Nowa sztuczna inteligencja Meta może raz na zawsze przełamać barierę językową

Nowa sztuczna inteligencja Meta może raz na zawsze przełamać barierę językową

Meta wydała ogromny nowy model sztucznej inteligencji (AI), który może tłumaczyć między ponad 200 różnymi językami.

Wytrenowany z jednym z najpotężniejszych na świecie superkomputerów AI, model No Language Left Behind (NLLB) obsługuje już zaawansowane funkcje tłumaczeniowe w całym pakiecie aplikacji i usług Meta.

„Postępy w tym zakresie umożliwią ponad 25 miliardów tłumaczeń każdego dnia w naszych aplikacjach” — powiedział Mark Zuckerberg, dyrektor generalny Meta. „Stosowane przez nas techniki modelowania AI umożliwiają wysokiej jakości tłumaczenia na języki, którymi posługują się miliardy ludzi na całym świecie.

„Komunikacja międzyjęzykowa to supermoc, którą zapewnia sztuczna inteligencja, ale w miarę postępów w jej pracy poprawia ona wszystko, co robimy, od publikowania najciekawszych treści na Facebooku i Instagramie po polecanie bardziej trafnych reklam i zapewnianie bezpieczeństwa naszych usług. dla wszystkich."

Przekrocz barierę językową

Oprócz wspierania rodziny aplikacji Meta, udostępniając szablon na licencji open source, firma utorowała również drogę nowej fali usług innych firm, których celem jest przełamanie bariery językowej.

W filmie promocyjnym Meta poruszyła możliwości narzędzi rzeczywistości rozszerzonej, które tłumaczą książki kucharskie na języki obce, oraz aplikacji zdolnych do odblokowania literatury z „języków o niskich zasobach”, takich jak islandzki czy oksytański.

„Język jest kluczem do integracji; jeśli nie rozumiesz, co ludzie mówią lub piszą, możesz zostać w tyle” – powiedział Jean Maillard, inżynier ds. badań w Meta, w poście przed kamerą.

Meta

(Źródło zdjęcia: Meta)

Oczywiście wspomniano również o potencjalnych zastosowaniach metaverse dla tej technologii; Meta przewiduje przyszłość, w której ludzie ze wszystkich środowisk mogą swobodnie rozmawiać w wirtualnej rzeczywistości, wspieranej przez tłumaczenie na żywo.

„Chodzi o to, aby całkowicie pozbyć się bariery językowej, tak aby wszyscy rozumieli Twoje doświadczenia bez zmiany sposobu komunikowania się” – dodał Necip Fazil Ayan, dyrektor ds. badań w firmie Meta. „Myślę, że metaverse będzie miejscem, w którym wszystkie te rzeczy się spotkają”.

Kluczem do osiągnięcia tych celów jest zdolność jednego modelu AI do objęcia dużą liczbą języków. Składający się z 50 miliardów parametrów (im więcej, tym lepiej), NLLB może przetłumaczyć prawie dwa razy więcej języków niż kolejne najlepsze modele, ale Meta celuje w jeszcze większe wyżyny.

Techniki zastosowane w celu osiągnięcia tego poziomu wydajności są szczegółowo opisane w artykule badawczym (otwiera się w nowej karcie) opublikowanym przez Meta, który opisuje „wiele ulepszeń architektonicznych i szkoleniowych”, które według oczekiwań „będą ważne dla realizacji uniwersalnego tłumaczenia” . .