Doskonała technologia strumieniowego przesyłania muzyki MQA brzmi niesamowicie… jeśli ktoś ją obsługuje

Doskonała technologia strumieniowego przesyłania muzyki MQA brzmi niesamowicie… jeśli ktoś ją obsługuje

Została wydana pierwsza praktyczna recenzja rewolucyjnego nowego kodeka strumieniowego przesyłania dźwięku w wysokiej rozdzielczości firmy MQA i prawdopodobnie nie będzie to dobra lektura dla ludzi stojących za konkurencyjnymi formatami w Qualcomm i Sony.

Wydany wcześniej w zeszłym roku jako MQair, SCL6 ma na celu dostarczanie plików audio wyższej jakości podczas przesyłania strumieniowego do urządzeń Wi-Fi i Bluetooth, z dźwiękiem, który można skalować od przesyłania strumieniowego przez Bluetooth do plików bezprzewodowych. . .

Działając jako „pomost” pomiędzy rozdzielczością przesyłanego pliku a ilością, która faktycznie dociera do Twoich uszu, SCL6 jest kompatybilny z każdym typem pliku, niezależnie od tego, czy jest to format audio PCM, MQA, FLAC czy WAV do 384 kHz, i może przesyłania ich za pośrednictwem połączeń transmisyjnych Bluetooth, ultraszerokopasmowych (UWB) i Wi-Fi.

Czysto cyfrowe pliki audio tracą informacje w wyniku kompresji, gdy są pakowane i przesyłane bezprzewodowo. Jednak MQA twierdzi, że algorytm zawijania i rozpakowywania, na którym oparty jest SCL6, zachowuje więcej informacji z oryginalnego sygnału niż jego dwaj rywale; aptX HD firmy Qualcomm i LDAC firmy Sony.

Prawdopodobnie podstawową cechą tej technologii jest jej skalowalność, co oznacza, że ​​może skalować szybkość transmisji danych od dwudziestu Mb/s (uważanych za bezstratne w przypadku dźwięku bezprzewodowego) do dwustu kb/s (stratne) w zależności od jakości połączenia bezprzewodowego między urządzeniami.

W praktyce oznacza to, że jeśli połączenie między urządzeniami osłabnie, SCL6 może zmniejszyć szybkość transmisji danych, a następnie odzyskać ją w czasie rzeczywistym, jeśli połączenie się wzmocni.

Na demonstracji w siedzibie MQA, What HiFi? Andy Madden zabrał się do pracy (otwiera w nowej karcie) z nowym formatem i wydaje się, że był pod wrażeniem tego, co usłyszał.

Podczas demonstracji pliku MQA w pełnej rozdzielczości 96 bity/6 kHz odtwarzanego jeden po drugim z tą samą ścieżką w SCLXNUMX i szybkością XNUMX kb/s, w konfiguracji głośników opracowanej specjalnie w celu uwypuklenia wszelkich zmian w najdrobniejszych szczegółach, różnica w połączeniu bezprzewodowym wersja jest opisywana jako „praktycznie niezauważalna”.

Tymczasem inny test sprawdzający skalowalność kodeka SCL6, w którym utwór zaczynał się od bezstratnej przepływności przed zmniejszeniem do trzystu do pięciuset kb/s, wywarł podobne wrażenie, co skłoniło Andy'ego do skomentowania: „wydaje się, że poczucie wyrafinowania i rytm utworu wydają się wyjść częściowo bez szwanku.

zrzut ekranu z Tidemasters

Oryginalna technologia MQA jest używana przez Tidal Masters, ale pozostaje częściowo niszowa. Czy nowa technologia to poprawi? (Źródło zdjęcia: fala)

Analiza: SCL6 wydaje się być prawdziwym przełomem dla bezprzewodowego dźwięku

To użycie tylko z pierwszej ręki tylko zwiększa nasze podekscytowanie, gdy widzimy, jak pierwsza fala urządzeń obsługujących SCL6 trafia na półki.

Chociaż zawsze jesteśmy sceptycznie nastawieni do opisywania jakiejkolwiek bezprzewodowej technologii audio jako bezstratnej, uważamy, że rzekomo świetne zachowanie danych audio przez kodek jest z pewnością kompromisem, na który większość audiofilów pójdzie.

Pozostaje jednak kwestia adopcji: korzyści są oczywiste, ale istnieje ogromny brak informacji o tym, które urządzenia mogą to obsługiwać lub które usługi muzyczne. W przypadku kodeków bezprzewodowych do tańca potrzeba trzech: głośnika bezprzewodowego lub słuchawek bezprzewodowych; telefon lub cokolwiek, co wysyła dźwięk do urządzenia podsłuchowego; i źródło muzyki.

Czy MQA może zapewnić najlepsze usługi strumieniowego przesyłania muzyki na pokładzie? A może twórcy najlepszych słuchawek bezprzewodowych? Nawet standard premium Bluetooth LE Audio, który jest dosłownie częścią najnowszej specyfikacji Bluetooth, został powoli przyjęty bez słowa wsparcia ze strony Apple.

Tak więc, chociaż jesteśmy bardzo podekscytowani potencjałem technologii SCL6, wciąż pozostaje ogromna przeszkoda do pokonania.