Branża bezprzewodowa napędza konwergencję Wi-Fi 6 i 5G

Branża bezprzewodowa napędza konwergencję Wi-Fi 6 i 5G

Wireless Broadband Alliance (WBA) i Next Generation Mobile Networks Alliance (NGNA) twierdzą, że nowy dokument przedstawiający możliwości oferowane przez konwergentne sieci dodaje „nowe dowody”, że Wi-Fi 6 odegra kluczową rolę w sukcesie 5G.

Na początku tego roku Wi-Fi Alliance zdecydowało się przyjąć bardziej przyjazną dla użytkownika nomenklaturę, porzucając standardy techniczne, takie jak „Wi-Fi 802.11ac”, na rzecz bardziej pokoleniowego podejścia. Oznacza to, że następna duża iteracja tej technologii, Wi-Fi 802.11ax, będzie nosiła nazwę „Wi-Fi” 6.

Wi-Fi 6 umożliwia między innymi przyspieszenie prędkości, zwiększenie przepustowości i poprawę wydajności w zatłoczonych obszarach lub w okresach dużego zapotrzebowania.

Konwergencja Wi-Fi 6 5G

Producenci OEM i wielu operatorów uważa, że ​​Wi-Fi 6 będzie technologią komplementarną do 5G, przyczyniając się do powstania konwergentnych usług sieciowych.

W szczególności konwergencja spowoduje zatarcie granic między łącznością komórkową i bezprzewodową, umożliwiając operatorom płynne przenoszenie ruchu między sieciami przy zachowaniu wysokiego poziomu kontroli i widoczności. Użytkownik końcowy powinien czerpać korzyści z doskonałego doświadczenia i lepszej łączności.

AMB wydało już wytyczne i zestaw minimalnych specyfikacji, aby zachęcić do jego przyjęcia.

„Operatorzy telefonii komórkowej i Wi-Fi, producenci sprzętu i użytkownicy końcowi powinni czerpać korzyści z ciągłej konwergencji sieci Wi-Fi i komórkowych, zwłaszcza w związku z wydaniem Wi-Fi 6 jeszcze w tym roku i rozwojem Wi-Fi-Fi. ciągłych sieci 5G. ”- powiedział Tiago Rodrigues, dyrektor generalny WBA.

„Jak zauważono w artykule, konwergencja 5G i Wi-Fi 6 w sieci RAN ma zasadnicze znaczenie dla pokrycia 5G na gęsto zaludnionych obszarach i wdrożeń wewnętrznych przez operatorów”.

Nowa biała księga, zawierająca wkład firm BT, Orange, Cisco i Huawei, przedstawia możliwe zastosowania i identyfikuje kilka wyzwań.

Oznacza to, że sieci korporacyjne, mieszkaniowe i publiczne zostaną przekształcone dzięki wykorzystaniu bezprzewodowych punktów dostępowych, 5G i femtokomórek do obsługi ruchu. Na przykład osoba może przenieść się do połączonego miasta z bezproblemową łącznością, gdy jej urządzenie zostanie przeniesione z mobilnego punktu dostępowego do sieci komórkowej.

Tymczasem połączona fabryka będzie w stanie zmaksymalizować korzyści płynące z Internetu przedmiotów przemysłowych (IIoT), zapewniając stałą łączność krytycznych systemów i optymalne kierowanie ruchu. Opóźnienia i przepustowość będą decydującymi czynnikami pomyślnego wdrożenia IIoT.

Jednak w białej księdze zwrócono również uwagę na wyzwania związane z realizacją tej wizji. Należą do nich trudności w utrzymaniu pełnej wydajności oraz opracowanie standardowego interfejsu.