Intel ujawnia nowe szczegóły dotyczące swoich chipów do wydobywania bitcoinów „Bonanza”.

Intel ujawnia nowe szczegóły dotyczące swoich chipów do wydobywania bitcoinów „Bonanza”.

Intel zaoferował, że przyjrzy się bliżej swojej nowej linii wyspecjalizowanych procesorów do wydobywania bitcoinów.

Zaprezentowany po raz pierwszy na początku tego miesiąca układ Intel Bonanza Mine (BM) pierwszej generacji, BMZ1, został szczegółowo zaprezentowany na konferencji półprzewodnikowej ISSCC 2022.

Podczas pokazu Intel ujawnił, że każda matryca BMZ1 ma wymiary 4,14 x 3,42 mm i mieści 258 silników górniczych, które działają na „ultraniskim” napięciu 355 mV. Mówi się, że te małe chipy zużywają 7,5 W mocy każdy i osiągają do 137 GHash/s.

Firma twierdzi, że może spakować 300 chipów BMZ1 do koparki ASIC o mocy 3600 W, zdolnej do osiągnięcia przyzwoitej przepustowości około 40 THash/s. System można również skonfigurować do pracy z różnymi profilami wydajności, co skutkuje różnymi poziomami efektywności energetycznej.

Intel wchodzi do gry w bitcoiny

Chociaż twórca Bitcoin początkowo przewidywał, że kopanie będzie odbywać się na standardowych procesorach do komputerów stacjonarnych, szybko stało się jasne, że istnieją lepsze i wydajniejsze sposoby kopania. Obecnie wszystkie profesjonalne operacje wydobywcze oparte są na urządzeniach ASIC, zasilanych przez specjalnie zaprojektowane układy scalone do obliczania algorytmu skrótu SHA-256, na którym oparty jest Bitcoin.

Rynek maszyn ASIC jest obecnie zdominowany przez graczy takich jak Bitmain i MicroBT, ale pojawienie się wyspecjalizowanego krzemu Intela może rzucić łopatą w gołębie.

Chociaż Intel skupił się wyłącznie na BMZ1 podczas prezentacji ISSCC, firma wcześniej ujawniła, że ​​chipy BMZ2 drugiej generacji są teraz dostępne dla wybranych klientów, w tym BLOCK (z domu Square) i Argo Blockchain.

Tak więc, chociaż koparka Intel ASIC o mocy 3600 W jest znacznie poniżej wydajności najlepszego sprzętu Bitmain (którego najwydajniejszy górnik osiąga 140 THash/s przy 3010 W), możliwe, że tajemniczy BMZ2 jest znacznie bardziej konkurencyjny.

Niewiele wiadomo na temat zamierzonego podejścia firmy do wprowadzenia BM na rynek, ale oczekuje się, że Intel będzie sprzedawał chipy stronom trzecim, które opracowują własne, niestandardowe systemy wyszukiwania. Podobnie Intel może zdecydować się na sprzedaż własnych systemów górniczych opartych na BM jako samodzielnych produktów.

Podczas gdy chipy wydobywcze firmy pozostają owiane tajemnicą, początkowa obietnica dotycząca układów ASIC pierwszej generacji i utworzenie dedykowanego wewnętrznego zespołu do wspierania wysiłków sugeruje, że Intel ma jeszcze wiele do zaoferowania.

Poprzez Tom's Hardware