Intel mocno stawia na chłodzenie zanurzeniowe cieczą

Intel mocno stawia na chłodzenie zanurzeniowe cieczą

Intel ogłosił nowe partnerstwo, które pozwoli firmie kontynuować badania nad chłodzeniem zanurzeniowym w cieczy, techniką, w której sprzęt serwerowy jest zanurzany w kałużach nieprzewodzącej cieczy.

Firma będzie współpracować z firmą Green Revolution Cooling (GRC), zajmującą się zanurzeniem w cieczy, aby sprostać różnym wyzwaniom stojącym obecnie przed branżą centrów danych, z punktu widzenia wydajności, kosztów i zrównoważonego rozwoju.

Obie firmy opracują niestandardowe rozwiązania dla stojaków wyposażonych w procesory Intel Xeon i będą współpracować, aby zapewnić, że nowe płyny dielektryczne wchodzące na rynek będą bezpieczne w użyciu i kompatybilne z rozwojem sprzętu.

Chłodzenie zanurzeniowe w cieczy

Chociaż zanurzenie w cieczy datuje się na rok 1985, kiedy to zostało zaimplementowane w superkomputerze Cray-2, technika ta zyskała w ostatnich latach coraz większe zainteresowanie, ponieważ operatorzy centrów danych poszukują trwalszych i wydajniejszych sposobów utrzymywania świeżości sprzętu.

Tradycyjnie obiekty zarządzane przez dostawców chmury, takich jak AWS, Microsoft i Google Cloud, opierały się na klimatyzacji i chłodzeniu cieczą. Ale te metody są nieefektywne, drogie i wymagają dużych zasobów, zwłaszcza gdy obiekty znajdują się w klimacie tropikalnym.

Chłodzenie zanurzeniowe cieczą jest nie tylko bardziej przyjazne dla środowiska (ponieważ wymaga tak mało energii), ale ostatnie badania sugerują również, że technika ta ma również szereg zalet w zakresie wydajności, dzięki doskonałemu zarządzaniu ciepłem.

Otwiera również możliwości w zakresie projektowania szaf i rozplanowania obiektów. Ponieważ nieporęczne radiatory nie są już potrzebne, więcej serwerów można umieścić na znacznie mniejszej powierzchni.

Według firmy Intel jej nowe partnerstwo pomoże w dostarczaniu „najnowocześniejszych technologii”, które zapewnią większą wydajność i gęstość w centrach danych i wdrożeniach brzegowych, a także korzyści dla środowiska.

„Dzięki tej współpracy jesteśmy w stanie dostarczać klientom rozwiązania dostosowane do ich potrzeb w zakresie przetwarzania i chłodzenia, aby centra danych działały w sposób bardziej przyjazny dla środowiska” — powiedział Mohan Kumar, Intel Senior Fellow.

Umowa z GRC to drugie takie partnerstwo ogłoszone przez Intela w ostatnich miesiącach. W sierpniu firma nawiązała współpracę z Submer, inną firmą zajmującą się chłodzeniem zanurzeniowym w cieczy, w celu stworzenia otwartych rozwiązań zgodnych ze standardami branżowymi, które obsługują centra danych nowej generacji.

Poprzez Tom's Hardware