Częstotliwość odświeżania 120 Hz: czy mają znaczenie?

Częstotliwość odświeżania 120 Hz: czy mają znaczenie? Zdezorientowany częstotliwością odświeżania 120 Hz? Nie możemy cię winić. Dzięki najnowszym konsolom podobnym do komputerów PC prawdopodobnie dużo rozmawiałeś o rodzaju telewizora do gier, którego potrzebujesz, i przyszłości częstotliwości odświeżania 120 Hz, jeśli chcesz, aby Twoje PS5 lub Xbox Series X działało jak najlepiej, ale naprawdę ma to znaczenie ? A co to znaczy nawet 120 Hz? Nie martw się. Chociaż może wydawać się to niezwykle mylące, od czego zacząć, zwłaszcza jeśli planujesz kupić sobie nowy telewizor 4K, aby w pełni wykorzystać najnowsze konsole, jesteśmy tutaj, aby pomóc Ci rozszyfrować magię stojącą za częstotliwościami odświeżania. 120 Hz i czy to naprawdę ma dla Ciebie znaczenie. Czytaj dalej, gdy się przyglądamy różnice między rodzajami częstotliwości odświeżania i przyjrzyjmy się jego wpływowi na sesje gier. Najlepsze oferty telewizorów 4K 120 Hz w tej chwili

Co to jest 120 Hz?

Herc, znany również jako Hz, to jednostka częstotliwości, która wskazuje, ile razy ekran jest aktualizowany w ciągu sekundy. Wyższa liczba oznacza, że ​​nowe informacje pojawiają się na ekranie szybciej, ale ma to również wpływ na liczbę klatek na sekundę tego, co oglądasz lub odtwarzasz. Więcej o tym za chwilę. Konsole Xbox Series X i Xbox Series S (Źródło: Microsoft) W przypadku 120 Hz oznacza to, że przy każdym odświeżeniu wyświetlanych jest 120 klatek na sekundę, co oznacza znacznie płynniejszy obraz, co ma ogromne znaczenie podczas grania na nowym PS5. Tak długo, jak gra, w którą grasz, obsługuje 120 Hz.Obsługę 120 Hz znajdziesz na konsolach Xbox Series X i Xbox Series S.

Hertz vs klatek na sekundę

Liczba klatek na sekundę (fps), zwana także „liczbą klatek”, to liczba klatek wysyłanych na ekran w każdej sekundzie. Jest sterowany sprzętowo. Na przykład komputer klasy średniej próbujący uruchomić Cyberpunk 2077 będzie działał z niższą liczbą klatek na sekundę niż system z wyższej półki. Ponownie, im wyższa liczba klatek na sekundę, tym płynniejszy będzie obraz. Oczywiście musisz mieć możliwość uruchamiania gier z dużą liczbą klatek na sekundę, a jednocześnie mieć możliwość oglądania ich na telewizorze lub wyświetlaczu z wysoką częstotliwością odświeżania. Prawie wszystkie nowe monitory do gier i telewizory do gier mają teraz częstotliwość odświeżania co najmniej 60 Hz (chyba że używasz bardzo starej technologii), ale oznacza to, że nie będzie ona dorównywać możliwościom Xbox Series X lub PlayStation. 5 Hz. (Niektóre niedrogie telewizory mogą również zaskoczyć Cię panelem 120 Hz).

30Hz, 60Hz, 120Hz: jaka jest różnica?

Rozejrzyj się, kupując telewizor lub monitor, a zauważysz kilka różnych częstotliwości odświeżania. Przez większą część, Najczęściej spotykane częstotliwości to 30 Hz, 60 Hz i 120 Hz, ale są też wyświetlacze 50 Hz i 85 Hz, a także 144 Hz i kilka innych nietypowych liczb. Każdy z nich sprowadza się do tego, ile razy nowy obraz jest wyświetlany na ekranie. Na przykład wyświetlacze 60 Hz wyświetlają nowy obraz co 16 milisekund, podczas gdy wyświetlacz 120 Hz generuje obraz co osiem milisekund. Seria TCL C82 (Źródło zdjęcia: TCL) Jednak to, czy potrafisz odróżnić, to inna sprawa. Istnieje przydatne narzędzie porównawcze o nazwie Blur Buster UFO Motion Tests, które może pomóc dostrzec różnicę, chociaż musiałbyś już mieć ekrany o wysokiej częstotliwości odświeżania, aby zobaczyć, co mamy na myśli. Jest to dobry przykład różnicy, jaką mogą spowodować niższe częstotliwości odświeżania, i daje mały wgląd w istniejący sprzęt.

Jaka jest prędkość ruchu 120 Hz?

Rozejrzyj się po niektórych telewizorach i możesz zauważyć wzmiankę o częstotliwości ruchu 120 Hz zamiast częstotliwości odświeżania 120 Hz. Oznacza to, że nie jest to prawdziwa częstotliwość odświeżania 120 Hz, ale częstotliwość odświeżania 60 Hz. telewizor, który może wyświetlać tylko do 120 klatek na sekundę, symulując resztę w celu wygładzenia ruchu. W zależności od budżetu może to być maksimum, z jakim możesz sobie poradzić, ale ważne jest, aby wiedzieć, że to nie to samo, co telewizor, który natywnie obsługuje XNUMX Hz.

Jak częstotliwość odświeżania 120 Hz wpływa na twoją grę?

W przeszłości, wiele konsol do gier skupia się na 30 klatkach na sekundę ze standardowym wyjściem 60 Hz, aby obniżyć koszty zarówno dla producenta, jak i konsumenta. Zmieniło się to wraz z wydaniem PS5 i Xbox Series X, przy czym obie konsole obsługują nowy standard HDMI 2.1, co oznacza wystarczającą przepustowość wyjściową wideo, aby zapewnić rozdzielczość 4K przy 120 Hz. Xbox One X i S obsługiwały 120 Hz, ale tylko przy 1080p i 1440p. Czy to jednak robi jakąś różnicę? Nie do końca. Chociaż istnieje wsparcie, obecnie stosunkowo niewiele gier obsługuje 120 Hz. Znajdź jednak grę, która to zrobi, a tytuł będzie działał znacznie płynniej, jeśli masz również telewizor obsługujący częstotliwość 120 Hz. Zobaczysz mniej zacinania się podczas szybkich przerywników filmowych i ogólną poprawę ruchu lub animacji. Niekoniecznie jest to ogromna, zmieniająca grę różnica, ale dla tych, którzy chcą najlepszego możliwego obrazu, jest to z pewnością miły bonus. Borderlands 3 bliźniaki Calypso (Źródło zdjęcia: Gearbox Software) Czy będzie to miało jakikolwiek wpływ na wydajność w grach? To kontrowersyjny temat. Badanie Nvidii wykazało związek między wyższymi częstotliwościami odświeżania a wydajnością dysku, ale można śmiało powiedzieć, biorąc pod uwagę, że chodzi o sprzedaż wysokiej klasy kart graficznych. Jednak niektóre niezależne raporty wykazały podobne wyniki. Chociaż jest to tylko efekt placebo, jeśli oznacza to, że grasz lepiej, być może warto. Borderlands 3 to jedna z niewielu gier, które obsługują już rozgrywkę w 120 Hz/120 kl./s.

Jakie gry obsługują 120 Hz?

Lista gier obsługujących 120 Hz stale rośnie, ale nie zakładaj, że obsługują go wszystkie gry. Należy pamiętać, że niektóre z nich będą musiały być odtwarzane w niższej rozdzielczości, aby to zrobić. Mamy regularnie aktualizowaną listę wszystkich gier na PS5 i Xbox Series X z obsługą 120 Hz:

Czy potrzebuję telewizora 120 Hz?

Po pierwsze, czy masz Xbox Series X czy PlayStation 5? Ważne jest, aby mieć urządzenie obsługujące częstotliwość 120 Hz; w przeciwnym razie nie ma sensu mieć wymyślnego i drogiego telewizora, który nie może pochwalić się twoimi talentami. Jeśli oglądasz zawartość 60 Hz na telewizorze 120 Hz, nadal będzie ona wyglądać tak samo, jak podczas oglądania na telewizorze 60 Hz. Ważne jest również, aby pamiętać, jeśli grasz w gry obsługujące 120 Hz. Ponownie, jeśli nie grasz w żadną z gier, które już to obsługują i nie ma żadnych dla Ciebie na horyzoncie, prawdopodobnie nie warto. Oczywiście, jeśli chcesz teraz kupić nowy telewizor 4K, warto trzymać się swojego zakupu i planować z wyprzedzeniem. Jeśli możesz sobie pozwolić na telewizor 4K 120 Hz, będziesz gotowy na każdy plan gier nowej generacji.