Ten chip sztucznej inteligencji ma naśladować ludzki mózg

Ten chip sztucznej inteligencji ma naśladować ludzki mózg
Naukowcy opracowali mikroczip sztucznej inteligencji (AI), który naśladuje sposób, w jaki ludzki mózg przetwarza informacje wizualne. Sztuczna inteligencja zazwyczaj w dużej mierze opiera się na oprogramowaniu i przetwarzaniu danych poza siedzibą firmy; jednak ten nowy prototyp łączy podstawowe oprogramowanie AI ze sprzętem do przechwytywania obrazu w jednym urządzeniu, zapewniając funkcjonalność mózgu. „To przybliża nas do wszechstronnego urządzenia sztucznej inteligencji inspirowanego największą innowacją obliczeniową natury – ludzkim mózgiem” – powiedział Sumeet Walia, który kieruje zespołem naukowców z Australii, USA i Chin.

bionika ewolucyjna

Badania zostały przeprowadzone przez RMIT University Melbourne i niedawno opublikowane w czasopiśmie Advanced Materials. Według komunikatu prasowego projekt prototypu został zainspirowany optogenetyką, która sama w sobie jest nowym narzędziem biotechnologicznym, które pozwala naukowcom wykorzystywać światło do manipulowania neuronami w ludzkim ciele. Chip AI naśladuje to zachowanie, ponieważ został stworzony z bardzo drobnego materiału z czarnego luminoforu, który zmienia opór elektryczny w zależności od różnych długości fal światła. Naukowcy zauważają, że świecąc różnymi kolorami światła na chipie, mogą osiągnąć różne funkcje, takie jak obrazowanie lub przechowywanie pamięci. „Nasz prototyp jest znaczącym krokiem w kierunku najnowszej elektroniki: mózg na chipie, który może uczyć się ze swojego otoczenia, tak jak my” – powiedział dr Taimur Ahmed, główny autor badania.

Imagen de chip cerebral AI

(Źródło: RMIT) W raporcie zauważono, że nowy chip jest oparty na wcześniejszym prototypie RMIT, który wykorzystywał światło do tworzenia i modyfikowania pamięci. Oprócz przechwytywania i manipulowania obrazami, nowy chip może teraz również je poprawiać, klasyfikować liczby i uczyć się rozpoznawania wzorów i obrazów z dokładnością większą niż 90%. Dr Ahmed zauważa, że ​​ich chip znacznie zbliża ich do „mózgu na chipie”, który uczy się ze swojego otoczenia, tak jak my. Walia zgadza się: „Naszym celem jest odtworzenie fundamentalnej cechy sposobu, w jaki mózg się uczy, odciskania wzroku jako pamięci. Prototyp, który opracowaliśmy, jest dużym krokiem naprzód w neurorobotyce, lepszych technologiach interakcji człowiek-maszyna i ewoluujących systemach bionicznych. Za pośrednictwem: RMIT News