Pomimo wyzwań, obliczenia kwantowe mogą przełamać połączenie łańcucha bloków i sztucznej inteligencji

Pomimo wyzwań, obliczenia kwantowe mogą przełamać połączenie łańcucha bloków i sztucznej inteligencji

Obliczenia kwantowe mogą pogodzić trudną kombinację łańcucha bloków i sztucznej inteligencji (AI), ale stanowią wyzwanie, powiedział ekspert branżowy.

Komputery kwantowe, które mają ogromną moc obliczeniową do szyfrowania i deszyfrowania danych, potrafią złamać nawet najbardziej zaawansowane formy szyfrowania i mogą wykonywać złożone obliczenia z prędkością 100 razy większą niż obecne komputery.

Co to jest informatyka kwantowa?

Dane mogą być przetwarzane w dowolnym momencie w wyłącznym stanie binarnym, tj. 0 (wyłączone) lub 1 (włączone), ale w obliczeniach kwantowych mogą działać w trybie dwukierunkowym, co oznacza, że ​​mogą zmieniać się od 0 do superpozycji 0 i 1.

„Dla każdej technologii istnieje sposób na jej złamanie, a obliczenia kwantowe mogą pomóc ludziom łatwiej złamać istniejącą technologię szyfrowania” – powiedział dr Anand Rao, globalny szef firmy ds. sztucznej inteligencji. PwC Consulting and Research w TechRadar Middle East.

Powiedział, że jeśli obliczenia kwantowe staną się powszechnie dostępne, wszyscy będą zmuszeni przejść z obecnego szyfrowania na szyfrowanie kwantowe, aby wyprzedzić profesjonalnych hakerów.

Ale wszyscy zaakceptują obliczenia kwantowe, powiedział: „nie”.

Co to jest szyfrowanie kwantowe?

Szyfrowanie kwantowe, zwane również kryptografią kwantową, wykorzystuje serię fotonów do przesyłania danych z jednego miejsca do drugiego za pomocą kabla światłowodowego. Jeśli foton zostanie w jakiś sposób odczytany lub skopiowany przez pośrednika, jego stan ulegnie zmianie. Zmiana zostanie wykryta przez komputery końcowe i transakcja nie zostanie zakończona.

Społeczność zajmująca się bezpieczeństwem będzie musiała przyjąć nowy zestaw algorytmów, zwłaszcza tzw. „kryptografię asymetryczną”, ponieważ stare będą bezużyteczne.

Kryptografia asymetryczna wykorzystuje klucze publiczne i prywatne do szyfrowania i odszyfrowywania danych. Trwa proces standaryzacji z NIST (National Institute of Standards and Technology) i za kilka lat powinieneś mieć nowy zestaw algorytmów kryptograficznych.

Odpowiedzi stają się niestabilne wraz ze wzrostem kubitów.

„Niektóre udostępniają obliczenia kwantowe w chmurze. Nie wszystkie rodzaje obliczeń mogą przynosić korzyści. Istnieją określone rodzaje algorytmów, takie jak optymalizacja portfela i odkrywanie leków, które można najlepiej osiągnąć w komputerze kwantowym niż w tradycyjnych maszynach GPU, ale będzie to kosztowne, ponieważ wymaga większej mocy i chłodzenia” – powiedział.

„Jeśli masz jakieś drzewo decyzyjne, lepiej jest użyć tradycyjnego komputera. Wraz z pojawieniem się komputerów kwantowych nie sprawdza to sztucznej inteligencji ani łańcucha bloków. Nawet jeśli pojawią się obliczenia kwantowe, procesory graficzne nadal będą potrzebne do obsługi określonego rodzaju problemem" - powiedział.

Powiedział jednak, że wyzwanie związane z komputerami kwantowymi jest bardziej wyzwaniem technicznym, a nie wyzwaniem koncepcyjnym.

„Aby uzyskać stabilność, muszą bardzo wystygnąć i tak dalej”. Możesz uzyskać stabilność przy zmniejszonej liczbie kubitów (bitów kwantowych), gdy zwiększasz kubity, odpowiedzi stają się niestabilne” – powiedział.

Rao powiedział, że postęp w obliczeniach kwantowych zajmie kilka lat i że na razie blockchain i sztuczną inteligencję można połączyć w celu ochrony informacji, co może stanowić technologiczną drogę do pewnych zagrożeń.

"Dodanie łańcucha bloków do technologii sztucznej inteligencji utrudni hakowanie. Jest to punkt końcowy łańcucha bloków, który jest złamany, ale nie sam łańcuch bloków. Społeczność naukowa pracuje na różne sposoby" - powiedział.

Powiedział jednak, że problem z blockchainem polega na łączeniu różnych stron i uzgadnianiu czegoś.

„Trudno jest uzgodnić punkt z jedną stroną, a jeśli chcesz, aby spotkało się wiele stron, każda ze stron ma coś do stracenia i zyskania”. Jeśli szukają czegoś do stracenia, nigdy nie dojdą do porozumienia i dlatego blockchain został odsunięty na bok na półtora roku” – powiedział.

AI będzie bardziej przypominać Internet

Rao powiedział, że technologia Blockchain jest nadal bardzo dobra, ale niektórzy twierdzą, że wykonuje dużo obliczeń, co oznacza, że ​​zużywa dużo mocy obliczeniowej.

Zapytany, czy sztuczna inteligencja jest faktem, czy fikcją, odpowiedział, że od 1985 roku wokół sztucznej inteligencji wciąż jest dużo szumu.

Dodał, że sposób, w jaki algorytmy rozpoznają głosy i akcenty lepiej niż ludzie, poprzez rozpoznawanie obrazów (rozpoznawanie twarzy) i tekstu, zmienia reguły gry.

„Nastąpiły znaczne postępy, ale czasami sprzedawcy są zbyt wieloma niespodziankami i podsycają szum”. Właśnie dlatego sztuczna inteligencja cierpiała w przeszłości, obiecywała za dużo i nie spełniała oczekiwań, a to zdarzyło się wiele razy w przeszłości od 1956 roku” – powiedział.

Jednak tym razem stwierdził, że jest w tym przesada, ale i prawda.

„AI pomaga w różnych i konkretnych sytuacjach. Cała wszechstronna sztuczna inteligencja, która przejmuje kontrolę nad ludzkością, jest wyprzedana i żadna technologia nie może nas tam doprowadzić, eksplodowała, by przestraszyć ludzi. Nie sądzę, aby tak się stało” – powiedział.

Powiedział jednak, że sztuczna inteligencja będzie coraz bardziej przypominać Internet, a ludzie nie będą mogli od niego uciec.

„Będzie częścią innych kanałów o różnych funkcjach. Maszyny pomogą nam podejmować lepsze decyzje w przyszłości” – powiedział.