Technologia N12e firmy TSMC obiecuje zrewolucjonizować urządzenia IoT o niskim poborze mocy

Technologia N12e firmy TSMC obiecuje zrewolucjonizować urządzenia IoT o niskim poborze mocy
Podczas dorocznego sympozjum technologicznego firma Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. zaprezentowała nową technologię procesową zaprojektowaną specjalnie dla urządzeń o bardzo niskim poborze mocy. Węzeł N12e ma poprawić wydajność różnych produktów Internetu rzeczy (IOT), które muszą łączyć bogatą funkcjonalność i długi czas pracy na baterii. Większość dzisiejszych procesów produkcyjnych w odlewniach o bardzo niskim poborze mocy opiera się na tranzystorach planarnych. Dla kontrastu, wszystkie wysokowydajne węzły od dawna wykorzystują tranzystor FinFET o znacznie wyższej wydajności i potencjale skalowania. Ewolucja węzła 12FFC+_ULL TSMC, technologia N12e wykorzystuje tranzystory FinFET, ale oferuje wyższą efektywność energetyczną niż nowoczesne węzły o niskim poborze mocy.

Ultra Low Power FinFET

TSMC twierdzi, że jego proces N12e ma o 76% większą gęstość logiczną niż technologia produkcji 22ULL, o 49% większą prędkość przy danej mocy lub o 55% mniejszą moc przy danej częstotliwości. Dodatkowo węzeł zmniejsza prąd upływu SRAM o 50% i obsługuje pracę 0,4V.

(Źródło zdjęcia: TSMC) Wykorzystanie technologii FinFET w procesie o niskim poborze mocy zwiększa potencjał wydajności urządzeń, które muszą być bardzo energooszczędne. Ostatecznie technologia N12e umożliwia firmom tworzenie produktów o możliwościach i wydajności, które nie są obecnie możliwe. „Dostosowanie ultrawysokiej wydajności technologii FinFET 16/12 nm TSMC do produktów IOT przyniosło wyraźne korzyści w zakresie wydajności, ale wymagało od nas dostosowania naszej receptury w celu poprawy wydajności energetycznej i zmniejszenia wycieków. Szczególną uwagę zwrócono na charakterystykę wycieków poza stan” – napisał Godfrey Cheng, dyrektor marketingu globalnego TSMC. TSMC twierdzi, że jego węzeł N12e jest przeznaczony dla różnych urządzeń IOT i zaawansowanych urządzeń, które muszą zapewniać wydajność porównywalną z serwerami. Rynek tych urządzeń będzie szybko rósł; Według firmy analitycznej IDC do 40 r. podłączonych będzie ponad 2025 miliardów urządzeń IOT. Źródło: TSMC