Ten pozew może uniemożliwić Microsoftowi przejęcie Activision Blizzard

Ten pozew może uniemożliwić Microsoftowi przejęcie Activision Blizzard

Federalna Komisja Handlu (FTC) złożyła pozew w celu zablokowania planowanego przejęcia Activision Blizzard przez Microsoft.

W styczniu ubiegłego roku Microsoft ogłosił zamiar zakupu Activision Blizzard, ale zgodnie z komunikatem prasowym wydanym przez amerykański organ nadzorczy, konkurenci jego konsol do gier Xbox oraz treści subskrypcyjnych i branży gier w chmurze szybko się zmieniają. wzrost”.

W zredagowanej skardze (otwiera się w nowej karcie) stwierdza się, że fuzja „znacznie ograniczyłaby konkurencję lub doprowadziłaby do powstania monopolu na wielu rynkach”. Mówiąc najprościej, mogłoby to dać Microsoftowi kontrolę nad niektórymi rynkami ze względu na brak konkurencji.

FTC nie tylko wyraża obawę, że przejęcie stwarza „większą zachętę do wykorzystywania kontroli nad papierami wartościowymi Activision na niekorzyść konkurentów Microsoftu”, ale w skardze szczegółowo opisuje także obawy dotyczące potencjału Microsoftu do manipulowania rynkami w dłuższej perspektywie poprzez dostosowywanie cen Activision. ogłosił już plany podwyżki cen ekskluzywnych produktów Xbox w 2023 roku.

Pozew jest krytyczną przeszkodą w przejęciu Activision Blizzard przez Microsoft i może zakończyć się zamknięciem propozycji zakupu.

Kontroler Xbox Series X stojący przed konsolą

(Źródło zdjęcia: Shutterstock/Alex Van Aken)

Wiele hałasu o nic o wszystko

W ostatnich latach Microsoft znacznie poluzował sznurki w korporacyjnej torbie; jego oferta w wysokości 68.700 miliardów dolarów na wydawcę Call of Duty to tylko wierzchołek góry lodowej. Pozew FTC wskazuje ostatnie przejęcia Microsoftu jako powód do niepokoju, jeśli planowane przejęcie Activision Blizzard dojdzie do skutku.

„Poprzednie zachowanie Microsoftu daje wgląd w prawdopodobne plany połączonej firmy, jeśli sfinalizuje ona proponowane przejęcie, pomimo wszelkich zapewnień, jakie firma może składać co do swoich planów” – czytamy w skardze.

Jako przykład podaje się przejęcie ZeniMax, spółki-matki studia triple-A Bethesda. Był to wysoce kontrowersyjny zakup, ale FTC nawiązuje do tego, jak Microsoft powiedział Komisji Europejskiej (KE), że „nie będzie miał motywacji, aby wstrzymać produkcję tytułów ZeniMax na konkurencyjnych konsolach”.

Ale wkrótce po tym, jak KE zatwierdziła transakcję, Microsoft ogłosił publicznie swoją decyzję o udostępnieniu kilku nowo nabytych tytułów ZeniMax, w tym Starfield, Redfall i Elder Scrolls 6, na wyłączność Microsoftu.

Oznacza to, że pomimo zapewnień Microsoftu składanych KE i presji, by Starfield był sprzedawcą platform, takim jak pierwsze dzieło Bethesdy pod szyldem Microsoftu, nadchodzące tytuły studia nie zadebiutują przecież na konkurencyjnych konsolach – PS5 czy Nintendo Switch.

Nadal wierzymy, że nasza umowa przejęcia Activision Blizzard poszerzy konkurencję i stworzy więcej możliwości dla graczy i twórców gier. 8 grudnia 2022 r

Zobacz więcej

zjednoczony front

Prezes firmy Microsoft, Brad Smith, publicznie odpowiedział na pozew na Twitterze (otwiera się w nowej karcie), odnosząc się w szczególności do obaw FTC dotyczących potencjalnego wykorzystania przez Microsoft fuzji jako głównego czynnika zakłócającego rynek, który może wyeliminować konkurencję u źródła.

„Nadal wierzymy, że nasza umowa przejęcia Activision Blizzard poszerzy konkurencję i stworzy więcej możliwości dla graczy i twórców gier” – czytamy w pierwszym komentarzu.

„Chociaż wierzymy w dawanie szansy pokojowi, mamy całkowite zaufanie do naszej sprawy i doceniamy możliwość przedstawienia jej w sądzie” – powiedział Smith w kolejnym tweecie (otwiera się w nowej karcie).

Activision Blizzard również publicznie odpowiedział na pozew, a dyrektor generalny Bobby Kotick News wysłał list do pracowników (otwiera się w nowej karcie) i odpowiedział na niektóre roszczenia zawarte w pozwie.

„Chcę zwiększyć moją pewność, że do tej transakcji dojdzie” – powiedział Kotick, powtarzając opinię Smitha. „Zarzut, że to porozumienie jest antykonkurencyjne, nie odpowiada faktom i wierzymy, że wygramy to wyzwanie”.

Następnie wydaje się, że Kotick zwraca się pośrednio do FTC, oddając wotum zaufania dla fuzji:

„Wierzymy, że te argumenty przeważą pomimo otoczenia regulacyjnego napędzanego ideologią i błędnymi przekonaniami na temat branży technologicznej”.

karnet na konsolę Xbox

(Zdjęcie: Microsoft)

Co dalej z Microsoftem?

Po głosowaniu FTC zgodziła się trzy do jednego (otwiera w nowej karcie), że pozwie Microsoft. Jednak pozew nie powinien być traktowany jako pewny znak, że umowa utknie w martwym punkcie. Chociaż mogą one spowodować ogólne spowolnienie postępowań, nie są one przesądzone.

Obawy FTC również nie są pierwszymi. Na początku tego roku Microsoft spotkał się z podobnymi obawami (otwiera się w nowej karcie) ze strony brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków, który stwierdził, że fuzja może zaszkodzić firmie Sony, zachowując kluczowe konkurencyjne tytuły na konsole. To pokazuje, że nie tylko FTC obawia się Microsoftu, ponieważ proponowany zakup jest intensywnie analizowany przez międzynarodowe organy regulacyjne.

Jeśli chodzi o sprawę FTC, Microsoft będzie miał okazję bronić swojego stanowiska w sądzie. W chwili pisania tego tekstu nie ujawniono daty rozprawy.