Google wkrótce lepiej zrozumie Twoje zapytania

Google wkrótce lepiej zrozumie Twoje zapytania

Google ogłosił wprowadzenie dużej aktualizacji swojej wyszukiwarki, co powinno oznaczać, że lepiej rozumie ona zapytania kontekstowe – zamiast tylko dopasowywać słowa kluczowe, będzie uwzględniać to, co próbujesz powiedzieć.

Google twierdzi, że dzięki nowemu procesowi uczenia maszynowego nie będziesz już musiał wpisywać słów kluczowych, aby najpierw uzyskać właściwe wyniki. Zamiast tego możesz być bardziej naturalny i rozmowny.

„Zwłaszcza w przypadku dłuższych, bardziej konwersacyjnych zapytań lub wyszukiwań, w których przyimki takie jak „for” i „for” liczą się do znaczenia, funkcja wyszukiwania będzie w stanie zrozumieć kontekst słów zawartych w zapytaniu” – mówi Pandu Nayak z Google.

„Bez względu na to, czego szukasz i w jakim języku mówisz, mamy nadzieję, że uda Ci się wyeliminować niektóre słowa kluczowe i przeprowadzić wyszukiwanie w sposób, który jest dla Ciebie naturalny” – dodaje Nayak.

Szukaj a znajdziesz

Podamy kilka przykładów z Google, aby pokazać, jak działają zmiany. Wcześniej podczas wyszukiwania hasła „Brazylia 2019 w Stanach Zjednoczonych potrzebujących wizy” Google ignorowało słowo „at”, ponieważ było ono tak powszechne, i zwracało wyniki dotyczące obywateli USA podróżujących do Brazylii. Teraz rozpoznajesz „at” i pytanie dotyczy osób podróżujących z Brazylii do Stanów Zjednoczonych.

W przypadku wyszukiwania typu „kosmetyczki zwykle są w pracy” Google nie rozumiał wcześniej kontekstu, w którym użyto słowa „wsparcie” (tj. w odniesieniu do fizycznych wymagań związanych z pracą). Dzięki nowej aktualizacji zdasz sobie sprawę, co chcesz powiedzieć.

Te ulepszenia są na tyle znaczące, że Google może nazwać tę najważniejszą aktualizację wyszukiwania od pięciu lat. Na początek nowa technologia dotyczy tylko wyszukiwania w języku amerykańskim, ale stopniowo będzie rozszerzana na inne języki.

Bardziej szczegółowy opis innowacji sieci neuronowych stojących za tym udoskonaleniem, w tym modelu szkoleniowego o nazwie Bilateral Transformers Encoder Representations (BERT), można znaleźć na blogu Google poświęconym zmianom.