Koniec telewizorów OLED? Jak hybryda QD-OLED Samsunga może zakłócić rynek

Koniec telewizorów OLED? Jak hybryda QD-OLED Samsunga może zakłócić rynek

Jest nieuniknione, że technologie zostaną zastąpione przez ich nowszych i bardziej zaawansowanych następców, i tak jak płaskie wyświetlacze plazmowe zostały zastąpione przez telewizory OLED, OLED prawdopodobnie również zostaną pokonane przez nową technologię paneli.

Jeśli wydaje się to mało prawdopodobne, biorąc pod uwagę obecną pozycję OLED na rynku płatnej telewizji, może być za wcześnie, aby to stwierdzić. Ale Samsung, największy na świecie producent telewizorów, który od kilku lat wspiera własne rozwiązania LED i QLED dla OLED, przygląda się hybrydowej technologii telewizyjnej, która wyraźnie ma na celu wyeliminowanie konkurencji. Ta technologia nazywa się QD-OLED.

Dyrektor generalny Samsung Display, Lee Dong-hoon, omówił możliwe plany marketingowe dotyczące QD-OLED, mówiąc Korea Herald, że „firma dokłada wszelkich starań”, aby zbudować komercyjnie dostępny model. Jest więc mało prawdopodobne, że model QD-OLED zobaczymy na targach IFA 2019, ale wygląda na to, że niedługo pojawi się w salonach.

Po bezpośrednim kontakcie rzecznik Samsunga powiedział, że wciąż rozwija własne technologie QLED i Micro-LED, dodając, że nie ma konkretnych planów QD-OLED, powołując się na problemy do rozwiązania z istniejącymi panelami OLED:

„Samsung Electronics uważa, że ​​różne ulepszenia technologiczne powinny poprzedzać przyjęcie istniejącej technologii paneli OLED w telewizorach i że nie podjęto jeszcze żadnej decyzji dotyczącej przyjęcia paneli QD”. -OLED w naszych telewizorach."

Ale wraz z utworzeniem nowej linii produkcyjnej w celu zastąpienia niedawno zamkniętych fabryk LED (za pośrednictwem The Elec), wygląda na to, że Samsung wkłada w to wiele technologii.

Dobra, dość tych skrótów

(Zdjęcie: Samsung)

Co tak naprawdę oznacza QD-OLED, zadajesz sobie pytanie? Można go podzielić na dwie części. Pierwszy, „QD”, odnosi się do filtra kropek kwantowych, którego Samsung używa w swoich wysokiej klasy telewizorach QLED (diody elektroluminescencyjne, kropki kwantowe). Drugi, „OLED”, odnosi się do organicznego panelu LED używanego w wysokiej klasy telewizorach większości innych głównych marek, w tym w telewizorach Hisense, Sony, Sony i LG.

Zamiast być w pełni samoemitującym, panel QD-OLED używałby niebieskiego panelu OLED jako podświetlenia, z filtrem kropek kwantowych, który może przekształcić go w czerwone lub zielone światło do wyświetlania. w kolorze.

Telewizory OLED mają ogromne zalety, takie jak wąskie ekrany, które nie wymagają podświetlenia, ponieważ piksele w ekranach OLED są samoemisyjne (tzn. emitują własne światło). Pozwala to na niesamowitą kontrolę kontrastu i jasności, ale może pozwolić na ogólne przyciemnienie w porównaniu z ich odpowiednikami LED.

I tu wkracza QD-OLED. Zamiast być całkowicie samoemitującym, panel QD-OLED używałby niebieskiego panelu OLED jako podświetlenia, z filtrem kropek kwantowych, który może przekształcić go na przykład w światło czerwone lub zielone. Kolorowy ekran.

Byłoby to nadal przydatne w przypadku smukłych telewizorów i bogatych w kolory wyświetlaczy, z których słynie OLED, jednocześnie korygując przyciemnione wyjście paneli OLED za pomocą diod LED.

Wiemy, że Samsung pracuje nad technologią. Spotkaliśmy się również z Markiem Maciejewskim, dyrektorem ds. rozwoju produktu na Europę w TCL, który nazwał QD-OLED możliwym rozwiązaniem obecnych ograniczeń paneli OLED: -OLED jest rozwiązaniem.”

Maciekewski dodał: "Nie widzimy przyszłości pod względem wydajności i jasności" dla tradycyjnych paneli OLED i był pewien, że "rozwijają je wszyscy główni producenci OLED".

Kiedy QD-OLED pojawi się na rynku?

(Zdjęcie: Samsung)

Samsung odmawia podania harmonogramu lub oficjalnego potwierdzenia ewentualnego pojawienia się QD-OLED na rynku, prawdopodobnie nie nastąpi to szybko. Linie produkcyjne dopiero się uruchamiają i prawdopodobnie wymagany będzie intensywny proces badawczo-rozwojowy, ponieważ Samsung buduje i modyfikuje swoje prototypy.

Prawdopodobnie zobaczymy model QD-OLED za kilka lat, ale prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2021 roku.

Samsung nie wypuści swoich obecnych serii LED, QLED ani Micro-LED dla technologii jednopanelowej, więc model QD-OLED prawdopodobnie pojawi się za kilka lat, ale prawdopodobnie nie wcześniej niż w 2021 roku.

W oficjalnym oświadczeniu Samsunga w tej sprawie stwierdzono, że „Samsung Electronics jest pionierem rynku wysokiej klasy telewizorów dzięki dwukierunkowej strategii łączącej telewizory QLED i mikro-LED”. Chociaż QD-OLED będzie miał do odegrania rolę w tej strategii, firma zamiast postawić na jednego konia, zainwestuje w szereg technologii.

Spodziewamy się, że w ofercie pojawi się tylko jeden model, na przykład flagowy Samsung Q8 950K QLED 8K, ale może to zależeć od ceny nowego telewizora.

Czy obniżona cena może wystarczyć, by uratować OLED?

(Źródło zdjęcia: wyświetlacz LG)

Na początku tego roku dyskutowaliśmy o możliwości zastosowania paneli OLED do drukarek atramentowych, które znacznie upraszczają proces produkcyjny i mogą utorować drogę znacznie tańszym telewizorom OLED (około 15-25% obecnej wartości rynkowej).

Cena jest obecnie postrzegana jako główna bariera dla szerszego zastosowania, a wkrótce potem dostępne są ograniczone rozmiary modeli, chociaż otwierają się nowe linie produkcyjne, aby obok modeli opracowywać modele 48-calowe. 55 cali, 65 cali i 75 cali. Ci. Ponieważ QD-OLED i metody druku atramentowego rozwijają się równolegle, możemy zobaczyć, że OLED zyskuje korzyści, których potrzebuje, aby kontynuować swoją obecną formę lub przejść od konieczności do nowej technologii.

Często widzimy nowe modele telewizorów prezentowane na imprezach takich jak zbliżające się targi IFA 2019. Mamy nadzieję, że jest za wcześnie, aby zobaczyć tę technologię na pokazie i prawdopodobnie minie kolejny rok lub dwa, zanim modele QD-OLED naprawdę wyjdą. wzrok. Wydaje się jednak, że Samsung ma przed sobą wyraźną ścieżkę rozwoju. Jeśli oznacza to, że konsumenci uzyskają lepszy obraz w porównaniu z wysokiej jakości diodami OLED dostępnymi na rynku, uznamy to za dobrą rzecz.