NVMe vs SATA vs M.2: Jaka jest różnica, jeśli chodzi o dyski SSD?

NVMe vs SATA vs M.2: Jaka jest różnica, jeśli chodzi o dyski SSD?

Świat pamięci masowych, jak każda inna technologia, jest pełen żargonu i terminologii charakterystycznej dla samej technologii. Sama ilość terminów może szybko stać się myląca dla przeciętnego konsumenta, zwłaszcza tych niezaznajomionych z komponentami komputerów osobistych. Jednym z najczęstszych nieporozumień są różnice i powiązania między współczynnikami kształtu, interfejsami i protokołami. Rzucenie światła na znaczenie tych terminów i ich znaczenie w architekturze dysków półprzewodnikowych (SSD) może pomóc konsumentom poruszać się po rynku, przygotowując się do kolejnego zakupu. O autorze Anthony Spencer jest dyrektorem ds. marketingu w firmie Silicon Power, specjalisty ds. pamięci masowych, który regularnie pojawia się w przewodnikach zakupowych TechRadar Pro.

Wyjaśnienie czynników kształtu

Czynniki kształtu to łatwa do zrozumienia koncepcja, współczynnik kształtu określa fizyczną strukturę dysku SSD pod względem rozmiaru, kształtu i typu używanego złącza. Jak mówi stare powiedzenie, „forma podąża za funkcją”, rozmiar dysku SSD może już wiele powiedzieć o jego wewnętrznym funkcjonowaniu. Istnieje szeroka gama formatów, takich jak M.2, karty rozszerzeń, mSATA, ale jak dotąd na rynkach konsumenckich najbardziej popularne są dwa typy:

Bliższe spojrzenie: interfejsy i protokoły

Dysk SSD łączy się z hostem za pomocą kombinacji interfejsu i protokołu. Interfejs odnosi się do fizycznych elementów połączenia, podczas gdy protokół to zestaw reguł, standardów i poleceń, które definiują komunikację między dyskiem SSD a systemem hosta. Połączenie tych dwóch czynników jest jednym z decydujących elementów, na które konsumenci powinni zwrócić uwagę przy wyborze dysku SSD. Połączenie interfejsu i protokołu określa wydajność pod względem przepustowości, opóźnienia i skalowalności danego dysku SSD. Podsumowując, widzimy, że porównania między M.2, SATA i NVMe są bezpodstawne. Każdy z tych terminów odnosi się do innych elementów architektury SSD i powinien być porównywany tylko z ich bezpośrednimi zamiennikami. Prawdziwym dopasowaniem jest wybór odpowiedniej kombinacji współczynnika kształtu, interfejsu i protokołu komunikacyjnego. Podobnie jak w przypadku większości rzeczy, nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. „Właściwa” kombinacja zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości Twojego systemu. Podczas gdy dysk SSD M.2 PCIe NVMe oferuje najlepszą wydajność przy niewielkich wymiarach, wyższa cena i zapotrzebowanie na płytę główną ze złączem M.2 może być ograniczeniem dla oszczędnych użytkowników starszych płyt głównych. I odwrotnie, SATA nadal może wykonać zadanie, zwłaszcza jeśli aktualizujesz z dysku twardego. Aby jednak uzyskać najlepszą wydajność i zapewnić stabilność systemu, warto zainwestować więcej w PCIe NVMe. Ceny dysków SSD są bardziej przystępne niż kiedykolwiek; Technologia QLC (patrz NAND and Cells: SLC, QLC, TLC i MLC Explained) to jedno z rozwiązań technologicznych, które spowodowało gwałtowny spadek cen dysków SSD. Ponadto producenci oferują szeroką gamę opcji począwszy od dysków SATA, bez DRAM, aż po dyski PCIe 4.0, aby sprostać indywidualnym potrzebom konsumentów.