząca z Saqqez w prowincji Kurdystan Mahsa Amini przyjechała do stolicy Iranu, aby odwiedzić swojego brata, kiedy 15 września została aresztowana za rzekome naruszenie surowych zasad hidżabu. Zmarła trzy dni później, po tym, jak została śmiertelnie pobita.

Od tego czasu na ulice wyszły tłumy protestujących, domagających się sprawiedliwości.

Protesty rozprzestrzeniły się z Teheranu na co najmniej 15 innych miast w całym kraju. Dziesiątki osób zostało rannych, a co najmniej sześciu demonstrantów zginęło w represjach.

Jak wspomniano powyżej, bardzo prawdopodobne jest wystąpienie innych ograniczeń internetowych.

To skłoniło irańskich internautów do zwrócenia się do społeczności międzynarodowej o pomoc w relacjonowaniu wydarzeń, ponieważ przygotowują się do obejścia tych blokad łączności.

Na przykład na Twitterze wielu użytkowników dzieli się swoimi radami. Niezależnie od tego, czy wybierzesz najlepszą darmową sieć VPN do ominięcia tych blokad treści, bezpieczną przeglądarkę, taką jak Tor, czy aplikacje do szyfrowania wiadomości, takie jak Signal i WhatsApp.